נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

09/05/2012 - אלוף במילואים עמוס ידלין

 הנשיא המכהן צבי ענר פתח את הישיבה בהקישו בעוז על שולי הפעמון הרוטריוני.  הוא קידם בברכה את המרצה האורח, את האורחים הרבים בינהם מר פטר קולסאר, יועץ מסחרי לקונסול סלובקיה, את הנגיד הנכנס ואת נשיא מועדון רוטרי הוד הכרמל, וכן את כלל הנוכחים במפגש מס' 36 של המועדון בשנת הרוטרי 2011-12.

את ברכות הרעות הביא מזכיר הכבוד של המועדון ד/זאב מטר. הברכה הבינלאומית הובאה על ידי ר/עמירם אסמן: ‏אנו עדים בשנה האחרונה לזעזועים במערכות הפוליטיות והפיננסיות של אירופה כולה ושל השוק המשותף ‏בפרט. ‏השבוע (ביום א') נערכו בצרפת הבחירות לנשיאות. ‏הנשיא המכהן ( הימני) ניקולא סרקוזי, הודח מתפקידו, במקומו נבחר ברוב קולות ,פרנסואה הולנד (השמאלן ) כנשיא הרפובליקה הצרפתית. ‏אכן, מהפך בשלטון ו ‏צרפת. ‏עתה, מצפים הצרפתים ואתם העולם כולו ומדינות השוק המשותף בפרט, לראות לאן תוביל דרכו של הנשיא שנבחר. ‏בצרפת חיה קהילה יהודית גדולה בת חמש מאות אלף תושבים. ‏תושבים אלה חיים עתה בחוסר ודאות וחשש מפני השינויים העומדים לחול במדיניות הממשלה הצרפתית כלפיהם. ‏לפי שפורסם גברה בקרבם ההתעניינות בקניית  דירות בארץ, רבים אחרים מתעניינים ביתר שאת בעליה ארצה.
‏לאור האירועים האלה ,בחרתי לברך היום את מועדון שאנס אליזה בפאריס ‏. Champs Elysses Rotary Club ‏מועדון זה הנו הצעיר והקטן במועדוני  הרוטרי בפאריס ומשתייך לאזור 1650. הוא שוכן במרכז שדרות שאנס אליזה  ליד שער הניצחון ובקרבת מועדון הלידו המפורסם וכל חבר רוטרי המגיע ללידו זכאי להנחה מיוחדת... ‏הוא הוקם בשנת  2001 ‏וחברים בו  22 ‏חברים בלבד הנפגשים מדי יום שליש' בין השעות 08:00-09:30 ‏ במסעדת  פורנטי ‏בשדרה הרביעית ברח' פוש בפאריס ‏. עיקר תרומתם השנה ניתנה (בשיתוף עם מועדונים אחרים באירופה)  לקרן לטיפול בחולי אפילפסיה (מחלת הנפילה) בקונגו ברזוויל. שם נפוצה מחלה זו. ‏הבה נרים כוסית למועדון שאנס אליזה בפאריס!‏!

את המרצה האורח הציג נ"ל כרמל הכהן: ‏אלוף (מיל) עמוס ידלין נולד בשנת 1951 בקיבוץ חצרים שבנגב ועבר דרך חיים ארוכה ומלאת משימות ותפקידים, בחיל האוויר ובצה"ל. לאחרונה עם שחרורו, נכנס לתפקידו כמנהל המכון למחקרי ביטחון לאומי בנובמבר 2011. לאחר 40 שנות שרות בצה"ל. ‏עשר מתוכן כחבר במטה הכללי. בשנים 2006-2010 כיהן האלוף ידלין כראש אמ"ן. לפני כן שימש ‏כנספח צה"ל בארצות הברית. בשבת  2002 ‏הועלה לדרגת אלוף והתמנה למפקד המכללות והמכללה  לביטחון לאומי.
‏חלק משרותו הצבאי שרת ידלין כסגן מפקד חיל האוויר. קדם לתפקיד זה תפקיד של מפקד שתי טייסות ושני בסיסים של חיל האוויר, וכן עמידה בראש מחלקת התכנון של חיל האוויר בשנים 1990-1993 . ‏הוא השתתף כטייס קרב במלחמת יום הכיפורים, במבצע שלום הגליל, ובמבצע תמוז של הפצצת הכור הגרעיני בעיראק. במהלך שרותו הצבאי כטייס קרב צבר האלוף ידלין קרוב ל  5000 שעות טיסה, וביצע כ 255 משימות מעל לשטח אויב.
‏האלוף ידלין הוא בעל תואר ראשון בהצטיינות בכלכלה ומנהל עסקים מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, ותואר שני במנהל ציבורי מאוניברסיטת הארוורד. עם שחרורו מהצבא הצטרף כחוקר בכיר למכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון ותחום עיסוקו וכתיבתו כוללים בין היתר בטחון לאומי,מודיעין, יחסי דרג צבאי/אזרחי ואתיקה צבאית במלחמות טרור.
הוא בנם של עדה – הטבחית המיתולוגית של קיבוץ חצרים, ואהרן ידלין איש חצרים, פעיל מפא"י ומי שהיה שר החינוך בממשלת רבין בשנות השבעים. הוא נכדו של איש חיפה דוד הכהן, נשוי לקארן ואב לשתי בנות ובן.

המרצה פתח וסיפר שהוא שרת 40שנה בצה"ל- 33 שנה כטייס קרב עד שהועבר לנושא המודיעין, ושרת כ 5 שנים כראש אמ"ן. בתקופה זו התחלפו שלושה ראשי ממשלה, שלושה שרי בטחון, שני רמטכ"לים ושתי מלחמות... כיום הוא ממשיך לעסוק גם בנושאי מודעין אך עכשיו הוא  יכטול כבר לישון טוב בלילות. נסיונו העשיר והמגוון הביא אותו ל 4 עקרונות של תגובה לאירוע או מצב חרום:
אל תכנס לפאניקה!
אל תגיב באופוריה  (יהיה טוב..)
כדאי להיות קצת פארנואידי
אין פתרונות קסם!
י/ש לזכור שאויבינו כיום הם לא פחות חכמים מאיתנו, והפער הטכנולוגי בינינו הולך ונסגר. האתגרים העומדים בפנינו בשנת 2012 הם:
א אתגר ההתמודדות עם הגרעין האיראני. הנושא פרץ לכותרות בצורה בלתי אחראית. הוא גזר על עצמו שתיקה בנושא עד שנה לאחר שחרורו. היו המון אמרות פופוליסטיות, דיווחים בעיתונות, הכל הפוך על הפוך. הבעיה האמיתית היא מה האיראנים עצמם רוצים ומה האסטרטגיה שלהם. אחר שהם למדו היטב את הלקחים מהכור בעיראק, והפצצה בפקיסטן, הם הודיעו שיפתחו תשתית גרעינית רחבה, הכוללת מכלול כורים ומכלול מרכזים עם מאות צנטריפוגות להעשרת אורניום, כשכל זה לדבריהם לצרכי אנרגיה. כך הם מתקדמים לאט לאט עד שיגיעו לפצצה של ממש. כשהאיראנים רואים שהעולם מגיב- הם מאטים את הקצב ואחר מגבירים אות שוב. כיום, יש להם מעל ל 9000 צנטריפוגות שמאפשרות להם להגיע לפצצה תוך ארבעה חודשים מההחלטות על כך.
איך עוצרים? על ידי סנקציות קשות, והגעה להסכם לאחר הסנקציות, פעולות חשאיות ללא הכרזת מלחמה, פעולות שתסייענה לשינוי המשטר, ועד להפצצת המתקנים הגרעיניים. במהלך 2012 נגיע לצומת שבה יצטרכו ראשי הממשל האמריקאי וממשלת ישראל להחליט בין אחת משתי חלופות- חלופות הפצצה  מול חלופת ההפצצה. אובמה  אמר שהוא מתנגד לאיראן גרעינית מצב שעלול לפגוע בכל האינטרסים האמריקאים במזרח התיכון. בשלב זה הוא תומך בסנקציות הן במישור הכלכלי של פעולות נגד הבנק המרכזי וכן אמברגו בתחומי האנרגיה של רכישת נפט מאיראן.
ב.האירועים סביבנו במסגרת מה שמכונה "האביב הערבי". התהליכים לא יסתיימו בעונה אחת, והולך ונסתמן שבמקום     אביב ליברלי מתפתחת מהפכה אסלאמית. יש צורך לשמר את הסכמי השלום בינינו לבין מצרים וירדן.
ג. בעיית היחסים עם הפלסטינאים שהם עימנו בארץ כ 120 שנה. התהליך תקוע ואין כל התקדמות.
ד. יחסינו עם ארה"ב, מהווה אתגר למערכת הביטחון. עד כה הם תומכים בנו במוסדות האו"ם, במועצת הביטחון, וכן תמיכה של מיליארדי דולרים לפני שנתיים הם הגיעו להחלטה אסטרטגית חשובה מבחינתם, שהסיכוי להשיג הסדר או הסכם עם ראש הממשלה הנוכחי לא קיים, ויש ללכת למסלול עוקף. לפי שרת החוץ קלינטון, על הישראלים לתת הרבה- לסגת לגבולות 67 עם חילופי שטחים מינימלים, ולאפשר הקמת שתי מדינות והכרה בפלסטינאים. הפלסטינאים מצדם צריכים להכריז על סיום הסכסוך, להסכים להסדרי בטחון עם ישראל ושיבת פליטים רק לשטחי המדינה הפלסטינאית. הפלסטינאים כרגע מתקשים להסכים לכך כי מבחינתם זה ויתור על חלק ניכר מהשטחים, ויתור על בעיית הפליטים והכרה בציונות. ההתקוממות הערבית האסלאמית הופכת את כל ההסכמים הללו לדבר מסובך ביותר. הפלסטינאים פועלים בשני מישורים:
פניה לאו"ם כאמצעי אסטרטגי של דלגיטימיזציה של הכיבוש בשטחים, ומישור אחר של בניית מדינה בשטח בדומה לפועלו של בן גוריון. היות ואבו מאז ןשולט רק במחצית פלסטין, ואין לו תמיכה גם ברמאללה ובג'נין, ומאידך קיים פער גיאופוליטי עצום בינו לבין החמאס ברצועת עזה. אבו מאזן כבר הגיע למסקנה שהטרור לא נביא אותם לשום מקום , בעוד שהחמאס רואה בטרור את הדרך הנכונה.

הנשיא המכהן צבי ענר הודה למרצה הרצאתו המאלפת, איחל לו הצלחה בתפקידו האזרחי החדש והעניק לו את דגלון המועדון וספר תמונות חיפה .
------------------------
כתב וערך: יורם קנטר
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet