נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

04/07/2015 - מפגש ראשון יוכי פלר

4 ביולי 2015: מפגש ראשון של המועדון לשנת הרוטרי 2015/16- הנשיאה הנכנסת – יוכי פלר

באווירה חגיגית ובאולם המלא מפה לפה התקיימה הישיבה הראשונה לשנת הרוטרי 2015/16 בראשות הנשיאה הנכנסת יוכי פלר. על השולחנות מפיות סגולות עם סמלי המועדון, חוברות מיוחדות שחולקו לחברים עם הלוגו החדש של חיפה ברקע סגול משולב בסמל רוטרי הבינלאומי, ובראש המוטו החדש- "מנהיגות בחוכמת לב".
בחוברות נכללו פירוטי הוועדות החדשות השונות, שמות החברים לפי סיווגם המקצועי וכן מספר שורות שכל חבר והברה כתבו על עצמם על מנת שיקל עלינו להכירם טוב יותר ומידע חשוב נוסף על המועדון ופעילותו. בנוסף קיבלו כל החברים את הפנקסון החדש המכיל את השמות הכתובות, הטלפונים הזמינים וכתובות האי מיל של חברי המועדון, וכן מעטפה עם פרטי דרכי חידוש החברות ותשלומי הגאלה.
מזכיר הכבוד החדש נג"מ ונ"ל דני פסלר, פתח את הישיבה. טרם הקישו בפעמון הרוטרי, שמענו קטע נגינה שביצע עבורנו דניאל בוגלוב, הפסנתרן המחונן של התזמורת הסימפונית חיפה (באדיבות חברנו ר/מוטי איינס מנכ"ל התזמורת), שפתח את המפגש בנגינת סוויטה מהאופרה העטלף. עם תום מחיאות הכפיים הקיש המזכיר בעוז על שולי הפעמון המיתולוגי, ולצליליו נפתח רשמית המפגש.
החברים בניצוח המזכיר הרימו כולם כוסית יין של ברכה ואיחולים לשנת פעילות רוטריונית מוצלחת. בשלב זה נקראו אחד אחד כל ראשי האפיקים וחברי צוות הנשיאות החדשה אל שולחן הנשיאות, וכולם הצטלמו בתמונה משותפת למזכרת נצח.  לאחר נגינת קטע נוסף על ידי הפסנתרן האורח, הקריא המזכיר את הודעותיו, והעביר את המיקרופון ליוכי פלר, הנשיאה הנכנסת, לנאום הפתיחה כנשיאה הנכנסת של מועדוננו , מועדון רוטרי חיפה:

וכה אמרה הנשיאה החדשה:
לפני שבועות ספורים, אירחנו במועדון את פרופ' פרץ לביא. אדם מרתק, נשיא הטכניון -  מוסד מחקר וחינוך בינלאומי מדהים, שעליו גאוות כולנו. לאחר דברי התודה למרצה, ביקש נשיא הטכניון להוסיף כמה מילים, וסיפר, כי בתום לימודיו בארה"ב ערך, ובמשך חודשים, סיבוב התמחות ברחבי ארה"ב. את ההתמחות...הוא חייב לגורם אחד בלבד: לרוטרי.
הרוטרי תמך, הרוטרי מימן, הרוטרי עטף מכל צד! ואת הזכות הזו, את הערך העצום הזה, הוא - לא - ישכח - לעולם. כשיצאתי מהישיבה, ותוך כדי נהיגה חשבתי לעצמי, כי לחברות במועדון יש ערך עצום עבורי. ובכל זאת:  רק כדי לשמוע, את המילים האלה, מפי פרופ. לביא שווה היה, ראוי היה, וכבוד עצום הוא, להיות חלק מהארגון הנפלא הזה ולא פחות, מהמועדון המיוחד כאן - מועדון רוטרי חיפה.
נגידים לשעבר אליהו ברכה ושאול  ד'אנגלי, נגידה יוצאת  מלי לוי, נגידת האופן הפנימי אורנה גן-צבי, נשיאת האופן הפנימי חברתי רוחי קטנר, נ"ל יוסי כפירי הנשיא היוצא, נ"ל ירון מטר יו"ר האשכול שלנו, מנהלת הרשות למעמד האישה במשרד ראש הממשלה ורד סוויד, ממלאת מקום ראש העיר חיפה חדווה אלמוג, מזכירת העיר ברכה סלע, חברַי להנהלה, חברֵי מועדון יקרים:
אולי כבר שמתם לב -ואם עדיין לא- אני מפנה את תשומת לבכם למשפט, לסיסמא, למעשה זהו מוטו, זו תמצית ההבנה שלי מהו רוטרי, מה אנחנו עושים כאן, לאן פנינו מועדות. "מנהיגות בחכמת לב". חכמת הלב ניתנה לאלה שמונו לבניית המשכן בירושלים ואלה גם מתוארים כבעלי חכמת לב.או כהגדרת המפרשים: "בעלי מקצועיות נעלה, בצד צניעות ונדיבות לב חדורת אמונה". שוב: "בעלי מקצועיות נעלה, בצד צניעות ונדיבות לב חדורת אמונה".  חכם לב על פי המדרש הוא זה הרואה את הנולד, ומחשב את מעשיו מתוך הבנה על השפעתם בעתיד: שילוב של מחשבה ורגישות. חכמת הלב היא זו הנמצאת בלב ולא רק בראש, היא שונה מזו הנמצאת במַחְשב משוכלל היא מבקשת לראות מולה בני אדם ולחוש אותם.    הגמרא לימדה אותנו: "לעולם תהא דעתו של אדם מעורבת עם הבריות". ואם לסכם את כל אלה במילה אחת: מנהיגות - בחכמת – לב זה רוטרי. ומסביב לסיסמא יצרנו לשנה זו גם קו עיצובי המבוסס על העיר הנפלאה שלנו ואני מקווה כי בכך יהיה לנו מעניין ושמח בעיניים.
זו ההזדמנות להודות לנ"ל עודד פלר, על שנכנע ללא תנאי, וניאות להביא את החסות להפקת החומר שהונח היום על שולחנכם. את הקריירה הרוטריונית שלי התחלתי לפני 35 שנה עם הצטרפותו של עודד למועדון. עוד קודם התחלתי את דרכי המקצועית כמורה וכמחנכת באזורים קשים בדרום ת"א, לילדי  חוץ בקיבוץ בגליל, ילדים בסיכון מאזורי מצוקה, ללא הכוונה, ללא מודל לחיקוי.זו הייתה תקופה של שליחות, של תחושה עילאית, שהרי מה דרוש לו לילד בכיתה ב',ג',? - חיבוק קטן, חיוך רחב, תשומת לב, אהבה!  ההרגשה בסופו של כל יום עבודה הייתה מדהימה, העיניים, ההתרגשות, הכרת התודה, כל אלה היו מנוע אדיר להמשך. ובהמשך..הגעתי לחיפה – כן, היו זמנים שתל אביבים הגיעו לחיפה, ולא להפך...
גם בחיפה התחלתי בשכונות בעייתיות יותר, ובהמשך ובמשך שנים רבות, בהוראה - כאן בכרמל.
כפי שהזכרתי, עם הצטרפותו של עודד לרוטרי היה זה אך טבעי, כי אצטרף אני, לאופן הפנימי. זה היה כור היתוך משמעותי והכנה נהדרת, להכרת הרוטרי  ועוצמתו.התברכתי בחברות מדהימות, ו...כן , אזכיר את אלה שהשפיעו עלי במיוחד:
דינה ברכה לני ססובר ועליזה גלעד זיכרונן לברכה, ותרצה דביר ואהובה לחמן תבל"א. היינו מעורבות בפעילות אינטנסיבית: מועדון לנשים מוכות, קליטת עליה, ילדי לחן, אנוש, בנות לילך ועוד ועוד. בתקופה זו נולדו שניים מילדי, שהצטרפו לשניים הקטנים שכבר התרוצצו בבית, ...ולישיבות הגעתי עם סל-קל ותינוק. לא הסכמתי להפסיד פעילות, והתמיכה של נשות המועדון הייתה יוצאת דופן. הנשים האלה שהיו עבורי בי"ס לחיים, הן דוגמא לטוב, ליקר  ולחשוב בחיים, הן היו אלה אשר דחפו אותי בהמשך לתפקיד נשיאת האופן הפנימי, והכלים, והביטחון שקיבלתי כאן, היו מקפצה חשובה לתפקידים רבים אחרים אשר הראשון שבהם היה יו"ר ויצ"ו חיפה. ושוב, עולם של צרכים אינסופיים בפינות לא מוארות בחיינו, בעירנו, ועם תקציב מוגבל מאוד אשר צריך לתמוך, במקום בו קצרה ידה של המדינה מלעזור.
לאחר 8 שנים של עיסוק בהתנדבות, בהעצמת נשים, בדאגה לתעסוקה והדרכה, נתבקשתי לקבל על עצמי את תפקיד יו"ר ויצ"ו ישראל במטה הארגון, בת"א. והפעם, לא אחד, אלא 65 סניפים, עם נושאים חוצי מדינה, מעורבות של ממשלה, כנסת וגופי שלטון ועשרות אלפי מתנדבות, מוסדות חינוך, וקשר עם סניפי ויצ"ו בעולם. אלה היו 16 שנים של פעילות משמעותית, מאתגרת, ומלאת סיפוק. וכמי שעסקה שנים כה רבות בנשים וְהעצמתן, מצאתי את הרוטרי כארגון גברים נטו. כן, המועדון הזה, אשר עד שנות ה-70 עדיין דיבר אנגלית בלבד, מועדון של  מובילי דעה וכלכלה מידר לחלוטין את הנשים. ובשנת הנשיאות של שוקי כפירי ז"ל, נפרץ הסכר.
והנה היום, אחרי נשיאותו של הדור השני נ"ל יוסי כפירי יבל"א מכהנת נשיאה – השנייה יש לומר – במועדון חיפה. אצלנו בבית, הרוטרי הוא חלק מההוויה המשפחתית, הבית והילדים גדלו לתוך התנועה, המשפחה הייתה תמיד שותפה לאירועים, לטכסים, לערבי גאלה. לא ויתרנו ובעצם - כולם רצו להיות חלק מהעשייה.
וכך אני מגיעה לנושא הראשון עליו אני מבקשת לתת את הדגש בשנה זו:
הרעות והחברות. אנחנו מדברים על כך הרבה. חייבם - לעשות - יותר. משפחת מועדון רוטרי חיפה חייבת לראות עצמה כמשפחה.וכפי שכל אחד כאן יודע, מבין,ומנוסה: – במשפחה –משקיעים. אין ארוחות חינם. החברות והרעות הם יסוד עיקרי בחיי המועדון. ההשתתפות בישיבות המועדון היא – חובה. תקנון המועדון קובע כי שיעור השתתפות של פחות מ%50 
אינה – מאפשרת – המשך - חברות. אבל, לא חובת הנוכחות תביא אותנו לכאן. וגם אם ההרצאה המתוכננת לא נראית לנו מעניינית עצם ההשתתפות, השיחה, ההיכרות, הם העניין. המועדון יוצא לטיולים, לסופי שבוע.האמינו לי כי טיילתי הרבה בארץ וראיתי מקומות בעולם: היציאה המשותפת ברוטרי היא חוויה יוצאת דופן, גם בתוכן גם בחברה. חובה עלינו להגביר את המעורבות: כך גם בערבים חברתיים, כך גם בערבים ליד האח.
אני נשאלת לא אחת לשם מה נחוצות הוועדות למיניהן.אם כן,השתתפות שלך ושלך בוועדה היא הזדמנות להביא ממך ומניסיונך לחבורה כולה ובאותה עת גם לקבל ממנה. האירוח של הוועדה בבתי חברים, כן – בבתי חברים ולא ישיבות בתום מפגש המועדון ביום רביעי, ולא ישיבות בבית מילר, לארח ולהתארח! להכיר אותי, את הבית שלי את הדעות שלי, את מה שיש לי לתרום וביחד להרים נושא לבצע משימה. אם יש לי משאלה או מסר עיקרי להעביר לפורום המכובד הזה, זה יהיה: הגבירו השתתפות, נוכחות, חברות. זו גם נשמת המועדון ומהותו.
ואם בחברות עסקינן, הרי התחדשות המועדון והצערת חבריו היא משימה מובילה, היא קריטית. נֶאֱמר כבר בפתיח כי חכמת הלב היא גם זו הרואה את הנולד. לקחתי על עצמי משימה לצרף השנה, ולמען הקיימות של מועדון חיפה, ולמען מנהיגות עתידית, צעירה ורעננה, לא פחות מ-10 רוטריונים חדשים ואיכותיים, ולא פחות מכך, בקבוצת גיל, אשר תבטיח המשכיות לשנים רבות נוספות. לצד ועדת סיווג וחברות בנינו השנה ועדה לשימור חברים אשר תפקידה ללוות, ללמד, לחבר, ולחבק את החברים בראשית דרכם, ולדאוג לקליטה ראויה ונכונה. פשוט? – לא! הכרחי – ועוד איך! ועדת הסיווג תתכנס השנה לפחות ל-10 מפגשים בין אם יהיו לה מועמדים ובין אם לא. הם ישקיעו במחשבה ובאיתור מועמדים בעלי שיעור קומה ובקבוצת גיל מתאימה. ואם לא די בכך השנה יהיה צוות נוסף לעניין חברים חדשים: "סיירת המועדון" המורכבת מהחברים שנקלטו בשנים האחרונות ומהם אנו מבקשים לבחון את הסביבה החברתית והעסקית שלהם ולהביא אלינו מועמדים ראויים.
החברים החדשים, הרעות והחברות,כל אלה הם המנוע מאחורי הפעילות הקהילתית שלנו. ובאפיק הקהילה קודם לכל ממשיכים במפעלים החשובים והמפוארים. הבית החם לנערות אתיופיות- בית מגל. מגל - מגלות לחירות, חישבו על השם הנפלא שהן בחרו  לקבוצה שלהן - ביה"ס אבן גבירול, ביה"ס עופר לילדים אוטיסטים, כרטיסים לרכישת ציוד לתלמידים בפתיחת השנה, חיילים משוחררים בודדים שהם עולים חדשים, שמחה לילד.
פרויקט מדהים ומעורר השראה: כבר בפתיחת השנה יוצאת קבוצת ילדים עם מלווים ורופאים לטייל בקפריסין בתרומה של מנו ספנות, בסיועה של חברתנו ר/מירה רוזן וכבר נוצר הקשר עם מועדון רוטרי מארח בקפריסין.והנה לכם מהלך יוצא דופן בעצמתו והשפעתו.אנו מחדשים את פעילותה של ועדת הבטיחות בדרכים. על הפרק 2-3 פרויקטים ונרתום את החברים לתחום זה. אנו ממשיכים את פעילות הועדה לאיכות הסביבה, ופרויקט המים שהחל בשנה שעברה, בסיוע תרומה נדיבה של רוטרי בינלאומי. ואם חשבתם כי שכחתי את בית מילר? אין סיכוי. עמוד התווך של מועדון רוטרי חיפה עבר מתיחת פנים ועירית חיפה, השותפה שלנו במקום החליטה לתגבר את הפעילות בבית. אנו ננסה השנה לרתום את הנוער במקום במטרה לראות אותו מצטרף לאינטראקט. נבקר במקומות עבודה של חברים נתארח באניית פאר לישיבת מועדון אירוח וסיור, נחזור למסורת סדר ט"ו בשבט לנו ולמשפחות ועוד הרבה.
ואיך נממן את הפעילות המבורכת הזו? כמה מילים על המקורות העומדים לרשותנו: אני שמחה וגאה לבשר לכם, כי היזע והמאמץ, של הגאלה השנתית האחרונה עם תזמורת חיפה ואחינועם ניני, לרבות החוברת המשמעותית שנלוותה לאירוע, הכניסו כ-230 אלף ₪. לאחר ההוצאות נשארו בקופת קרן המועדון סכום מאד מכובד של 170 אלף ₪. המאמץ השתלם. ההישג שלכם! ואני לא פחות שמחה לבשר כי ועדת הרווחה לשנה זו הפשילה שרוולים ויו"ר הועדה ר/מירה רוזן הביאה תרומה של 68,000 ₪ לפעילותה יישר כוח! בצד קרן המועדון ישנה קופת המועדון המממנת את הפעילות השוטפת. לדאבוננו,הוצאות התפעול התייקרו ואנו נאלצים לייקר את דמי החבר ב- 100 ₪ לשנה. אמנם המדובר בכ-3 שקלים למפגש, אבל חשוב לציין עובדה זו.
כן חברי היקרים למועדון. אני שמחה כי יש לנו את האמצעים וכעת נדרשת הוצאתם לפועל של התכניות, אלה המסורתיות ואלה החדשות. שני אחים לנו, וראוי שנזכור אותם: האינרוויל: המועדון המפואר והוותיק הוא תוסס ובועט. השנה הנשיאה היא רוחי קטנר וההצלחה מובטחת. נעזור ונעזר. השני מועדון היאכט – קלאב צעיר ושובב, מועדון יורדי הים הישראלי של רוטרי. נשיאו השנה, סליחה, הקומודור השנה, הוא גידי ינאי. אנו מתכננים עבודה משותפת מול בית הספר לקציני ים בעכו. עוד נפרט. יש לי עוד המון, אבל הזמן אוזל ואני חייבת לשמש דוגמא ולהראות כי המסגרת נשמרת.
תודה. תודה גדולה על שתמכתם, על שבאתם, ועל שהקשבתם. אני מבקשת כי תיענו לי ותהיו לי שותפים של חברות והצלחה. תודה לנשיא היוצא יוסי כפירי על שנה איכותית, דינמית וחברית. לך ולהנהלה: נעמתם לנו מאוד.
תודה למלי לוי  הנגידה היוצאת,  הנהגת את הרוטרי בשנה זו בצורה סוחפת ומעוררת השראה. מדהים!
לנגיד רוטרי ישראל אמיל אל אסמר, איחולים לשנת פעילות מעניינת ותורמת. לחברי להנהלה אשר נאותו להצטרף למאמץ ולהיות חלק מצוות לעניין:
מזכיר הכבוד של  המועדון נ"ל ונגיד מיועד דני פסלר.      
סגן המזכיר ר/חנה צוריאל
גזבר הכבוד ר/שחר שבו
סגן הגזבר/ רפי דנטס
נ"ל יוסי כפירי
נשיא נבחר צבי יצחקי
סגן הנשיאה ויו"ר אפיק המועדון נ"ל/ נחום לדר
סגנית הנשיאה ויו"ר אפיק הקהילה ר/לאה קורן
סגן הנשיאה ויו"ר אפיק המקצוע ר/ערן דובובי
סגן הנשיאה ויו"ר אפיה הבינלאומי נ"ל מיכה פוקס
סגן הנשיאה ויו"ר אפיק הדורות הצעירים ר/טובה גילת
נשיא מלווה נ"ל שלמה אסיף
זה יהיה הצוות אשר ינהיג את מועדון רוטרי חיפה בשנתהרוטרי  2015/16:  עם מנהיגות – בחכמת - לב!
--------------------------


כתב וערך: ר/יורם קנטר

צילומים:    ר/יורם נאומן

2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet