נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

07/08/2014 - ישיבה עסקית

מפגש מועדון 6 באוגוסט, 2014- ישיבה עסקית

הנשיא המכהן יוסי כפירי פתח את הישיבה הראשונה לחודש אוגוסט שהיא ישיבה עסקית. הוא ברך את המשתתפים ואת האורחת אילנה בת לוויתו של חברנו ר/איזי רוזנפלד. כן לח ברכות החלמה שלמה והתאוששות מהירה לחברינו ר/זיגי שאול  ונ"ל אורי ינובסקי המחלימים מניתוחים, ולחברתנו ר/מרים שזיפי.

את פסוק השבוע הביא חברנו נ"ל כרמל הכהן. ברצונו להתייחס לתאריך של  תשעה באב, סיפר על סבא שלו מרדכי בן הלל הכהן, שעלה לארץ ב 1907, נהג לכתוב יומנים במהלך מלחמת העולם הראשונה. 5 יומנים פורסמו כספרים , על ידי הוצאת יד בן-צבי,, ובינהם הוא מציין שמלחמת העולם הראשונה פרצה בגלל רצח יורש העצר האוסטרו הונגרי  על ידי מתנקש סרבי , התנקשות שקרתה ב 9 באב 1914 ופתחה את המלחמה הנוראה ההיא  שבה נהרגו כ 20 מיליון איש. באותו יום של תשעה באב 1914 שחל בשבת, התקיימה לפי היומנים ישיבה חשובה בגימנסיה הרצליה בתל-אביב. בין השאר השתתפו בה בנוסף לסבא שלו- מאיר דיזנגוף שהיה לראש העירייה הראשון של תל-אביב,  האדון הנכבד יוסף אליהו שלוש- סבא של חברנו ר/אהרן שלוש, ומי שבנה את בנין הגימנסיה העברית הרצליה. נושא הישיבה היה דרישתו של מנחם שיינקין  (מי שנתן את השם "תל-אביב" למה שהיה "אחוזת בית" ושעל שמו קרוי רח' שיינקין בת"א של ימינו)  להוסיף קומה שלישית לבנין הגימנסיה. אך אז נכנס לחדר משה גיסין והודיע לנוכחים שיורש העצר האוסטרי נרצח והישיבה פוזרה ללא החלטה. התאריך של תשעה באב היה בעבר קשור עם אסונות ביהדות- חורבן הבית הראשון, חורבן הבית השני וגירוש יהדות ספרד בתשעה באב 1472 בצו המלכה הקתולית איזבלה.  היום תשעה באב חלה הפסקת האש במבצע צור איתן, ואולי מעתה ואילך תאריך זה יהא קשור לאירועי שלום ותקווה חדשה ולא עוד חורבן אסון והרס.

לאחר ברכות הרעות שהובאו הפעם על ידי חברנו הוותיק ר/הרברט סרפוס, הגיע תורה של הברכה הבינלאומית,  אותה הביא יו"ר אפיק השרות הבינלאומי במועדון-ר/זאב מטר:
אתמול תשעה באב צוין חורבן בית המקדש הראשון בשנת  586 ‏לפני הספירה בידי צבאו של נבוכדנצר השני מלך בבל ‏וחורבן הבית השני בשנת 70 ‏ לספירה בידי הצבא הרומי בראשות המצביא טיטוס. לפי המסורת היהודית לאחר ביאת המשיח ובניית בית המקדש השלישי, תשעה באב כשאר הצומות יהפוך ליום חג ושמחה. ‏ואכן כך קרה אתמול העצב הפך לשמחה ויום תודה לצה"ל שניצח את החמאס  אחרי שלושת אלפי טילים ששוגרו על דרום ומרכז הארץ החמאס לא יכל לנו וגם מבעד למנהרות התופת. מנהרות הושמדו, מחבלים עלו לשמים וכן הושמדו מתקנים על מתקנים אשר הוקמו בין בתי אזרחים אומללים אשר חלקם שבויים לרצון הטרור והאחרים משתפי פעולה עם הטרור. צה"ל הגיב בעוצמה למען שמירת חיי אזרחי ישרא,ל כי באיזו מדינה כל שהיא היו האזרחים מסוגלים לחיות תחת מבול יום יומי של טילים כאשר ישראל ספגה משך 14 ‏שנים מעל ל 15.000 ‏פצצות מרגמה, קאסמים וגראדים ‏ועוד מיני טילי משחית. ומכאן אני מבקש לומר תודה לעשרת אלפים מאזרחי דרום אפריקה אשר ביום ראשון ה 3/8/2014 ‏הפגינו וחיזקו את עם ישראל בהבנה שמלחמת עזה הייתה מלחמת מגן צודקת. לעשרת אלפי האזרחים ביוהנסבורג, נוצרים ויהודים שחורים כלבנים אשר הזדהו עמנו ישראל ולכן יש לומר להם תודה מלב ולהצדיע בכבוד . ‏על כן שלוחה הברכה היום  למועדון רוטרי סנדטון ביוהנסבורג  Rotary Club of Sandton Johannesburg  מאזור  9300 ‏שהתחיל פעילותו ב 1 ‏ביולי 1921 ‏כמועדון הראשון בדרום אפריקה כאשר היוזמה להקמת המועדון באה מצידו של הרוטריון אדוארד פישר ממועדון פיטסבורג בפנסילבניה -ארה"ב. ‏המועדון נמנה על 49 ‏מועדונים באיזור ובו  971 ‏חברים השיך לאזור  20 ‏ברוטרי הבינלאומי. ‏המועדון של סנדטון יוהנסבורג , כולל  47 ‏חברים הנפגשים בכל יום שרישי בשעה 12.45 ‏ב Johannesburg Country Club ‏. ‏ומאחר שיוהנסבורג הועלתה לראש שמחתנו מצאתי לנכון לציין שחברינו נג"ל קני גרדינגר ז"ל ‏הינו בוגר לימודי כלכלה ב Witwatersrand University of Johannesburg ‏, ולהוסיף שקני זכה משך לימודיו בשתי מדליות זהב מהיותו התלמיד המצטיין באוניברסיטה. אבקש גם בשם כולנו להודות לחיילי צה"ל ומפקדיו אשר חירפו נפשם למען המדינה ולהצטרף בברכות החלמה לפצועים ומשפחותיהם ולחבק את הגיבורים שנפלו ולחזק את משפחותיהם שלא ידעו עוד צער. ‏אבקש להרים כוסית ברכה למועדון Rotary Club of Sandton Johannesburg!

חברנו נג"ל שאול דיאנג'לי הביא במסגרת המידע הרוטריוני פרטים על נוהלי הגשת הפניות לפרויקטים בינלאומיים בשיתוף רוטרי בינלאומי, ואופן קבלת המטצ'ינג גרנטס.  הסכום המינימאלי כיום לפרויקט הןא 30 אלף דולר, כאשר לשם כך יש ליצור שיתוף פעולה בין שני אזורי רוטרי עולמי כשכל אזור מקצה 7500$ ורוטרי בינלאומי משלים בצורה של דולר תמורת דולר לסכום המינימאלי בהתאם. שיטה שנייה היא כאשר יש כמה שותפים לפרויקט, כאשר המשתתפים נותנים 30 אלף דולר ורוטרי בינלאומי משלים בצורה של מחצית הדולר תמורת כל דולר מהמועדונים, לסך של 45 אלף דולר. הפרויקטים צריכים להיות במסגרת הגלובל גרנטס בנושאים חובקי עולם, שמתייחסים לאחד מהתחומים של: ביעור הבערות, שלום עלי אדמת, נושאי טיהור ואספקת מים, נושאי אם וילד ונושאי בריאות עולמית (פוליו, מלריה וכ'). הנשיא המכהן יוסי כפירי סיפר  שהפרויקט בתחום הגלובל גרנטס שמועדוננו יהא קשור בו הוא פרויקט המים שהובא ותואר  במפגשנו הקודם. לפרויקט יהיו שותפים מעוד שני אזורים וסה"כ הכוונה היא להגיע לפרויקט בסך של למעלה מאה אלף דולר.

הנשיא הודיע על צירופם של חברתנו ר/אביבה רוטר וחברנו ר/דן ביין לועדת הביקורת.

חברנו ר/צבי יצחקי,  שמזה שנים מקדיש מרץ רב לפרויקט הדגל של המועדון-בית מילר, סיפר על הישיבה שהייתה השבוע בעיריית חיפה ועל הכוונה להפוך את בית מילר בתמיכת העירייה למכללה  למדיה ותקשורת. שתכשיר כותבי ועורכי תכניות, צלמים ובמאים לשידורי טלביזיה, וכן תכלול מדור לשידורי רדיו, עריכתם והגשתם ושידורם. בכך ימלא הבית את צוואתו של חברנו מילר שציווה בין השאר לשמור על התחום המקצועי של הבית אותו תרם לרווחת הקהילה בשרות המועדון. הוא דיווח שסוף סוף פרויקט המעלית בבית מילר עולה על דרך המלך, יש תקציב ויש אישור  לפניה לקבלן לסיים את המלאכה.
נ"ל משה גן צבי הציע לשלב בקורסים המקצועיים שינתנו במסגרת המכלה המתוכננת גם קורסים ל"גיל הזהב", שיכולים להינתן בשעות הבוקר. הוא סיפר על הסיור האחרון שערך בפורטוגל בעקבות היהדות שם, כאשר כיום כעשרים אחוז מהפורטוגזים הם ממוצא האנוסים , אשר נאלצו להמיר את דתם בעקבות גרוש ספרד ורדיפות היהודים בפורטוגל על ידי הכנסייה הקתולית והמלכה איזבלה שהוציאה את צו הגרוש בתשעה באב 1492. בין השאר בקרו במועדון רוטרי  בפורטו, ובצעו החלפת דגלונים. את דגלון מועדון פורטו הוא הביא עימו ומסר לנשיא המכהן יוסי כפירי.

על הג'וב שלי-My job talk
נשיא יוסי כפירי הודיע על ההחלטה לשוב ולחדש את הפינה מהעבר שבה מספרים החברים על עיסוקם, וזאת על מנת לקרב ולהביא את המידע בין החברים חדשים כוותיקים כאחד. ראשון המספרים השנה היה חברנו נ"ל שלמה אסיף:
יליד פולין, גדלתי בארץ באיילת השחר שבגליל, נשוי לשושי + 3 ילדים ו 7 נכדים (כן ירבו). עם שחרורי מהצבא לאחר שנים של שרות כלוחם בשייטת, כאחראי על נושא הכושר הגופני בחיל הים ומתפקידי האחרון כמפקד הפנימייה הצבאית שליד ביה"ס הראלי העברי בחיפה, ייסדתי  בשנת 1987יחד עם חברי רפי אלחנני את חברת אלסן אסיף- שרותי רווחה וסיעוד לקשיש. באותה תקופה פעלה רק חברה אחת בארץ שנתנה בעיקר שרותי אחיות לסיעוד בבתי החולים. למזלנו, סמוך להקמתה של החברה שלנו נכנס לתוקפו חוק הסיעוד שאיפשר לספק שרותי סיעוד לקשישים בביתם, במסגרת החוק. כך הפכנו להיות מהחברות הראשונות שנתנו בארץ אפשרות להעניק שרותי סיעוד לקשישים בביתם במסגרת חוק הסיעוד. וכך מעל ל 27 שנה אנחנו מעניקים את שרותינו לגופים ציבוריים רבים, בינהם המוסד לביטוח לאומי, משרד העבודה והרווחה, משרד הביטחון, הקרן לרווחת נפגעי השואה, וקופות החולים השונות.   בשנים האחרונות העברתי את ניהול החברה והסניפים לבני הממשיכים את המסורת של שרותי סיעוד וסיוע מקצועיים לקשישים.
לרוטרי הצטרפתי בשנת הרוטרי 1989/90 כשהנשיא היה נ"ל אריה מהולל, כשהספונסר שלי היה חברנו ר/שמואל אידלמן. בין שאר תפקידי הייתי נשיא המועדון בשנת הרוטרי 1996/97 וכיהנתי בתפקידים בכירים רבים במהלך השנים. בשנה האחרונה אני מקדיש מזמני וממרצי לקידום שיתוף פעולה בין מועדוני הרוטרי בארץ ובתמיכה וסיוע למועדונים קטנים בפעילותם.  

לאחר דיווח של חברנו ר/אלחנן גרינברג על הפעילות למען העולים, ושל ר/אריה ברגמן על ההשתתות נו בסיוע לחקלאיי עוטף עזה ברכישה מרוכזת של עד חצי טון דבש,נעל הנשיא את הישיבה בהקשה מהדהדת על הפעמון הרוטריוני המיתולוגי שעל שולחן הנשיאות.
 -----------------------------

כתב וערך: ר/יורם קנטר

צילומים: ר/יורם נאומן

2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet