נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

04/03/2015 - ישיבה עסקית רוטרי חיפה

 מפגש מועדון 3 במרץ, 2015: ישיבה עסקית

 הנשיא המכהן יוסי כפירי, פתח את הישיבה הראשונה לחודש מרץ, שהיא ישיבה עסקית. למרות שבישיבה עסקית אין אורחים מבחוץ, הפעם, לרגל טכסי הפרידה משני חברינו הותיקים  יונה (ינק) פוקס ויעקב מלצר, הוזמנו נשותיהם ובני משפחה, וכן אורחתו ואימו של הנשיא, הגב' יונה כפירי אלמנת נ"ל יהושע כפירי ז"ל. הנשיא ברך את האורחים ואת ככל החברים שבאו למפגש. לרגל חג הפורים חבש הנשיא מצנפת ויצא ידי חובתו להתחפש..

לאחר ברכות הרעות, שהביא ר/שחר שבו, הביא חברנו ר/דני זגול את פסוק השבוע: באביב 1920 ‏הקריא אבא שנלר (חושי) לראשונה בוועידת "השומר הצעיר" בלבוב את מילות השיר שחיבר בהשראת עמידת הגבורה של יוסף טרומפלדור וחבריו בחצר תל-חי, "בגליל בתל חי". ואמנם ‏, ההחלטות שנתקבלו שיקפו בלבוב את רוח מאורעות תל חי: ‏הוחלט שהשכבה הבוגרת של "השומר הצעיר" שהתארגנה אותה עת בלבוב תעלה מיד ארצה, ומאמצי התנועה יתמקדו בהגשמת מטרה זו.
שם השיר:‏"בגליל בתל חי "-‏מילים‏: אבא חושי לחן: עממי אוקראיני:
‏בגליל, בתל חי, טרומפלדור נפל. בעד עמנו בעד ארצנו גיבור יוסף נפל.
‏דרך הרים‏, דרך גבעות רץ לגאול את שם ‏תל חי, לאמור לאחים‏ שם:‏"לכו בעקבותיי".
"בכל מקום ‏ובכל רגע תזכרו אותי, ‏כי נלחמתי וגם ‏נפלתי בעד מולדתי.
כל היום ‏אני  חרשתי ובלילה קנה רובה בידי אחזתי- ‏עד הרגע האחרון".

שר הטכס  ר/יורם נאומן הביא את הברכה הבינלאומית: בנאומו השבוע בועידת איפא"ק וושינגטון, הודה ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא צ'כיה מילוש זימן שנכח באולם, על משלוחי הנשק והעזרה שהגישה צ'כיה למדינת ישראל במלחמת השחרור של 1948.  הוא פנה לזימן וסיפר שב 1967, כאשר גויס לטירונות בצנחנים בצה"ל, קיבל רובה צ'כי, "אחד הרובים שהעם הצ'כי נתן לנו בעת הצורך ב 1948".  למרות אי הדיוקים של נתניהו, (מאמצע שנות ה -50 הוצאו  הרובים הצ'כים מאימוני טירוני החיילות הקרביים בצה"ל  ושימשו רק את חיילי העורף.הרובה לקרביים היה ה FN הבלגי....), לאור איזכור עזרת העם הצ'כי בסיוע נשק  במלחמת העצמאות,  שלוחה הברכה הבינלאומית היום למועדון רוטרי של פראג, בירת צ'כיה. המועדון מתכנס כל יום רביעי בשעה 18:00 בחלק ההיסטורי של פראג בחדר הממוקם על גשר , בברצל שבעיר העתיקה של פראג.

הנשיא הזמין את האורחת גב' דליה מגיד להציג את פרש- חברה בע"מ העוסקת בפרויקטים לבטיחות בנהיגה. גב' מגיד סיפרה על החברה שהוקמה ביזמת ובשיתוף בעלה אבי מגיד לאחר שבנו  הבכור נהרג בתאונת אופנוע . להנצחת זכרו החליט להקים את פ.ר.ש - פרויקטים לבטיחות בנהיגה בע"מ הוקמה בתחילת שנת 2005 ‏כחברה ששמה לעצמה שתי מטרות ברורות, ‏האחת פיתוח מיומנות הנהיגה לכלל האוחזים בהגה והנוסעים ברכב ובכך לתרום את חלקנו למלחמה בתאונות הדרכים. ‏קהל יעדנו הינו כלל הנהגים בעלי הרגלי נהיגה מושרשים לטוב ולרע. ‏השנייה, הקנית הרגלי רכיבת אופניים נכונים ומודעים לתלמידים בבתי ספר 'סודיים I ‏לתמידים הבוגרים הקנית הרגלים נכונים בצעדיהם הראשונים כנהגים צעירים. ‏סגל מדריכי פ.ר.ש מורכב ממדריכים מהמנוסים בתחום, כולם מורים לנהיגה בעלי וותק של שנים רבות העוסקים בתחום הוראת הנהיגה, הוראת נהיגה מתקדמת,הרצאות בבתי ספר, מוסדות ציבוריים כגוו משטרת ישראל, צה"ל, חברות הייטק, חברות מסחריות שונות, רשויות מוניציפאליות,הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ומשרד החינוך. ‏פעילות החברה מתאימה לכל אוכלוסייה ומתקיימת במספר שפות: ‏עברית, ערבית ,אנגלית, אמהרית ורוסית. ‏בראש החברה עומד אבי מגיד העוסק בתחום שנים רבות ובעשור האחרון מקדיש את רוב זמנו להצלחת המטרות שהוגדרו, ולהשריש בקרב הכלל כי "אפשר גם אחרת" זו לא סיסמה זו דרך חיים ‏ובכך לתרום את חלקו בצמצום תאונות הדרכים.

להדגמה הביאו עימם את הסימולטור לנהיגה, שהחברים תרגלו בו מצבי נהיגה ובמיוחד מסלול השפעות אלכוהול בסוף הפגישה העסקית.

הנגיד לשעבר חברנו שאול די- אנג'לי דיווח על קבוצות הפעולה הפועלות כיום בחסות הרוטרי הבינלאומי. כל נושא המים בישראל הפך לפרויקט של הרוטרי,  נושא הלחימה במחלת הפוליו בעולם ממשיך להעסיק את הרוטרי הבינלאומי אך לאחרונה יותר מבחינת המימון  והחלק הכספי ופחות בפעילות של הוצאת משלחות לאזורים נגועי פוליו. קבוצת פעילות נוספת היא בנושא השלום. שני כנסים במסגרת קבוצת פעילות זו היו בארץ, והוא עומד לצאת לכנס פרויקט השלום שיתקיים בקרוב בג'נבה. מידע נוסף על פעילות רוטרי העולמי ניתן למצוא באתר My Rotary  באינטרנט.                            

דיווח פעילות אפיק הקהילה של המועדון:
חברנו ר/ דב מעין, יו"ר אפיק הרווחה והקהילה, הגיש את הדו"ח על פעילות אפיק הקהילה לתקופה  01.07.2014 –  10.02.2015. מחציתו הראשונה של הדו"ח הוצגה בעת מפגש תחרות הנואם הצעיר לפני כשבועיים, ומחציתו השנייה הובאה לידיעת החברים במפגשנו העסקי הנוכחי. להלן סיכום הפעילויות של האפיק:
1. וועדת רווחה וקהילה: הוועדה התכנסה ונמסרה סקירה מקיפה בפני חברי הוועדה על  הנושאים שהוועדה תעסוק בשנת הרוטרי הנוכחית.
2. וועדת המלגות: הוועדה התכנסה ונקבע סכום המלגות לשנה הנוכחית. כמו כן נקבעו הקריטריונים למתן המלגה והיעדים למתן המלגה.  השנה המועדון יחלק כ- 22 מלגות ביניהם 5 מלגות לחיילים בודדים שזה עתה השתחררו מצה"ל.
3. אמץ תלמיד: לקראת תחילת  שנת הלמודים , חברי המועדון תרמו סכום נאה שבזכותם המועדון רכש שוברי קניה באופיס דיפו לקנית ציוד לביה"ס. כל שובר היה על סך של 120 שקל ( 100 שקל מתרומת חברי המועדון + 20 שקל תרומת אופיס דפו). שוברי הקניה חולקו בין 4 בתי ספר( לאו-בק + אבן גבירול + בי"ס בנוה יוסף ע"י מיכה לחמן + בי"ס ערבי ע"י ר/חאתם חורי) + בית מגל.
4. בתי ההסעדה: לקראת ראש השנה תרמו חברי המועדון למבצע הנ"ל. ע"י תרומת החברים + סכום שהמועדון תקצב ,  המועדון חילק סכום של 15000 שח בין שלושה בתי הסעדה. כל בית הסעדה קיבל תרומה של 5000 שח ( בית ההסעדה בקרית שפרניצק + בית ההסעדה בנוה שאנן + בית ההסעדה של הרב שאר ישוב בהדר ). שלושת בתי ההסעדה הודו על קבלת התרומה מהמועדון. לקראת פסח נחזור על המבצע. בתאריך 28.12.14 ביקר הנשיא ויו"ר אפיק הקהילה בבית ההסעדה בקרית שפרינצק וקיבלו הסברים מעליזה מנהלת בית ההסעדה על פעילות המקום.
5. בי"ס אבן גבירול: חברנו שלום וואנו בקשר עם המנהלת יפעת ותורם לביה"ס מדי פעם בפעם ביגוד, הנעלה ומזון. בתאריך 28.12.14 ביקרו בביה"ס הנשיא ויו"ר אפיק הקהילה וקיבלו הסבר מהמנהלת על פעילות ביה"ס. התרשמנו שאכן הפעילות היא רבה וברוכה. כמו כן ביה"ס מאד נקי. אנו נעקוב אחר צרכי ביה"ס ונעזור כמיטב יכולתנו .  בתאריך 14.01.2015 ביקרה הנגידה בביה"ס בליווי מזכיר האזור , נשיא המועדון , המזכיר ויו"ר אפיק הקהילה. הנגידה מאד התרגשה בראותה את התלמידים הלומדים בביה"ס והפעילות הענפה המתבצעת בביה"ס. בשנה שעברה המועדון תרם סכום של 5000 שח לפתיחת כיתת ספרות. למטרה זו המועדון רכש  עוד ציוד ספרות מיד שנייה בסכום של 2400 שח.
6. בי"ס עופר: בתאריך 28.12.14 ביקרנו הנשיא ויו"ר האפיק בביה"ס ונפגשנו עם המנהלת סיגל. קיבלנו מהמנהלת הסבר על פעילות ביה"ס . במסגרת הסיור ראינו את ציוד הספורט שרכש ביה"ס מתרומת המועדון בשנה שעברה. תוכנית השרוול  מהרחוב לכניסת ביה"ס ( שחברתנו חנה צוריאל תכננה)  נמצאת בשלבים הסופיים של העירייה. המנהלת הציגה בפנינו   את תוכנית החצר הטיפולית לתלמידי ביה"ס בה מתוכנן מפל מים  מיוחד.הוחלט שהמועדון יממן את עלות המפל בערך של 5000 שח שתוקצב בתקציב השנתי.את מפגש טו בשבט ערכנו בביה"ס בתאריך 04.02.15. ביה"ס תכנן תוכנית אמנותית ע"י ילדי ביה"ס. המופע של התלמידים היה מאד מרגש. חברי המועדון סיירו בביה"ס ובחצר הטיפולית.במעמד המפגש, המועדון העניק לביה"ס תרומה של 5000 שח לרכישת מפל המים לחצר הטיפולית. את הכיבוד ארגן המועדון. חבל שרק  20 חברי המועדון השתתפו במפגש שלא הביא כבוד רב למועדון במיוחד בהתחשב שהילדים זקוקים לכל עידוד אפשרי והערכה לפעילותם בביה"ס.
7.  בית מגל: נערכה פגישה בבית מגל בה היו נוכחים נציגי המועדון , נציגת העירייה והעובדת הסוציאלית.בפגישה הועלו תוכניות הפעילות בבית מגל במשך השנה כולל חוגים + סדנאות + פעילות בקיץ. נציג המועדון בתפעול בית מגל הנו חברנו נ"ל יוסי כבירי. בקיץ ערך המועדון יום כייף  לנערות בבריכה במועדון הספורט של דניה כולל ארוחת צהריים.נערך חוג רקודי זומבה שהחל בשנה שעברה. בחודש דצמבר השנה נפתח חוג נוסף של רקודי זומבה שהנערות מאד נהנות. קנינו שולחן סנוקר ( לפי בקשות הנערות), ואני הדרכתי את הנערות בחוקי משחק הסנוקר. לפי דווחי העו"ס הנערות נהנות מהמשחק. בקרוב יפתח חוג ליצירת תכשיטים. חברתנו ר/שלומית קירשטיין תכננה  תוכנית  של מדעטק שתכלול מספר פגישות בהדרכת מדריכי מדעטק ובניידת של מדעטק. המפגש הראשון ייערך בתאריך 19.03.15 בשעה 1700 . חברי המועדון מוזמנים. נערכה סדנה שהנושא היה אלימות במשפחה וכיצד מתמודדים עם הנושא הקשה הזה המשפיע על רוב נערות בית מגל. העובדת הסוציאלית לוקחת בפורים את בנות מגל לביקור בבית החולים כרמל למשלוח מנות. את הממתקים למשלוח מנות תרם המועדון. ביקור דומה בבית החולים רמב"ם מתוכנן בקרוב. העו"ס תפנה את הנערות בעזרתה לקהילה. בשיתוף עם משטרת ישראל תתקיים סדנה בבית מגל בנושא מלחמה בסמים ואלכוהול הסדנה תימשך שלושה חודשים עם מפגשים של פעמיים בשבוע את שאר החוגים נקיים במשך השנה. המועדון רכש שוברי מתנה לארבע נערות שהתגייסו לצה"ל. כל שובר בסכום של 300 שח. העירייה תרכוש את הציוד  ותכין חדר מיוחד לקיום חוג ספרות/ קוסמטיקה שיתחיל לפעול בחודש פברואר.
8.   וועדת עליה וקליטה : הוועדה בראשותו של חברנו ר/אלחנן גרינברג מטפלת בעולים החדשים בשלשה סניפים ( קריית אליעזר שרוב האוכלוסייה הן משפחות  + קריית הסטודנטים ברחוב הנמל שהאוכלוסייה הם סטודנטים ובקריות שם האוכלוסייה הן משפחות .)  אלחנן רכש בממון המועדון מכשירים חשמליים לעולים וסכום כסף הוקדש לתשלום לנוטריון עבור הסדרת ותרגום מסמכי העולים. המועדון יעניק שתי מלגות לסטודנטים שהם עולים חדשים. חברנו אלחנן מבקש מחברי המועדון להשתתף במפגש עם העולים לפחות פעם בשבוע.
9.   מועדון תכלס: המועדון מופעל ע"י בית הגפן והמועדון שלנו. נציגנו בהפעלת המועדון הוא ר/טל לזר. בפעילויות המועדון שכוללות סדנאות אמנות פעילות חברתית ועזרה לקהילה משתתפים נוער יהודי וערבי. את המועדון מפעילה חונכת /מנהלת אלינור שמבצעת עבודה רבה ומעולה עם הנוער. מאז הקמתו מספר הנערות והנערים גדל וכיום מחולק המועדון לנוער צעיר ( כתות ז'-ח') ונוער בוגר (כתות ט' –י"ב). ילדי תכלס משתתפים בעזרה לקהילה והם ביצעו שיפוץ בגן ילדים. את החומרים תרם המועדון.

הנשיא יוסי כפירי  הודיע שלאחר שבשבוע שעבר נפרדנו מחברנו ר/בוב סמואלס, במפגש היום אנו נפרדים משני חברי יקרים וותיקים שפרשו השנה לאח שנים רבות של פעילות במועדון רוטרי חיפה הוא הזמין את נ"ל אריה מהולל להציג אותם בפני החברים:

ר/יונה (ינק) פוקס-נולד בלבוב שבפולין ב 21 בפברואר 1925 . עלה ארצה בשנת 1944 התחתן עם אינה באפריל 1962 והצטרף למועדוננו מועדון רוטרי חיפה ב 5 לינואר 1977 – לפני 38 שנה. ינק היה חבר כמעט בכל הועדות במועדון, אך היה פעיל בעיקר באפיק הבינלאומי. עסק במקצוע התיירות כסוכן נסיעות אולי הגדול בחיפה. כולנו קראנו את ספרו המרתק על קורותיו בשואה. הבחור יפה המראה שלא נפל בידי הגרמנים ומשתפי הפעולה איתם- השתמש בשפות הרבות שידע כדי למלט את נפשו  מאירופה העולה בלהבות. כאמור, הצליח להגיע לארץ ישראל עוד לפני תום המלחמה.בשנת תשע"א נבחר להדליק את המשואה בהר הרצל בירושלים בירת ישראל. בצה"ל שרת בחטיבה 7של חיל השריון. לינק 3 ילדים ו..14 נכדים.

ר/יעקב מלצר- נולד ב 12 בינואר 1922 בצ'רנוביץ שברומניה. התגייס לצמא האדום ושרת כחיי רוסי באוקראינה. במרץ 1946 עזב את המשטר הסובייטי והגיע עם בני משפחתו לרומניה. לארץ ישראל הגיע כמעפיל בלתי חוקי באוניה "הגנה" ביולי 1946. נישא לרעייתו פנינה ב 1953, והצטרף למועדוננו, מועדון רוטרי חיפה במרץ 1974 –לפני למעלה מ 40 שנה!. היה פעילה בוועדות העלייה והקליטה וכן בבוררות, והקדיש לפעילותו זמן רב. את בריחתו מהגטו וממוראות השואה הנציח בספר מעניין ביותר " המסע של יאנקל מצ'רנוביץ דרך טראנסניסטריה לירושלים בשנים 1941 עד 1946". יעקב הוא בוגר הטכניון בחיפה, עבד בארץ כמהנדס כימאי וכן בטיהור מים. על הישגיו בתחומים אלה זכה ב"פרס קפלן" היקרתי. שירת במלחמת העצמאות כחייל בגדוד 22 ונפצע בקרב על הגנת קיבוץ מנרה שבגליל העליון. ליעקב ולפנינה 2 ילדים וחמישה נכדים.

הנשיא יוסי כפירי העניק לכל אחד  תעודת הוקרה , ושני החברים הודו מכל הלב על הפרידה ועל השנים היפות של פעילותם ברוטרי. בשלב זה הקיש הנשיא על שולי הפעמון הרוטריוני, דיוני הישיבה העסקית הסתיימו והחברים עברו לתרגל מצבי נהיגה משתנים בסימולטור לנהיגה.
-----------------------------

כתב וערך: ר/יורם קנטר

צילומים: ר/יורם נאומן

2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet