נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

09/01/2013 - בקור הנגיד במועדון

מפגש המועדון 9 בינואר 2013 –ביקור כבוד הנגיד מושיק יונאי במועדוננו- מועדון רוטרי חיפה

הנשיא המכהן נחום לדר פתח את הישיבה וברך את אורח הכבוד נגיד רוטרי ישראל מושיק יונאי ואת כל הנוכחים שהעיזו ובאו ביום הקר ביותר השנה, בסופה וגשם זלעפות לקחת חלק בישיבה, שנתקיימה במקום המפגשים החדש- מועדון ליאונרדו על חוף הים הסוער.

תחילה פתחנו בחלק הטכסי הרוטריוני המסורתי- את ברכות הרעות הביא הנשיא נחום לדר לכל המועדון. חברתנו ר/חנה צוריאל הביאה את פסוק השבוע שהוקדש הפעם למשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק במלאת 140 שנה להולדתו: חיים נחמן ביאליק נולד באימפריה הרוסית (באזור שכיום הואם אוקריאנה) היום לפני 140 שנה 9.1.1873. הוא התייתם בילדותו מאביו וגדל אצל סבו היהודי האדוק מאד. למד בחדר ואח"כ בישיבה, ובגיל צעיר החליט להוסיף על לימודי הקודש לימודי חול באודסה. פרסם שירים ומסות מגיל צעיר (את השיר "קן לציפור" - בגיל 18) הקים הוצאת ספרים, עסק בכתיבה שירים, מסות ותרגום כגון: דון קישוט, הדיבוק, וערך את ספר האגדה. בשנת 1924 עלה לארץ ישראל והתיישב בתל אביב , בה הקים את מסורת המפגשים התרבותיים של עונג שבת , בין אמנים ואנשי רוח.רבים משיריו למבוגרים ולילדים הולחנו ומושרים בפי טובי הזמרים עד היום. מעמדו מיום עלותו ארצה היה כמשורר הלאומי והיה נערץ ע"י תושבי הארץ. עם מותו בשנת 1934 , כתבה עליו המשוררת אנדה שיר:
"היה איש יקר וקרוב, היה איש גדול וענו,
אהב לשוחח ברחוב עם כל עובר ושב.
כל ילד כאן הכירו, את קומתו ופניו
ואם בנים לא היו לו - כולם היו בניו."

הברכה הבינלאומית הובאה ע"י נ"ל מיכאל פוקס. הנשיא שלח ברכה מיוחדת לחברנו ר/שלמה מרקל לרגל קבלת פרס נשיא המדינה לקידום הכלכלה בישראל. יוסי כפירי- נשיא נבחר – יהיה יו"ר ועדת הגאלה – כל שנה יו"ר ועדת הגאלה יהיה נשיא נבחר – כדי שיהיה לו מושג על התקציב העומד לרשותו כשיכנס לתפקידו. ערב ט"ו בשבט- הערב יתקיים ב 23 בינואר במלון הר הכרמל בשעה 19.00 . מוזמנים כל החברים ורצוי לבוא עם בני המשפחה וחברים. ב- 23.05.2013 תתקיים ועידת הרוטרי הארצית במלון השושנים באי רודוס – כולם מוזמנים להרשם ולהשתתף.

דיווחי פעילויות אפיקים וועדות המועדון:
פעילות ועדת קליטה – דיווח מפורט על פעילות הוועדה הובא יל ידי היו"ר שלה ר/ אלחנן גרינברג . הוא הודה לכל הפעילים שלוקחים חלק בפעילות עם העולים ב"קפה עולה" המתקיים פעמיים בשבוע , פעם אחת באולפן אבא חושי בקרית אליעזר (משפחות) ופעם שנייה באולפן עציון (צעירים) ברחוב הנמל. משתתפים קבועים – חברי המועדון ר/עמירם אסמן, ר/נפתלי ויטמן, ר/חנה צוריאל, ר/פורר צבי, ר/שבו שחר. חברנו החרוץ ר/שלום וואנו דאג לעולים לחפצים שונים לפי בקשתם, כמו גם תרומה לעולה שנזקקה לטיפול שחיה, ר/מוטי איינס שהוא מנכ"ל התזמורת הסימפונית חיפה ממשיך לתרום כרטיסים לקונצרטים לעולים ולאחרונה נתרמו לעולים גם כרטיסים לקולנוע ע"י משפחת גרדינגר .
פעילות רוטארקט- הדיווח הובא ע"י ר/נאווה וילבך. בתחילת דבריה הודתה נאווה מודה לראש אפיק הדור הצעיר – ר/שלום וואנו על שיתוף הפעולה מול מועדון הרוטראקט. מועדון הרוטארקט הוקם מחדש בחודש אוגוסט 2012 ונמצא בתהליכי רישום מול מועדון רוטרי העולמי. במועדון 32 חברים שגילם נע בין 24-34 חלקם סטודנטים חלקם עובדים. החברים נפגשים אחת לשבועיים בימי ד' שעה 19.00 במרכז הצעירים בחיפה או באוניברסיטת חיפה.
לכל מפגש מוזמן מרצה אורח כשחלקם נוטריונים שלנו או של מועדונים אחרים. הרוטראקט יוזם קשרים עם מועדונים בארץ עם מועדון קישון שאירח אותם ומפגש דומה אמור להתקיים עם מועדון מוריה. אפיק הקהילה הבינלאומי של הרוטראקט פנה למועדונים בחו"ל כמו מועדון רוטרי ירדן, מועדון רוטראקט בלארנקה שבקפריסין וכן לרוטראקט באיסטנבול לשיתופי פעולה. במסגרת הפעילות השוטפת ישנם הסכמי שיתוף פעולה מול מרכז הצעירים של עיריית חיפה וכן מול אגודת הסטודנטים של אונ' חיפה.
במסגרת הפעילויות בוצעו פעילויות התנדבותיות כמו: צביעת מועדון לנערות בסיכון (כשחומרי הצבע נתרמו על ידינו). הפעלת קשישים בבית אבות והדלקת נרות. רוטרקט יוזם פעילויות חברתיות כמו ערבי גיבוש וטיולים. במסגרת זו נערך סיור בגני הבהיים בהדרכתו של נשיא הבהאיים נ"ל אלברט לינקולן וכאן המקום להודות לנ"ל אלברט לינקולן על הסיור הנפלא ועל האינטראקציה המדהימה שנוצרה בסיור זה ושבעקבותיו הציע נ"ל לינקולן לערוך סיור נוסף שנתקבל בשמחה רבה ע"י הרוטראקט.
כמו כן תודה רבה לנ"ל שלמה אסיף שתרם 2000 ₪ לרוטארקט ולנגיד המיועד שאול ד'אנגלי שהביא תרומה למועדון ע"ס 2000 יורו ומתוכם מייעד 1000 יורו למועדון רוטראקט. ר/נאווה וילבך אמרה שהיא מאד אופטימית מהפעילות שלהם ומתכוונת לחזק את התשתית האנושית והארגונית, כשהיא רואה בכל אחד ואחד מהם פוטנציאל כחבר מועדון בכל אחד ממועדוני הרוטרי בארץ העתיד.

הנגיד משה יונאי הביא רשימה שלמה של פעילויות קיימות ועתידיות וישלח הכל בכתובים ישירות לנשיא המועדון וכן במסגרות עלון הנגיד. בעקבות הביקור המוצלח במועדוננו שלח הנגיד את תודתו והתרשמותו במכתב אישי לנשיא המכהן נחום לדר ולכל חברי המועדון- וזה דבר הנשיא:
"חברי היקרים,
בזכות נשיא המועדון, ציינו היום את יום הולדתו של המשורר הלאומי – חיים נחמן ביאליק בעת ביקורי במועדון שלכם, במסגרת "ביקור נגיד". באחד משיריו הידועים ("הכניסיני תחת כנפך") שואל ח"נ ביאליק : "אומרים אהבה יש בעולם – מה זאת אהבה"? לו ביאליק היה מתלווה אלי לביקור הנגיד במועדון חיפה – היה מוצא את התשובה לשאלתו – היה למד מה זו אהבת אדם.
וכי איך ניתן להסביר את התופעה הנפלאה הזו שאנשי עסקים, רואי חשבון ועורכי דין מהשורה הראשונה, חברים הנמצאים בעמדות מפתח, וגם כאלה שפרשו מעבודה - מתפנים מעמל יומם העמוס ומשגרת חייהם, ופונים לסייע לעולים חדשים אשר זה מכבר הגיעו לישראל, מסייעים ותומכים בנזקקים, תורמים מכספם ומתרימים אחרים למלגות לסטודנטים, מקיימים סמינרים בינלאומיים לעידוד דו שיח בין העמים השונים, פועלים למען הרעות הבין עדתית והסובלנות, ואני רק בתחילת הפעילות הרבה שלכם, פעילות הנפרשת על פני 80 שנים ! כאמור – תשובה אחת יש לתופעה זו – אהבת האדם ! באהבה זו חשתי כאשר הגעתי למפגש המועדון שלכם היום. בחוץ נשבה רוח קרה, ואף גשם זלעפות ירד מבחוץ. אך באולם- חם ונעים, תחושה של מי אשר הגיע לחוף מבטחים, אל חבריו הותיקים.
במהלך חיי נפגשתי עם רבים וטובים מחברי המועדון שלכם, ובעת בה אני מגיע למועדון, אני נהנה לגלות אותם כחברים מן המניין במועדון המפואר – "רוטרי חיפה" שהנו אחד מאבני היסוד של האזור. מועדון רוטרי חיפה הוא הגדול במועדוני האזור, ומונה כמאה חברים בגילאים שונים. טוב להיווכח כי בצד גודלו ובצד מגוון הגילים – הרי נוצרה במועדון רקמה מיוחדת של רעות, רעות היוצרת מצרף של חברים הנכונים לכל משימה לה הם נקראים.
בשם מזכיר האזור נ"ל זאב יפה ורעייתו רחל, ובשם עוזר הנגיד לאשכול חיפה, נ"ל צבי ענר (שהנו חבר המועדון שלכם) אני מודה לכם על ביקור נגיד מהנה. אני ממתין ל"מועד ההשלמות" אשר יגיע בהמשך – סיור בכמה מהפרויקטים שלכם המתנהלים בשעות אחר הצהרים. בברכה ובתודה,
מוישיק יונאי, עו"ד
נגיד רוטרי ישראל לשנת הרוטרי 2012-13"

-------------------------------------------
כתבה: ר/חנה צוריאל
ערך: ר/יורם קנטר
צילם: ר/יורם נאומן
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet