נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

04/11/2014 - ביקור באתר מורשת המודיעין בגלילות

 יום הפעילות התחיל בשמונה בבוקר במקום הכינוס בחיפה ועליה לאוטובוס המלא שהוביל אותנו בדרך למרכז מורשת המודיעין שבגלילות. בהגיענו למתחם התקבלנו בסבר פנים יפות ובמאור פנים על ידי פעילי המקום- גמלאים מתנדבים שהיו שנים רבות בשרותי המודיעין השונים- מודיעין צבאי, שרות הביטחון הכללי, והמוסד. התכנסנו באולם ההרצאות והסרטים, ושם החלנו בטכס הרוטריוני שהיה הפעם קצר.
לאחר פסוק השבוע שהוקרא ממסך הסמארטפון של נ"ל צבי ענר, הביא מזכיר הכבוד ר/עמירם אסמן את ברכות הרעות, ומיד לאחריהן הביא יו"ר האפיק הבינלאומי ר/זאב מטר את הברכה הבינלאומית:
מטרת ‏מפגשנו היום ב"מרכז מורשת המודיעין" בבסיס חיל המודיעין בצומת גלילות הוא להכיר ולהוקיר את חיל המודיעין ולחבק את צה"ל שלנו. עוצמתו של צה"ל הוא שילוב שבין מוח לכוח, בין חיל רגלים לחיל מודיעין בין חיל הים לחיל האוויר, וכולם מדברים למען ביטחון העם ודגל ישראל על אדמת ארץ ישראל. ‏המודיעין האנושי הוא רב תחומי כמו הטכנולוגיה שמאחוריה מיטב הנוער חיילים כקצינים היודעים להפיק ממנה ביבשה ובאוויר בים ובחלל את המידע הדרוש לסיכול תוקפנות ולהתרעה בפני כל מתקפה. ‏והיום נוקיר תודה לאלה המופקדים על זרוע החלל על לוויני הריגול של ישראל – לוויינם, באמצעותם ניתן לאתר מטענים ומסתננים, לנתח את סדר הכוחות של האויב, לספור כמה מכולות יש על ספינת נשק איראנית, להבחין בעקבות על הקרקע ולדעת איזה נשק מועבר מסודן הרחוקה לזירתנו הקרובה. ‏זירת הלוויינים מחברת אותי ל כף קנוורל ע"ש קנדי בפלורידה, המקום ממנו יצאו לוויני החלל הראשונים לחלל כאשר רבים מהם היו לוויני ריגול . לכן בחרתי הפעם לברך מכאן בשם מועדוננו את מועדון הרוטרי שבפלורידה Orlando, Florida ‏   Rotary Club ofהשייך לאזור 6980 ‏, שנוסד בשנת 1920 ‏. ‏המועדון נמנה על 48 ‏מועדונים באזור שכולל 2020 ‏חברים השייך  ל34 Zone ‏ברוטרי הבינלאומי. ‏המועדון ובו 160 ‏חברים נפגש בכל יום שלישי בשעה 12.00 ‏ב Sorosis House .   ‏אבקש לצרף לברכה את חברנו למועדון נ"ל משה גן צבי ששירת במודיעין ולומר תודה לאלוף אביב כוכבי שעבר לפני  מספר ימים מהפיקוד על חיל המודיעין לפיקוד הצפון ולאחל לו הצלחה רבה . הבה נרימה כוסית ברכה למועדון Rotary Club of Orlando, Florida!

לאחר הטכס הרוטריוני ברך אותנו המנכ"ל, תא"ל דודו צור, מי שהיה קצין מודיעין ראשי בצה"ל. הוא סיפר  לחברים שהרעיון להקמת המרכז למורשת המודיעין, מל"מ, אתר הנצחה ממלכתי לחללי קהילת המודיעין (אמ"ן/חמ"ן, מוסד, שהוקם כאתר הנצחה ממלכתי לחללי קהילית המודיעין וכמרכז להקניית והנחלת מורשת המודיעין. מאז נחנך המרכז ב,1985 ביקרו בו אלפי צעירים ובני נוער, חיילים בשירות חובה ובקבע, אנשי קהילת המודיעין, אמ"ן, מוסד, שב"כ, צעירים וּותיקים, אורחים וקבוצות מישראל ומחו"ל. במל"מ מתקיימים כנסים מקצועיים, הרצאות, ימי עיון, טקסי השבעה לחיילי צה"ל, ערבי זיכרון ופעולות הנצחה ומורשת. מאז הקמתו פועל המל"מ לטפח את הנצחתם של חללי קהילת המודיעין, להנחיל את מורשת קהילת המודיעין הישראלית ואת ערכיה הלאומיים לבני הנוער בישראל ולבני הדור הצעיר של העם היהודי בתפוצותיו. להיות בית חם ותומך למשפחות השכולות של קהילת המודיעין. המל"מ פועל כעמותה רשומה, ופעילים בה ותיקי קהילת המודיעין ובני המשפחות השכולות. אלה פועלים בהתנדבות בהנהלת העמותה ובוועדות השונות, בוועד המנהל, בוועדות ההנצחה, המימון, התכנים, הביקורת ובוועדת קרנות ההנצחה.  היו"ר הראשון של המל"מ והנשיא הראשון היה האלוף וראש המוסד לשעבר מאיר עמית ז"ל , והוא עצמו, דודו צור, הינו כיום מנכ"ל המל"מ. הנצחת חללי קהילת המודיעין תופסת מקום מרכזי בפעילות האתר. לבו של המרכז הוא אתר ההנצחה ובו שני מרכיבים – מבוך ההנצחה ואוהל שם.  מבוך ההנצחה המדמה את המוח האנושי. המבוך מחולק למספר חצרות, כל חצר מייצגת תקופה בתולדות קהילת המודיעין ועל קירותיה חקוקים שמות הנופלים באותה תקופה, ובהם נופלים שטרם הובאו לקבר ישראל. החשאיות האופפת את פעילות קהיליית המודיעין מביאה לידי כך שרוב המידע סביבה נשאר חסוי במשך שנים רבות. גם רשימת הנופלים החקוקה על קירות המבוך אינה מלאה, והיא אינה כוללת את אלה ששמם לא הותר לפרסום גם היום. במבנה ה"אוהל שם" ישנם בית כנסת, חדר אלבומי הנצחה אישיים לכל אחד מהחללים, חדר יזכור יומי ובו מערכת אלקטרונית ממוחשבת המציגה נתונים ראשוניים על המונצחים לפי מועד נפילתם וחדר הנצחת גמלאי הקהילה שהלכו לעולמם. הנחלת מורשת המודיעין היא חלק מרכזי בפעילות המל"מ והיא משתלבת בשליחות ההנצחה. על כן האתר חי ופועל לחנך את הדור הצעיר על ערכי מורשת קהילת המודיעין, ערכים של מסירות למדינה, צניעות, יושרה בלתי מתפשרת, הקרבה ודוגמה אישית. לרשות המבקרים עומדים: ארכיון ממוחשב ובו חומרי מורשת, סרטי תעודה ומורשת; מרכז מידע למודיעין ולטרור; ספרייה ותצוגות בנושאי מודיעין. המרכז מפיץ פרסומים מגוונים, בהם: ביטאון רבעוני ומידעון חודשי בנושאי הנצחה, מודיעין ומורשת. במל"מ פועל מוזיאון לתולדות המודיעין ובו תצוגה של אמצעי איסוף מודיעיניים מסוגים שונים. כמו כן מצוינים בו אירועים מהותיים בתולדות המדינה שבהם נטל המודיעין חלק מרכזי, כגון חטיפת אייכמן, הקלטת השיחה בין נאצר לחוסיין ערב מלחמת ששת הימים ועוד.
"מרכז המידע למודיעין ולטרור על שם האלוף מאיר עמית " הוקם בשנת 2001. המרכז כולל צוות מקצועי של מומחים לענייני טרור ומודיעין, והוא עוקב אחר ארגוני הטרור הפלסטיניים, חיזבאללה והג'יהאד העולמי. המרכז מפרסם "לקטי מידע" העוסקים בעיקר בטרור ובהסתה וכן מחקרי עומק בנושאים אלה. לקטי המידע מתפרסמים בשבע שפות: עברית, אנגלית, ערבית, צרפתית, גרמנית, פרסית ורוסית. במרכז המידע ישנה תצוגה של אמצעי לחימה, מסמכים, פוסטרים וציוד של ארגוני טרור פלסטיניים, חיזבאללה והג'יהאד העולמי; ארכיון מסמכים וחומרים שנתפסו על ידי צה"ל במהלך שנות העימות עם הפלסטינים; וקיר המוקדש למלחמת לבנון השנייה. במרכז גם ספרייה ומרכז מידע ממוחשב. הספרייה החלה את דרכה לפני יותר מ-20 שנה כיחידה עצמאית והיא צורפה למרכז המידע עם הקמתו. בספרייה כשלושים אלף פרסומים וספרים שעניינם המרכזי מודיעין, מזה"ת ויחב"ל. כל הפריטים בספרייה גלויים לציבור הרחב, אך חלקם היו סודיים בעבר והגיעו לספרייה לאחר שלא היו מסווגים עוד. החומרים בספרייה עוסקים בנושאים מגוונים: טכנולוגיה, ציוד ומערכות מודיעין; פרשיות ריגול; הצלחות מודיעיניות; לוחמה פסיכולוגית; טרור בינלאומי; ארגוני מודיעין בעולם ועוד.

לאחר הרצאתו של דודו צור,  הוקרן סרט מעניין . החברים חולקו לקבוצות וערכנו סיור  מלווה בהסברים על ידי מתנדבים  שהדריכו אותנו- איתן, חיפאי ששרת 32 שנה והיה בכיר בשב"כ ובמוסד, שהוא קרוב משפחה של חברנו ר/אריה ברגמן, שיזם וארגן את הסיור ועל כך מגיעות לו כל הברכות והתשבחות, דב, בוגר בי"ס לקציני ים בעכו ששרת שנים בשירותים החשאיים, שסייר עמנו בנבכי מבוך הזיכרון, כשהוא מתעכב ומפרט בכל קיר  זכרו ופעולתו של אחד/אחת החללים, ונינה, שהייתה עצמה שנים רבות פעילה  נאמנה , שאביה עוד פעל במסגרות החשאיות של המוסד בסוריה ובלבנון. עם נינה קבוצתנו ביקרה במבנה "אוהל שם" ופרשה בפנינו מספר אלבומים המוקדשים אלבום אלבום לחלל זה או אחר, ומכילים מידע על האיש או האישה, ונסיבות נפילתם במידה וניתן לחשוף זאת.בקרנו גם בספרייה המרשימה, אך לצערנו מקוצר הזמן לא הגענו לביקור במוזיאון עליו שמענו רבות, ונצטרך כנראה לשוב ולבקר במקום פעם אחרת.
לאחר הסיור הרגלי התכנסנו שוב באולם ההרצאות ושמענו את סיפורו של איתן על פרשיית ריגול שהוא טיפל בה בעבר שנקראה פרשת "חוקן בלמ"ס", על נפתולי העניין ופתרונו בסופו של דבר. לאחר ההרצאה המעניינת ראינו שוב סרט המדמה התמודדות משולבת ותאום בין נציגי ארגוני המודיעין השונים בגילוי מוקדם, מעקב, זיהןי ומניעה של פיגוע טרור  גדול בישראל.

מאד נהנינו מהביקור, והרושם היה שהגמלאים /מדריכים ששנים לא יכלו לספר על מעלליהם משתוקקים לשתף אותנו במורשתם- ויש להם על מה. משם נסענו למרינה בהרצליה, שם התפזרנו במסעדות המפוזרות לאורך המעגן, מי לארוחת דגים, מי לארטוחה מזרחית, מי לארוחה איטלקית ומי לסנדוויץ' מהבית, וחזרנו באוטובוס לחיפה, כמ שנאמר בחיבורי הטיולים מביה"ס היסודי-עייפים, אך מרוצים! 
----------------------------

כתב וערך: ר/יורם קנטר

צילם:ר/ יורם נאומן

2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet