נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

08/08/2009 - הרצאת ד"ר נתן פלד על צפונות הCT

ביום רביעי ה-8 לאוגוסט 2007 התכנס המועדון בהרכב מכובד של למעלה מ-75% למפגש השבועי הלפני אחרון טרם פגרת הקיץ. נכחו גם אורחים רבים שונים ביניהם יושבת הראש החדשה של בית הגפן ומהפעילות הארציות למען שותפות יהודית – ערבית, עו"ד וואפה זועבי-פאהום ואחרים.

במפגש, הקריאה את פסוק השבוע בנושא שמות, אריאלה מרקל, תוך שהיא מתייחסת לתנ"ך "טוב שם משמן טוב" ולפרקי אבות "שלשה כתרים ניתנו לאדם; תורה, כהונה ונבואה – ושם טוב עדיף על כולם" כמו גם לעמים רחוקים, היפני המדגיש כי "אדם שנולד בבית עני וחוכמתו נודעה ברבים, שמו כפרח הלוטוס הצומח בביצה", או הסיני שקבע כי "יש לתת לאדם שם ראוי, כך שיוכל למלא אותו בתכנים טובים" והגרוזיני שציין כי ":עדיף ראש שבור משם שבור". היא אף הדגימה כי מקים תנועת החסידות איננו מוכר בשמו האמיתי אלא בכינויו הידוע "הבעל שם טוב".  בסיום דבריה עדכנה את חברי המועדון כי החליטה לקצר ולשנות את שמה מאריאלה לאריאל ושמה מעתה יקרא אריאל מרקל, כאחד מ-70 שמותיה של ירושלים, כמאמר הנביא ישעיהו "אריאל, אריאל, קרית דויד חנה". אנו מאחלים לה הצלחה ורב נחת.

בהמשך הרים כוס לחיי מועדון אוקלהומה, חברנו צבי פרידמן, שספר את תולדות המועדון והצטרפותה של אוקלהומה לארצות הברית של אמריקה. צבי אחר, צבי ענר, ברך ברכות רעות תוך שהוא מציין לסיום גם ברכה להאני ולהייפא אלפאר.

בהזדמנות זו, קרא נשיא המועדון, אורי שנבל לצבי ענר (שלא נכח בשבוע הקודם) וברכו על בחירתו כרוטריון מצטיין של החודש --- בזכות זו, קבל גם בקבוק יין, אותו החליט להעביר לאשתו אלאיל ענר, אשר זכתה במכרז על ניהול בית הספר המיוחד "שלווה" שברחוב יצחק שדה. ברכות להצלחה לשניהם.

הנשיא, עדכן את החברים בנושא הפרויקט להבאת רוטריונים מהארץ ומחו"ל למפגשי סוף שבוע בראשית מרץ שנה הבאה במסגרת חגיגות 75 שנה לרוטרי ו-60 שנה לעצמאות ישראל. הליפלטים הנאים החתומים על ידי ראש העיר ונשיא המועדון חולקו לכלל חברי המועדון מתוך תקווה להשתתפות ערה של כלל החברים. הנשיא הדגיש, כי אריאל מרקל התנדבה לקחת על עצמה את הטיפול (בראשות ועדה לקידום הפרויקט) ועל כך תודתו ובקשתו לסיוע והשתתפות המועדון בפרויקט.

המרצה, ד"ר נתן פלד (נויפלד), בוגר בית הספר הריאלי העברי בחיפה ואוניברסיטת תל אביב הוצג על ידי חברת המועדון ד"ר אלה סגל אשר הדגישה כי נתן איננו רק רופא מצוין ומרצה טוב – אלא קודם כל אדם וחבר טוב.

ההרצאה המעניינת שלוותה בשיקופיות ובתמונות הציגה את התקדמות הרפואה הרדיולוגית ככלל ונושא הטומוגרפיה הממוחשבת בכלל. המרצה, אשר סקר את ההיסטוריה של מערכות הטומוגרפיה מאז שנות ה-70, הדגיש כי במיכון המודרני ניתן לסרוק תוך שניות ספורות (תודות ליכולת להשתמש ב-16, 32 ובעתיד 64 מקורות בו זמנית) את כל גוף האדם ולקבל תמונה רב ממידית של כל שנעשה ב"תוכו". החוקר והרופא יכולים על פי הממצאים וההקלטה לראות (בצורה של תמונות בודדות או סרט מתנגן) את הגוף הנבדק, להסיר שכבות שכבות ול"טייל" בתוך המערכות השונות של העור, השרירים, מערכות הדם, מערכת העצבים ואחרות.
המרצה הדגיש כי הדמיון אשר התגלם לפני כמחצית יובל שנים בדמות הסרט "המסע המופלא" בו סיירו חוקרים בתוך גוף אדם היום הוא אפשרות מעשית ופשוטה בה ניתן לנוע במרחב תלת מימדי בגוף האדם ולראות את תוכנו, המרצה הדגים מספר יישומים לשימוש בטכנולוגיה כגון הערכות לניתוח פנים מסובך, בחינת פעימות הלב ומצב מערכת הדם, בדיקה של כלי הדם (לרבות היתרון היחסי לצינטור של ראית דפנות צינורות הדם ולא רק מצב הזרימה שלו), מערכות המוח (תוך שהוא מדגיש את ההבדל בין ביצוע סריקה טומוגרפית לכלל הגוף לעומת הראש והגולגולת) ומערכות העיכול והמעיים.
ד"ר פלד הדגיש כי בעוד שכיום השיטות מופעלות בעיקר על חולים בעלי פוטנציאל בעייתי בשל מחלות קודמות או בגלל היסטוריה משפחתית, לעניות דעתו בתוך 5 שנים תהפוך השיטה לחלק רוטיני של בדיקות סקר של בריאים. המרצה הסביר את היתרונות והחסרונות היחסיים של השיטה ככלל ובעיקר בהשוואה לצינטור לבבי וביצוע קולונוסקופיה במערכת המעי הגס. ד"ר פלד גם פרט את משמעויות הקרינה הנוספת יתרונות וחסרונות בהקשרי ההחלטות הנדרשות האם וכיצד לבצע בדיקות פולשניות או אבחוניות (במיוחד, הדגיש את הפסיכולוגיה המחייבת ביצוע פעולות כירורגיות, לעיתים מיותרות, במקרים בהם כבר בוצעה הפעולה הפולשנית שעיקרה הוא אבחוני – אלו המקרים, שבראיתו, לטומוגרפיה הממוחשבת יתרון משמעותי).

נ"ל אדי חי הודה למרצה במילים נרגשות ושבח אותו על הרצאה חיננית ומענינת, הפותחת לחברים צוהר לעולם המתפתח של טכנולוגיה ורפואה משולבים. הנשיא אורי שנבל, עת הודה לסיום למרצה והעניק לו תעודת נטיעת עץ על שמו ביער פול האריס, התוודה, כי התאפשר לו להכיר את ד"ר פלד בנסיבות פחות נעימות בבית החולים - אך, העלה על נס, את תכונותיו האישיות החיוביות של ד"ר פלד, אשר ללא כל ספק חשובות (ואף הרבה יותר) מהיותו מרצה מענין. 

אריאלה מרקל הפתיעה את חברי המועדון, ובהקריאה את פסוק השבוע, שעסק בנושא שמות, היא הודיעה על שינוי שמה לאריאל מרקל - ברכות...להצלחה..
 
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet