נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

04/08/2005 - השטתחות על קברי צדיקים בצפת

בעיקבות המיתוס והפולקלור של קברי צדיקים בצפת, השטתח המועדון בבקור לילי ביום 4.8.05  על קברי צדיקים. ההרצאת  של ינון שבטיאל  שליוה אותנו בסיור, התחקתה אחרי התופעה מאז ועד ימינו, על גילגוליו של המונח "צדיק" ועל התפתחות האמונה המיסטית בכוחו. המרצה סיפר כיצד התחילה התופעה ולאן היא מובילה.
הקמת קברי צדיקים הולכת ומתרבה בשנים אלה, ויש כיום למעלה מ 170 קברים. רוב הקברים הוקמו על סמך חלומות... הוקם תל אבנים באותו מקום שעליו חלם פלוני,  ולאחר מכן , מעל התל , הוקם מבנה. למעשה הקברים אינם קברים, אלה רק מקום שהפך בסיוע קהל המאמינים ושלטונות המדינה שהכירו במקום, כאתר לעליה לרגל. קברי הצדיקים הם מקור הכנסה מעולה למחזחקי המקום. (הצדיקים אינם משלמם מס הכנסה על התרומות...). בקרנו למשל בביתו של אברהם בן חיים בשיכון 172 בצפת. בסלון ביתו הוקם קבר לצדיק בשם  רבי דוד בן משה, עליו חלם אברהם בן חיים  לפני  למעלה מ 30 שנה. מאז הפכה דירתו למקום עליה לרגל לאלפי מאמינים. שם הרחוב שונה לשם הצדיק ,והעיריה הקציבה כספים רבים לפתוח סביבתי. בקרנו גם  באתר של הקדוש יונתן בן עוזיאל , שהוקם  במקום נידח ביער. המקום משמש כאתר לעליה לרגל של  עקרות, רווקות, חולים  וחולות ועוד בעלי מומים ובעיות  שונות ומשונות המבקשים סיוע מהקדוש, שמיוצג שם על ידי "הרנטגן"- אפרגאן. הוא מוכר נירות למאמינם, והם זורקים אותן למדורה בלויי משאלה..
המסקנה שלי/נו  מההשטתחות (הכוונה לעריכת תפילה) על קברי צדיקים,  היא, שאם היא לא מועילה, בודאי היא לא מזיקה. מה שברור , היא מועילה לתיירות של צפת, ולכל אלה שמתחזחקים את האתר, או לחולמים שהקימו  את האתר, ואוספים מידי יום את אלפי השקלים שנתרמו לקופות הצדקה הממוקמות במקום הקדוש. פולקלור חדש בהתהוותו שמגיעה לו הכרה  של "מפעל מאושר".

חלם, כתב וצילם רוטריון יורם נאומן (אולי צדיק?!)

ינון שבטיאל: מושב כחל. טל:046934881 054388598 טלפקס

2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet