נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

04/11/2015 - מפגש ישיבה עסקית

הנשיאה המכהנת לשנת הרוטרי 2015/16 יוכי פלר פתחה את המפגש הראשון לחודש נובמבר שהינו לפי המסורת מפגש עסקי.

 היא ברכה את המוכחים חברי המועדון (בישיבה עסקית לא נהוג לארח אורחים שאינם חברי המועדון)

 ‏את פסוק השבוע הביא חברנו ר/עמירם אסמן: הצהרת בלפור היא הכינוי המקובל למסמך  שנחתם בידי שר החוץ הבריטי, הלורד ארתור ג'יימס בלפור, ב 2- ‏בנובמבר 1917 ‏(י"ז בחשוון תרע"ח) לפני 98 ‏שנים .ועיקרו הכרזה ולפיה בריטניה תתמוך בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. מתן ההצהרה היה הישג מדיני חסר תקדים של התנועה הציונית :מעצמה עולמית כמו בריטניה הסכימה למעשה לפרוש את חסותה על התנועה הציונית ולסייע לה במימוש מטרתה העיקרית.

‏ההצהרה נמסרה לידיו של הלורד ליונל וולטר רוטשילד, שהתבקש להעבירה לידי ההסתדרות הציונית. היא ניתנה בעקבות הצעה שהגיש לממשלת בריטניה ד"ר חיים ויצמן בשיתוף עם ההנהגה הציונית בבריטניה . הצעתו של ויצמן כללה את הדרישה להכיר בזכות העם היהודי על ארץ ישראל ובזכותם של יהוד-ים לעלות אליה, וכן להעניק מעמד מוכר למוסדות התנועה הציונית בארץ ישראל. את נוסח ההצהרה אישרו הקבינט הבריטי ב 31- ‏באוקטובר , ומשרד החוץ של ממשלת בריטניה, 2 ‏בנובמבר 1917 :

‏לורד רוטשילד היקר,

‏לעונג לי להעביר לידיך להלן ,בשמה של ממשלת הוד מלכותו, את הצהרת ההזדהות עם השאיפות היהודיות הציוניות כפי שהוגשה לקבינט ואושרה על ידו :

‏"ממשלת הוד מלכותו רואה בעין יפה הקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל, ותשתדל במיטב מאמציה להקל על השגת מטרה זו ,בתנאי ברור שלא ייעשה שום דבר העלול לפגוע בזכויות האזרחיות והדתיות של עדות לא יהודיות בארץ ישראל או בזכויות ובמעמד המדיני של יהודים בכל ארץ אחרת". ‏אודה לך אם תביא את ההצהרה לידיעת ההסתדרות הציונית.

‏בכבוד רב,

לורד ארתור ג'יימס בלפור

     

                                                  *   *    *  *  *  *   *

פינת המידע הרוטריוני:

נ"ל אריה מהולל הביא לבקשת הנשיאה המכהנת פרקים מתולדות המועדון, מידע שאינו ידוע והינו עלום לגבי חלק מהחברים בפרט החדשים שבינינו. בשבוע שיבר ביקר במועדוננו מועדון רוטרי חיפה הנגיד המכהן של האזור אמיל אל אסמר.בעת הסיור עימו בבית מילר, בו שמור החומר ההיסטורי החשוב על תולדות מועדוננו, נתעוררו מספר שאלות לגבי מועד ייסודו של המועדון והספונסר שלו. באוגוסט 2012,  סמוך למלאת 80 שנה למועדוננו, כתבתי כך:

 

   ב 17- ‏באפריל 1931 ‏כינסו במסעדת ספיני"ס ברחוב יפו מנכ"ל חב' "של" במזרח התיכון מר קליר מרטין בשיתוף עם  מנכ"ל חב' "של" בחיפה מר ס.לובל-פיין -  8 ‏אנשים מובילים מעדות שונות בחיפה לצורך הקמת מועדון רוטרי בחיפה. הספונסר של המועדון היה מועדון הרוטרי של פורט סעיד שבמצרים. המועדון החדש בחיפה פתח שעריו ב 20- ‏באפריל  1932 ‏וכתב הסמכתו ניתן לו ב 20- ‏בינואר 1933 ‏. בכתב ההסמכה צוינו שמותיהם של 31   חברים מייסדים. ביניהם היהודים מ. אליניקוב, יוסף קיזירמן (קיסרי), מיכאל פולאק, ס.סליצן וחיליק ויצמן (אביו של עזר וייצמן, נשיא מדינת ישראל). הערבים היו: ד"ר ג'. אביאד, נאסיף סוליימן ביי, ויקטור כיאט, ראגג מוחמד ביי וכבוד ראש העיר חסן ביי שוקרי. רוב המיימדים היו בריטים, ובנוסף שלושה איטלקים. ב 1936- ‏הצטרף למועדון קצין המחוז הערבי רפיק ביי ביידון.

    מועדון הרוטרי הראשון בארץ הוקם בשנת 1928 בירושלים. הספונסור שלו היה מועדון הרוטרי של קהיר במצריים. לאחר הקמת מועדון הרוטרי של חיפה הוקם ב 1934 המועדון של רוטרי בתל-אביב

 נשיאי מועדון חיפה הראשונים-  בשנה שלפני קבלת תעודת ההסמכה מרוטרי הבינלאומי ( 1933 ‏) כיהן כנשיא ראשון של מועדון חיפה ססיל ריצ'רד ווב שהיה מנהל הרכבת בפלשתינה (א"י). אחריו כיהן כנשיא מושל מחוז הצפון אדוארד קית-רוטש. ואחריו האיטלקי ד"ר וינצ'נזו קוסטרו שהיה מנהל ביה"ח האיטלקי בחיפה. אחריו כיהן ג'ורג' צ'יילד תומפסון

שהיה המהנדס הראשי של נמל חיפה. ואחריו מיג'ור רופרט פרדריק סקריבנר המהנדס הראשי של רכבת פלשתינה. בשנת 1938/9 ‏פעל כנשיא בריגדיר פרדריק הרמן קיש שהיה באותה העת מראשי הסוכנות היהודית בירושלים ומי שנהרג בקרבות המדבר המערבי בשלהי מלחמת העולם השנייה. אחריהם כיהנו כנשיאים לורנס  ד. ווטס, ויקטור עזיז כיאט ועוד ועוד עליהם נספר במפגשים הבאים‏   מיומו הראשון נפגשו חברי המועדון למפגשים הקבועים בימי רביעי בצהריים. כמעט מדי שנה ‏עסק המועדון בישיבתו הראשונה בדיון בהצעות לשינוי מועד ושעת הפגישות. אך בכל ההצבעות שנערכו בתום הדיון הסוער הופלו הצעות השינוי. וכך, במשך 80 ‏ שנה ויותר ממשיך המועדון להיפגש בימי רביעי בצהרים. בשנים הראשונות התקיימו מפגשי וישיבות המועדון באופן קבוע במסעדת ספיני"ס שברחוב יפו בחיפה.

 

‏ב 24 בחודש יוני 1936 נערך נשף ריקודים ראשון עם בנות זוג  ‏בקזינו בת-גלים. באחת מישיבות המועדון בשנת  1936 ‏קמו חבריו לכבודו של הרוטריון חבר המועדון  ‏ראש העיר חסאן ביי שוקרי, שניצל באותו בוקר מהתנקשות פורעים בחייו. ‏ב 18- ‏במרץ 1936 ‏הרצה חבר המועדון ווטסון, לימים מהנדס העיר חיפה, על "תכנון עירוני לעיר חיפה". בדברי התודה לנואם נאמר: "תודה מקרב לב לנואם על עבודתו הקשה והפיכת העיר חיפה למקום הולם לרוטריונים לחיות בו".   ב17 באפריל 1936 היו במועדון 45 חברים: 21 בריטים, 15 יהודים, 6 ערבים ו3 איטלקים .

 

  מדי פעם אנו שומעים שאלות באשר למיהם החברים הוותיקים ביותר במועדון? לפי הרשומות- הוותיק ביותר בינינו כיום הוא ר/זיגי שאול, שהתקבל בשנת 1964 למועדון (לפני למעלה מ 50 שנה!).בשנת 1965 התקבל החבר ר/ג'סמונד בירקהאן. נ"ל אריה מהולל התקבל ב 1966 ונג"ל אליהו ברכה ב 1971, לפני 45 שנה.  ארבעה חברים נוספים חברים במועדון מעל ל40 שנה – ר/אריה חזון, ר/איזי רוזנפלד, נ"ל/מנחם חכים ור/הרברט סרפוס .אחריהם בתור- ר/שמואל אידלמן, נ"ל כרמל הכהן ונ"ל אורי ינובסקי שהתקבלו למועדון ב 1976.

ולבסוף-כדי לעודד ולהרחיב את היקף הקרנות שלנו, שנועדו בעיקר להענקת מילגות,  עמדתי להציע למועדון במסגרת וועדת מידע רוטריוני "היו היה"- לשבת ולספר בהרחבה על תורמי הקרנות העיקריים לשתים עשרה קרנות המועדון השונות, במועד הבא. ביניהם  יוסף מילר, אברהם אלקלעי, יקותיאל בהרב, ראובן הכט, רבקה וליונל ווטסון, צבי הדסי אוריאל שלון , קלמן גרידינגר ועוד. לצורך הרחבת תחומי הפעילות של מועדוננו, עלינו להגדיל את מספר התורמים לקרנות , הן מבין חברינו והן ממקורות שמחוץ למסגרת המועדון. ‏

                    *    *   *     *    *    *

 

  לאחר המידע הרוטריוני ההיסטורי שהביא נ"ל אריה מהולל עברנו לחלק ה"עסקי" של המפגש, (שבדיווח על מהלכו השתתף מזכיר הכבוד של המועדון נג"מ/דני פסלר.)

הנהלת המועדון בראשות הנשיאה המכהנת יוכי פלר העלתה לדיון פני החברים את הנושא  כדלקמן:

‏  הועדה לסיווג וחברות דנה בישיבותיה ביעד המרכזי של הנשיאה להצערת גיל חברי המועדון וקליטת חברים חדשים צעירים מגיל 50‏. ‏מתוך דאגת כנת לעתידו של המועדון נראה כי יעד זה הופך להיות מרכזי יותר מתמיד. ועדת סיווג וחברות דנה באתגר ובקשיים הכרוכים בגיוסם של חברים צעירים חדשים והביאה בפני הנהלת המועדון את המלצתה להפחית את דמי החבר למועדון לחברים חדשים צעירים שגילם עד49 ‏ לסך 1,200  ₪ ‏למשך שלוש שנות החברות הראשונות או עד הגיעם לגיל 49 ‏.

‏הנשיאה הביאה את המלצת הועדה לדיון בהנהלה שדנה בנושא לעומקו והחליטה לאמץ את ההמלצה מהנימוקים הבאים:

‏א. יש צורך חשוב ומידי לפעול באופן נמרץ -להצערת גיל חברי המועדון על ידי

‏גיוסם של חברים חדשים צעירים ואייכו‏תים שגילם צעיר מגיל 49 ‏.

‏ב. הניסיון מלמד אותנו כי חברים צעירים, בשלב זת של חייהם, מתקשים ‏להתחייב לפעילות סדירה במועדון ודמי חבר גבוהים + דמי גאלה מהווים עבורם קושי להתמיד בחברותם במועדון בשנים אלו של חייהם . הפחתת דמי החבר תהווה עבורם הקלה ואנו מאמינים כי תתמוך בהחלטתם להישאר פעילים במועדון .

‏ג. ההנהלה רואה בהחלטה זו יצירת תמריץ חיובי מעודד לצעירים המתקבלים ‏העולה בקנה אחד עם מדיניות הצערת המועדון .

 יש לראות בצעד זה כפיילוט לבחינת האפקטיביות שלו בנוגע לחברים ‏חדשים צעירים .

‏הנשיאה החליטה להביא את החלטת ההנהלה לדיון במועדון במסגרת ישיבה עסקית בכדי לשמוע את דעות החברים במועדון.   במהלך הישיבה העסקית התקיים במועדון דיון סוער בו נשמעו דעות לכאן ולכאן. חברים ביקשו את רשות הדיבור בכדי להביע את התנגדותם להצעה זו מטעמים שונים ביניהם:

1 ‏. מועמד כחבר חדש שאינו יכול לעמוד בתשלום דמי החבר הידועים מראש של המועדון איננו יכול להיות להתקבל כחבר ‏מועדון רוטרי חיפה .

2 ‏. אין ליצור אפליה בתשלום דמי החבר בין ותיקים ופנסיונרים, בהם כאלה שמתקשים לעמוד בדמי החבר לבין החדשים.

3 ‏. הפחתת דמי החבר איננה ראויה-כי היא יוצרת נטל כספי על המועדון במימון ‏הפער בין התשלום המופחת לבין התשלום המלא הנדרש למועדון . 

 

 

 

לצד דעות נגד הושמעו דעות התומכות בהצעה שעיקרן עמד על כך ש‏ההנהלה סוברנית לקבל החלטה לפי הבנתה לקידומו של המועדון .

1 ‏. הפחתת דמי החבר יש בה בכדי לתמוך בקשייו של חבר חדש ולכן ראוי ‏להפחית את דמי החבר .

2 ‏. המועדון יכול ללא כל קושי "לספוג" את גובה ההפחתה כהשקעה בעתיד .‏בתום הדיון סיכמה הנשיאה המכהנת יוכי פלר את הנושא והודתה לחברים על הדיון {גם אם בחלקיו היה סוער) וביקשה מחברי המועדון להציע הצעות נוספות שיש בהן בכדי לגייס ולשמר חברים צעירים חדשים למועדוננו .

‏התנהלה תיישם את החלטתה כבר עם קליטתם של חברים חדשים צעירים ביום ד' הבא ותבחן את השפעות ההחלטה לאורך זמן .

 

 ---------------------------------------------

 

כתב וערך: ר/יורם קנטר

צילומים:   ר/ יורם נאומן
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet