נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

04/07/2012 - ישיבה ראשונה הנשיא נחום לדר

ישיבה עסקית- 4 ביולי, 2012 . כניסת הנשיא החדש נחום לדר לתפקידו דברי הפתיחה של  הנשיא והצגת חברי הנשיאות לשנת הרוטרי 2012-13. החברים התכנסו לישיבה הראשונה של המועדון לשנת הרוטרי 2012-13 . באווירה חגיגית ותחושה שמשהו גדול עומד להתרחש. אולם המפגשים שינה את צורתו, ושולחן הנשיאות מעתה הוצב לאורך כתלו הצפונית של האולם, דבר שמאפשר קרבה ותחושה של ביחד בין שולחן הנשיאות ושולחנות החברים.
לאחר הארוחה החגיגית, עלה הנשיא הנכנס נחום לדר וחברי הנשיאות החדשה לשולחן הנשיאות. כל קהל הנוכחים עמד על רגליו וקיבל אותם במחיאות כפיים  ובאיחולי הצלחה. הנשיא הנכנס נחום לדר הכה על דפנות הפעמון הרוטריוני שעל שולחן הנשיאות, הוא ברך את האורחים, ביניהם הנגיד הנכנס מושיק יונאי, ואת חברנו הוותיק  נ"ל בני רודיטי שכבד אותנו בנוכחותו. הנשיא  נחום לדר פתח בדבריו  ואמר:
"רק שנה אחת נמשכת כהונתו של נשיא במועדון רוטרי, ודווקא המועד הקצוב והקצר הזה מדגיש את כובד האחריות: להספיק במהלך שנה אחת לפתח עשייה שתגשים את הרעיונות, להבטיח את ההמשכיות של שמונים שנה מחד, ולחדש ולהתחדש, כדי להבטיח שהמועדון יהיה גוף חיי ותוסס לאורך ימים ושנים מאידך – כל יום נחשב בשנת עשייה רוטריונית. אני מודע למשמעות האחריות שהוטלה על כתפי להוביל את המועדון היקר והאהוב שלנו בשנים עשר הירחים הבאים, ומתייחס אליה ביראת כבוד.
כבוד נגיד הרוטרי המכהן, ידידי מושיק יונאי, קרין בת זוגי האהובה, רעי הרוטריונים, אורחים יקרים. את דברי היום בפניכם אני מבקש לחלק לשני חלקים: בחלק הראשון אחלוק עמכם את מחשבותיי על תנועת הרוטרי,מחשבות הטורדות את מנוחתי מזה זמן, על עתיד התנועה ועתיד מועדוננו. בחלק השני של הדברים אציג בפניכם את ההנהלה שתשרת אתכם השנה ואת הדברים אותם אנו שואפים לבצע ולהגשים.
אתחיל בחלק הראשון- 4 מבחני הרוטרי:
האם זו האמת?
האם זה הוגן כלפי כל המעוניינים?
האם זה יטפח רצון טוב וידידות?
האם זה לטובת כל המעוניינים?
אלו המבחנים שעמדו לנגד עיניהם של פול האריס וחבריו עת הקימו בשנת 1905, לפני 107 שנה את תנועת הרוטרי בשיקגו ארה"ב. רעיון הרוטרי, כפי שנהגה ע"י מייסד התנועה פול האריס, היה לשפר את איכות החיים והאתיקה של החיים העסקיים בקהילה, כל קהילה, וזאת ע"י כך, שאם אתה ואני נפגש פעם בשבוע ,בנסיבות חברתיות, נאכל ביחד ונכיר טוב יותר איש את רעהו, נהיה הוגנים יותר איש כלפי חברו, וכלפי החיים בקהילה בכללה.
הרוטרי היה ארגון הרישות- נטוורקינג- מהראשונים בעולם. חברי הרוטרי יודעים,כי בניהול עסקים עם חברים  אחרים בתנועה, המכנה המשותף הינו המוסר הגבוה וההדדיות. חברים נעזרים בחברים אחרים בהרחבת קשריהם המקצועיים והרחבת עסקיהם. גם העיקרון של הנוכחות, והשלמתה ע"י ביקור במועדונים אחרים, הן באזור והן בכל חלקי העולם, סייע לטווית קשרים ענפה זו. גם היום בביקור במועדונים ברחבי העולם, אנחנו יודעים כי נתקבל בסבר פנים יפות,כשווים בין חברי המועדון בו אנו מבקרים, ונוכל ליצור עימם קשרים מקצועיים ואחרים כשאנו מתחילים את הקשר מדרגה גבוהה של ידיעת עקרונותיו המוסריים של בן שיחנו, והוא אותנו. דבר לא מוזכר כאן בקשר לפעילות הומניטארית- קהילתית.
בהמשך, עם נביטת הרעיון והתפשטותו כאש בשדה קוצים בכל העולם, והקמת מספר רב של מועדונים, שחבריהם הם "הטובים במקצוע", התפתח הרעיון של הבה נרתום אנשים מיוחדים אלה לסיוע לקהילות בהן אנו ומשפחותינו חיים, ומהן בעצם אנו מתפרנסים, ולאט לאט הפך הרוטרי לארגון פילנתרופי, הפועל למען הקהילה בדרכים לרוב, וכך אנו מצטיירים היום בקהילה. אנשים רבים אותם שאלתי "מהו הרוטרי" ענו לי כי הרוטרי הוא ארגון של אנשיי עסקים, שזמן וממון מצויים ברשותם, שמטרתו לסייע לקהילה ולתרום לה בפעילות חברתית. מיתוג זה של הרוטרי, שאף חברים בתוכנו מאמינים בו, הוא לדעתי הגורם המרכזי בנסיגתה של תנועתנו בארץ ובעולם. האמת, כפי שאנחנו יודעים אותה, היא כי לרוטרי היום שתי רגליים איתנות-רגל המקצוע ורגל הפעילות הקהילתית, ואין רגל אחת חשובה מרעותה ולשתיהן מקום מרכזי, אך הרגל הקהילתית היא המובלטת יותר כלפי הקהילה.
אנו חייבים להפנים את העובדה כי תנועתנו היא בראש ובראשונה ארגון שהוקם לטובת חבריו, וערכי המצוינות וההגינות שהוא מקיים בין החברים, הם המחלחלים לקהילה כולה. קידום ערכי הרוטרי  של מצוינות מוסרית בחיים העסקיים והקהילתיים, טיפוח הרעות והרישות בין החברים במסגרת המועדון, האשכול, האזור והעולם יסייע להם בחייהם הציבוריים והפרטיים. פעם, חבר חדש שהיגיע לרוטרי ידע כי החברות במועדון תקדם אותו ואת עיסוקו, חברי המועדון האחרים יהיו שותפים לדרכו ויסייעו לו ויסתייעו בו לקידום עצמם, עסקיהם ושיפור איכות חיים.
אנחנו ארגון של אנשי עסקים ובעלי מקצועות חופשיים שרוצים לסייע ולהסתייע זה בזה לקידום החיים העסקיים, ובמקום למכור את עצמנו ככאלה, להסביר למועמדים חדשים איך הם יכולים להיתרם מחברותם במועדון אנחנו מוכרים את עצמנו כארגון פילנתרופי שעוזר ותורם לקהילה. ואנחנו אכן כאלה. חברי המועדון הם קבוצת אנשים איכותית וחשובה. פעילותנו המרשימה מטביעה את חותמה בקהילה, אנשים שהנתינה הפכה להיות חלק ממהותם ואני גאה להיות חלק מחבורה מצוינת ורבת מעש זו, אך אם חפצי חיים אנחנו, עלינו לקלוט אנשים שהם בדרכם לשיא פעילותם המקצועית, ואל האנשים האלה צריך לפנות בשפה שתדבר אליהם. איש עסקים צעיר או בעל מקצוע חופשי שאנו פונים אליהם ומציעים להם להצטרף למועדוננו אומרים לנו שכרגע, בשלב זה, הם בונים את חייהם המקצועיים ואין להם זמן להקדיש לפעילות קהילתית. איש כזה, אם ידע שהחברות במועדון תסייע לו לקדם את מעמדו ועסקו, יבוא לצורך כך, וימצא את הזמן לכך, כי זה משרת את צרכיו עכשיו , בשלב שהוא נמצא בחייו, שלב הבניה וההתפתחות.
איך הייתי אני זוכה  לעצותיהם החכמות של עו"ד בכירים, רואי חשבון, אנשי עסקים בינלאומיים, רופאים מומחים, אנשי ביטוח עובדי ציבור ועוד ועוד אנשים בכירים בקהילה ללא חברותי במועדוננו, ואני בטוח שלכל אחד ואחד מאיתנו יש את הדוגמאות הפרטיות שלו.
במקום זה אנו "מוכרים" את הרוטרי במילים "בואו להתנדב לפעילות קהילתית", שומעים ממועמדים פוטנציאליים ש"כרגע אין לי זמן, אך כשאצא לפנסיה תפנו אלי שוב", וגם אנחנו קיבלנו למועדוננו אנשים שפרשו מחייהם המקצועיים, האמת, אנשים יוצאים מהכלל,  שעושים מעל ומעבר למען הקהילה ולמען המועדון, אבל לא רק בשביל זה התכנסנו כאן. אם חפצי חיים אנחנו, ואם אנחנו רוצים לשמור על ייחודנו, ואפילו כדי להגן על המשך פעילותנו ההתנדבותית בקהילה, אנחנו חייבים לבדל את תנועתנו בעובדה שאנחנו חברים במועדון שמהותו היא גם סיוע לחבריו להצליח איש איש בעיסוקיו ושיפור החברה העסקית בה אנו פועלים. כל זה גם יהיה מנוף שיעזור לנו לתרום בכל מקום שנוכל בקהילה בה אנו חיים, תוך ניצול איכות החברים שמהווים את "הרוטריונים".
חיזוקה של הרגל המקצועית יביא לאיזון בינה לבין הרגל הקהילתית וימצא המועדון כולו עומד יציב על שתי רגליים איתנות. כמאמר המשורר:"אם חפץ אתה לשנות את מעשיך, עליך לשנות את מחשבותיך" את הצורה בה אנו חושבים ומרגישים כלפי חברינו במועדון וכלפי מועדון הרוטרי כמושג.  בניגוד לדבריו של הנשיא קנדי, נסביר לאנשים איך יכולה החברות ברוטרי לקדם אותם ואת האקלים החברתי שבו כולנו חיים, וכמו שכתוב "מתוך שלא לשמה יבוא לשמה", אני מאמין שהרעות, החברות והרגשת השייכות יביאו את החברים להמשיך ולהשתתף בפעילויות הקהילתיות ולתרום לחברה בה אנו חיים.
מדברים אלה מובן כי האנשים אותם אנו שואפים לצרף לשורותינו יהיו אנשים פעילים בהוויה העסקית- ציבורית בעירנו, אשר להוטים להתקדם ולפתח אופקים בעזרת הכרות עם אנשים דומים להם, או וותיקים יותר, שמהם הם יכולים ללמוד ולהשכיל, ושיכולים לסייע להם לעשות כן, כאלו שהמועדון שלנו משופע בהם, ורבים מאיתנו בעצמם התחילו במועדון כאנשים צעירים והתפתחו עם השנים לתפקידי מפתח שונים בקהילה. בנוסף לכך, אני סבור שלא השכלנו לקלוט בהצלחה את החברים החדשים שכבר התקבלו למועדוננו.  חלק מהם עזבו אותנו כי לא הרגישו את תחושת הקבלה, השייכות, תחושת ה"ביחד" שקיוו למצוא.
 וויליאם שייקספיר כתב במחזה "המלט": "איש רע נאמן קנית ובחנתו, בחישוקי ברזל חזקהו אל ליבך". ואנו, את החברים החדשים ש"קנינו ובחננו" במסגרת נוהל קבלת חברים חדשים, לא השכלנו לאמץ אל ליבנו. תחשבו על חבר חדש שמגיע למועדון בפעמים הראשונות, במקרה הטוב מכיר את הספונסר שלו, לפעמים גם אותו לא ממש מקרוב, לפעמים הספונסר נעדר מהישיבה, ומגיע החבר החדש,זר, אינו מכיר איש, נוהלים מוזרים, פעמון, טקס, חש תחושה של ניכור ןלאחר פעם פעמיים מפסיק להגיע ונעלם. לכן החלטנו – חברי ההנהלה הנכנסת ואני להקים וועדה לקליטת חברים חדשים, שידידי נ"ל אדי חי הסכים לעמוד בראשה.  לכל חבר חדש נצמיד רוטריון מלווה, שיתאם איתו את הגעתו למועדון, יקבל אותו במאור פנים, יושיב אותו לצידו, יכיר לו את היושבים מסביב לשולחן, בכל שבוע בשולחן אחר, וירכך את הצטרפותו למועדון. ומכל החברים אני מבקש שתסייעו לקליטת חברינו החדשים, בחיוך, במאור פנים, כי הם חלק מהדלק שיצעיד אותנו קדימה לעוד שנים רבות של רעות ועשייה.
ולא פחות חשוב, עם כל השאיפה לקליטת חברים חדשים, אסור לנו להזניח את חברי המועדון, ועלינו לדאוג לשימור החברות, להתעניין בחיי חברינו,לדרוש בשלומם,להיות בקשר עם חברים שנעדרים מהמפגשים ולתת לכל אחד ואחד את תחושת המשפחתיות שתגרום לכולנו לרצות להמשיך להיות חלק ממועדון גדול ויקר לכולנו.
הנהגתי נוהל חדש שכולכם נחשפתם אליו אתמול בערב של העברת מסרון תזכורת לכל החברים. נשתמש בערוץ זה בצמצום . כמו שגם הבחנתם ,החזרנו את כתובת המייל של המועדון Haifa.rotary@gmail.com לפעילות לאחר שלא הייתה בשימוש מספר שנים, למרות שכתובת זו התפרסמה בכל פירסומי המועדון. בעזרת נ"ל אלברטלינקולן  שיחזרנו את סיסמת הכניסה והיו שם כ-3000 הודעות שלא נקראו... אני מקווה שמהיום תשמש אותנו רק הכתובת הזו שתעבור מהנהלה להנהלה.
ועתה נעבור לחלק השני, בו אדבר על הפעילות המתוכננת לשנה זו: ראש לכל אבקש להודות לכל חברי המועדון שסייעו בהכנת השנה. חברים רבים ברכו אותי והציעו את עזרתם ואני מודה לכולם, הלב התרחב מגילויי החיבה, תודה לכולם.
ואתחיל במשהו קצת פחות נוח. לאחר שנים של הקפאת דמי החבר החליטה הנהלתנו על העלאה צנועה של 100 ₪ בדמי החבר השנתיים. כל הוצאות המועדון גדלו, רק עכשיו הועלו דמי החבר לרוטרי העולמי בשני דולר לשנה והאזור העלה את דמי החבר ב-25 ₪ שהם 10%. בנוסף, החל מהשנה שעברה החל המלון לחייב אותנו במינימום 50 משתתפים בישיבה, בעוד ממוצע הנוכחות בשנה שעברה היה כ- 45 משתתפים בישיבה ועלינו לממן את ההפרש.
במעטפה שחולקה בכניסה תמצאו גם הצעה לתקציב המועדון שהכין גזבר הכבוד יוסי כפירי, ותוכלו לראות שם את כל ההנחות שעל פיהן תכננו את התקציב. תמצאו במעטפה גם את פנקס הטלפונים המסורתי שהופק בעזרתו האדיבה של נ"ל אורי שנבל באמצעות טרוול בוטיק ואני מודה לדורית ואורי על תרומתם. תודה מיוחדת גם לנ"ל יוסי כבירי שבעזרת תרומתו הפקנו את לוח השנה המצורף. בלוח זה תמצאו את הברכות המקובלות וכן את פירוט האפיקים והוועדות שיפעלו השנה במועדון. ואודה כמובן לחברנו שאך זה התקבל, ארז ישכרוב, מנכ"ל מכללת תלתן לעיצוב, שתרם את העיצוב הגרפי ללוח השנה, ללוחות הנמצאים כאן לצידנו, לעיצוב סמל ה-80 ולכל דבר עיצובי אחר שהתבקש, לגב' מלי אלון ראש מחלקת הגרפיקה בתלתן ולכל הסטודנטים שנתנו מזמנם.אנו מתכננים גם בעזרת "תילתן" לחדש ולרענן את אתר המועדון באינטרנט.
תקנון המועדון לא נבחן מזה כ-6 שנים והגיע הזמן לעשות כן. נ"ל אלברט לינקולן קיבל על עצמו משימה זו, ותוצאות עבודת הוועדה המיוחדת שהוא יעמוד בראשה יובאו כמובן בפני האסיפה הכללית של המועדון לדיון ואישור.
ההרצאות במועדון חשובות ביותר להגברת העניין של החברים להגיע לפגישות. ר/אריה ברגמן ידידי, שסייע לי רבות בהכנות לקראת השנה לקח על עצמו לארגן ההרצאות השנה ואני כבר יכול לספר לכם כי ב1 לאוגוסט ירצה בפנינו עו"ד דב ויסגלס, מי שהיה ראש לשכתו של ראש הממשלה שרון.הישיבה העסקית שהייתה אמורה להתקיים באותו יום תועבר ל8.8 וזה כבר מופיע בלוח השנה שחילקנו היום. גם הרשו לי להודות בשם כולם לר/שמואל אדלמן על ארגון ההרצאות בשנה שעברה ובחודש הראשון שלנו.
נפלה בידי הזכות, והשנה נחגוג 80 שנה לקבלת הצ'ארטר, שנתקבל ב-20/1/1933. הקמנו ועדה מיוחדת בראשות מזכיר הכבוד יוכי פלר לתכנן את האירועים שיהיו סביב ציון דרך זה.בין הדברים שאנו מתכננים זה ערב מיוחד במסגרת פסטיבל הסרטים בו נציין הן את 80 השנה למיסוד המועדון והן שנה לפטירתו של נג"ל קני גרדינגר ז"ל שהיה כידוע "מר קולנוע".אנו, בעזרת  נ"ל אורי שנבל נמצאים במגעים עם משפחת גרדינגר להוצאה לפועל של רעיון זה. כמו כן נציין ארוע חשוב זה של 80 שנה לקבלת הצ'ארטר בערב מיוחד במועדון.
כמעט כל נשיא שמתחיל בכהונתו מדגיש את חשיבות הרעות, ואף אני עושה כן, ואתחיל בברכות הרעות לשבוע זה: השבוע ישנם לציון רק  3 ימי נישואין- מזל טוב לכולם.
אשר לרעות-אני חושב ומאמין כי הרעות היא הבסיס לאיכות חיי המועדון והחיים בכלל.חיילים נלחמים לא רק למען המדינה והמולדת אלא בשביל אלה שנלחמים לצידם. היחד עוזר להגשים את המטרה. גם במועדוננו, חברים יטו שכם לבקשת חברים שלהם שיצטרפו אליהם בפעילות שהם יזמו. זה מזכיר לי משפט שנשמר בזיכרוני מהרצאה  במועדון לפני שנים רבות, וכך היו המילים:  "אין שני זרים, יש רק שני חברים שעדיין לא הכירו". ומניסיוני הפרטי, נ"ל אורי שנבל  ואני היינו חברים במועדון כ-15 שנה  אך בקושי הכרנו איש את רעהו, רק משבחר בי אורי להיות מזכיר הכבוד של המועדון בשנת כהונתו, צמחה בינינו תוך העבודה המשותפת היכרות הדוקה והפכנו להיות חברי נפש, ולא רק אנו אלא גם בנות זוגנו. אמונה זאת בחשיבותה וכוחה של הרעות תנחה אותנו לאורך כל שנת השרות שלנו.
אני רוצה לשתף אתכם בכמה פעולות שמטרתן -  להדק את ההיכרות ההדדית בין החברים במועדון: נקיים מפגש מועדוני אחד, בתאריך 27/2 לא באולם זה אלא במקומות העבודה של חברים שיארחו כל אחד 3-4 חברים מהמועדון למפגש רעים, היכרות אישית והיכרות עסקית. ידידי ר/אילן אור לקח על עצמו לארגן יום מיוחד זה, תודה לך אילן. גם במסגרת ה"ערבים ליד האח" נבקש למסד את השיחה וכל משתתף יקבל 5 דקות לספר על עצמו, כולל כמובן בני הזוג, ואין לי ספק שכולם ילמדו דברים חדשים על רעיהם למועדון ומשפחותיהם.
הערבים ליד האח הם ללא ספק אחת מגולות הכותרת של הפעילות החברתית של מועדוננו.אולם,  אלו ערבים קשים לארגון וגם לא זולים להפקה. לכן נצא גם לפרויקט דומה אך "רזה" יותר, פרויקט שנקרא" יוצאים ביחד", ובו נגריל את החברים, וכל 3 זוגות יצאו ביחד לבילוי במסעדה, פאב וכ' לפגישת ידידות אינטימית. נ"ל יוסי כבירי לקח על עצמו ארגון פעילות חדשה זו, תודה יוסי.
במסגרת מפגשי נשיאי האשכול עלתה ההצעה לקיים גאלה אשכולית. מתוך ההכרה כי כולנו רוטריונים, עם אמונות ובסיס משותפים, אני נוטה לקבל הצעה זו אם כי עדיין לא נפלה החלטה בנושא.
ועתה אציג בפניכם את החברים שישרתו אתכם השנה יחד איתי:
מזכיר הכבוד היא ר/יוכי פלר ידידתי, שסיימה לא מכבר תקופת כהונה ארוכה כנשיאת ארגון ויצ"ו בישראל ופעילה בעוד ארגונים, כמו מליאת רשות השידור ועוד. סגן מזכיר הכבוד הוא חבר צעיר במועדון, ר/שחר שבו שלעבוד מולו זה תענוג אמיתי. שחר מתעניין ולומד ומוכן לעזור בכל.
גזבר הכבוד הוא ר/יוסי כפירי, שמשרה תמיד אוירה של מקצועיות רצינות חברות אמת ואכפתיות. סגן גזבר הכבוד הוא ר/שלמה פלדהמר ,שנאות להישאר שנה נוספת בתפקיד זה וגם כן מהווה משענת ראויה לכל פעילות ודוגמא אישית של רוטריון למופת.
כשר הטקס ימשיך שנה נוספת ידידנו ר/טל לזר ואני מודה לו על כך.
ראש אפיק שירותי המועדון הוא נ"ל דני פסלר, שלפעמים נדמה שרתם את כל ביה"ס ליאו בק ומזכירתו המיוחדת אסנת, שגם אנחנו נעזרנו בה רבות בהכנות לקראת השנה,להצלחת תנועת הרוטרי בכלל ומועדוננו בפרט. אסנת שכלה לפני מספר ימים את אביה ונשלח לה מכאן את תנחומי המועדון כולו.
ראש אפיק הקהילה היא ר/שלומית קירשטיין ששנים פעילה במועדון ומסייעת ככל יכולתה וגם היא רותמת את הארגון בו היא עובדת, המוזיאון למדע, להצלחת פעילויות המועדון.
אפיק השרות במקצוע הופקד בידיו הנאמנות של חבר יחסית חדש במועדון -  אלחנן גרינברג, שהוכיח ,בשנים המועטות שהוא רוטריון כי אכפת לו מכל דבר והוא גם מוכן לעשות.
ראש האפיק הבינלאומי הוא ידידי נ"ל אורי שנבל,  אשר במסגרת האפיק ובעזרת קשריו הענפים ברחבי העולם - ננסה להרים פרויקט בינלאומי בשילוב עם מועדון מחו"ל, אולי מטורקיה.
ואחרון אחרון חביב, ראש אפיק חדש, שהונחינו ע"י הנגידות להקים השנה, אפיק הדור החדש, יהיה חברי ר/שלום וואנו,  שגם הוא הוכיח בתקופה קצרה כי הוא מנוע טורבו של עשייה קהילתית, הן במסגרת המועדון והן מחוצה לו.
הנה כי כן, ניסיתי לארוג יחדיו אנשים ותיקים וחדשים, צעירים וצעירים פחות ואני חדור אמונה כי נעשה למען המועדון ולמען החברה בה כולנו חיים.בפרשת השבוע מסופר על משה שהכה בסלע כדי להוציא ממנו מים. אני מאמין שאנחנו לא נצטרך לעשות כן, אך לבד, לא נוכל להרים משא זה. יחד נעשה!

הנשיא הנכנס נחום לדר הכה בעוז בדפנות הפעמון, וכהונתו עד ליולי 2013 החלה בעזוז ובתנופה, וכולנו מאחלים לו ולצוותו הצלחה  רבה.
--------------------------------
כתב וערך: יורם קנטר

צילומים:    יורם נאומן
2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet