נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

08/07/2009 - הרצאת דודו בן בעש"ט

לפני תחילת  ההרצאה ברך נשיא המועדון אלברט לינקולן את חברנו  דר שלמה מרקל על  שמונה ממלא מקום קבוע (בהתנדבות) של יושב-ראש הקרן לחיפה  (שהוא אקס-אופיציו ראש העיריונה יהב ).

הציג את המרצה אריה ברגמן שיזם את הזמנתו למועדון . המרצה מדגיש את חשיבות התודעה לים  והזיקה האישית שלו לים. רק כאשר הגיע  לתפקידו כמפקד חיל הים, הבין את התובנה הבסיסית כי הים הוא נכס איסטרטגי במיוחד למדינת ישראל שאיננה משופעת במשאבים. קיימת בעיה תודעתית ואולי הסטורית, אשר איננה כוללת מורשת או תובנה לערך ולמשמעות של הים., זאת בשונה מהמסורת וההבנה של הבריטים והאמריקאים לצורך בזרוע ימית שתשלוט על נתיבי הים. הים הוא הנתיב הכלכלי העיקרי בעולם ורוב סחורות העולם נעות ונמצאות בנתיבי שייט. כלי שייט הוא ריבונות של מדינה ולכן אומות שולחות בדרך כלל כל שייט  על מנת להצביע ולהפגין ריבוונת זו, בין במצב חירום או בטכסים. בתפיסתו, באמצעות כלי שייט, ניתן ליצור תובנה ושיתוף פעולה בין כלי שיט לקואליציות בעיקר כנגד נושאי טרור, כאשר הים ומרחביו, שאיננו סוברני לאף מדינה, ניתן בשל שיוכו הבינלאומי ליצור גם קואליציות של מדינות (בים התיכון, ים ההודי וכד'), על מנת להבטיח את מרחביו .

המרצה מלין על שמעט משאבים מוקצים לחינוך ימי , או לבנית איים מלאכותיים. לדעתו כל משאבי האנרגיה נמצאים לאורך החוף ומעט משאבים מוקצים לכך. בעת משברים בילאומיים, יש משמעות גדלה לסגר ימי ויכולת למצור, המהווים עוצמנ מדינית . 

הודה למרצה חברנו דר שלמה מרקל, לשעבר תת אלוף בחיל הים שמונה בזמנו לתפקדו על ידי עמי איילון,שציטט ממאמרו של הרוזן אנטואן סנט אסכזופרי: "איך בונים ספינה? אוספים אנשים ונוטעים בהם אהבה וכמיהה לים הרחב, הגדול והאינסופי ולא אוספים אנשים ואומרים להם ללקט עצים ולהכין תוכנית ולבנות ספינה".. לאור תפיסת המרצה על הספינה כמרכיב מיקרוקוסמי.לסיום הביטוי הימי הוותיק, - שיהיה ים פתוח וחוף בטוח .
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet