נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

04/03/2009 - ישיבה עסקית

הנשיא גד כהן פתח את המפגש ה31 לשנת הרוטרי הנוכחית, שהינו ישיבה עסקית ללא אורחים.
בפתיחת דבריו העלה הנשיא את זכרו של חברנו נ"ל ג'ק פרימן שהלך לעולמו. החברים כיבדו את זכרו בקימה ודקה דומיה. נ"ל מנחם חכים אמר דברים לזכרו – יעקב ג'ק פרימן היה נשיא מועדון רוטרי חיפה בשנת הרוטרי 1969/1970.ג'ק נולד בשנת 1917 בלונדון. עלה לישראל בשנת 1949. לפני כן שירת בצבא הבריטי בדרגת מיגור במלחמת העולם השניה. בארץ פעל בתפקידי ניהול מרכזיים, כמנכ"ל חברת הדלק "סונול" וחברת הגז "סופרגז". במסגרת תפקידיו כנשיא מועדון רוטרי חיפה חתם בשנת 1969 על ההסכם עם עירית חיפה באשר לנוהלי הפעלת בית מילר כמרכז הדרכה וחוגים לנוער בחיפה. כמו כן ביצע והפעיל  גישות לחיזוק וביסוס  פעילות המכון לדרכי ההגינות בחיפה. מכל חברי הרוטרי שכיהנו עימו בהנהלה בתקופת נשיאותו נשארו עמנו היום רק נ"ל  הרי מילנר ונ"ל אברהם עקביא, יבדל"א. חברי המועדון שולחים לרעייתו עדנה ולשני בניו – את תנחומינו, שלא ידעו עוד דאבה!

פסוק השבוע הובא על ידי חברתנו אריאל מרקל.אשר לרגל יום האישה הבינלאומי הקרב ובא נשאה ברכה לנשים באשר הן שם:
אישה
אלף מילים לא יתארו  את ליבך הטהור
אלף מילים לא יוכלו לספר על רצונך לעזור,
אלף מילים לא יוכלו להסביר את יופייך הקורן ומאיר,
אלף מילים לא יוכלו להמחיש את אשר ליבך חש מנרגיש

הברכה בינלאומית - על ידי צבי פרידמן.. הברכה הבינלאומית הפעם שלוחה למועדון קריקילדר שבצפון קרולינה בארה"ב, אזור 7710. המועדון נוסד ב 1984 ו כ 40 חבריו נפגשים מדי שבוע בימי חמישי לארוחת ערב ומפגש מועדון.  כשני שליש מתושבי העיר קרי הנם בעלי תארים אקדמאים, המועדון מקדיש עיקר מרצו לסיוע רפואי למדינות נזקקות,  כספרות רפואית  לגאנה, ציוד לקליניקה מושלמת לעיראק, אמבולנס לפרגוואי, ציוד לבתי ספר בגואטמלה ועוד היד נטויה.  נרים כוס ברכה למועדון קריקילדר!

במסגרת הנוהג להעניק זר פרחים לחברים שיום הולדתם חל ביום מפגש המועדון, העניק הנשיא זר ברכות פרחוני לחברנו שלמה דביר, בלווית  ברכות מקרב לב ליום הולדתו. את כלל ברכות הרעות הביא חברנו אלחנן גרינברג

הנשיא גד כהן הזמין  לפודיום את חברנו החדש אלי חכים, את הספונסור שלו שלמה דביר ואת מי שגידל וחינך אותו בראשית דרכו בחיים – אביו, נ"ל מנחם חכים . אלי ספג את רוח הרוטרי בביתו, הן מאביו, והן מאמו  שהייתה פעילת ציבור ובאופן הפנימי, ומסבו מצד האם שהיה אף הוא נשיא במועדון. אלי חכים היה בעבר חבר מספר שנים במועדון רוטרי אחר, וכיהן שם בין השאר גם כנשיא המועדון.החבר החדש ציין את גאוותו על שהתקבל למועדון איכותי כשלנו, והבטיח לפעול למען המועדון והקהילה כמיטב יכולתו. הנשיא העניק לו את תיק הקבלה של המועדון, הכולל בין השאר שי חמסה רוטריוני, עניבה מיוחדת עם סמלי הרוטרי ותעודת קבלה חתומה על ידו ועל ידי מזכיר הכבוד.

ביום ראשון הקרוב – יאלץ חברנו החדש בחברת חדשים –ישנים שזה מקרוב התקבלו, לעבור את מפגש "סיעור המוחין" בביתו של מזכיר הכבוד יורם נאומן, ובכך יהפכו לחברים מהמניין כדת ןכדין וכתקנון הרוטרי. נאחל לכולם הצלחה בפעילותם הרוטריונית

My Job Talk  –  ע"י יורם קנטר
יורם סיפר שהוא יליד חיפה,  נכד לסכא מצד אימו אריה קרלינסקי שהגיע לחיפה ב 1906, ולסבתו שבה אלפר שעלתה עם אחיותה לעבוד במושבות במסגרת העליה השניה. הסבא ניהל ולימד שנים רבות בבית הספר היהודי הראשון נצח ישראל, בחיפה, ולחם להכנסת השפה העברית לבית הספר בתקופה בה בטכניון העברי ובבית הספר הראלי התנהלו הלימודים בגרמנית. אימו אסתר ילידת חיפה לתלמידה בראלי, ואביו אליעזר קנטר היה מראשי חברת החשמל בחיפה ופרש כתפקיד מנהל מחוז הצפון.
משך 12 שנה -מכיתה א' ועד י"ב היה תלמיד בבית הספר הראלי, ובשנתיים האחרונות ללימודים כיהן כראש חברת התלמידים – הראשון שיזם והפעיל תכנית פעילות הדרכתית ענפה לחיוב התלמידים ללמד עברית במעברות השכנות ולהדריך בני נוער עולים בשכונת חליסה, ובנוסף הדריך בשבטי הצופים של אז. פעילות זו אומצה משך השנים על ידי משרד החינוך שמחייב כיום כל תלמיד י"א לתרום מזמנו משך השנה לקהילה בשירותים ושנים לזקנים ולנוער. בסיום הלימודים הוענק לו הפרס ע"ש ד"ר בירם,  לבוגר המצטיין בלימודיו ומילוי חובותיו של מחזור שנת העשור. את השרות הצבאי כשה בנח"ל ובקיבוץ חצרים בנגב, כולל שנת התנדבות שלישית כמדריך ומרכז שבט צופים בתל-אביב. את לימודי הרפואה החל וסיים בביה"ס לרפואה של הדסה, האוניברסיטה העברית בירושלים, וקיבל תואר ד"ר לרפואה (MD ) . לאחר שנת סטאג' המשיך בהתמחות ברפואה פנימית ברמב"ם.. לאחר שהוענק לו , תואר מומחה לרפואה פנימית. יצא עם משפחתו להתמחות בסוכרת על סיבוכיה ולימודים באוניברסיטת דרום קליפורניה (USC ) ., שבסיומה הוענק לו תואר ד"ר נוסף (PhD ) , בפרמקולוגיה ביוכימית ותזונה,
וכך, שב ארצה עם תואר דוקטור בריבוע לקבלת שורש ריבועי של המשכורת, דבר שאילצו להיות פעיל בארגון שביתות הרופאים.  בעקבות ההשבתה הראשונה, זכו סוף סוף הרופאים המתמחים לקבל שכר מינימום עבור תורניות הלילה, שעד להשבתה ניתנו כ"שרות חובה חינם" . במקביל, המשיך בהתמחות שניה באנדוקרינולוגיה וסוכרת, תוך ניהול המעבדה האנדוקרינולוגית,. לאחר  בחינות מומחיות בכתב ובע"פ זכה לתואר מומחה (נוסף) - הפעם באנדוקרינולוגיה וסוכרת. מול מבול התוארים (של ממש...)  מונה כמרצה בכיר קבוע בפקולטה לרפואה -הטכניון חיפה ועבר מכרז (הראשון בארץ מסוגו) לתפקיד מנהל היחידה  המקצועית לסוכרת ומטבוליזם במרכז רפואי רמב"ם, שהפך לאחר זמן למרכז לסוכרת, בקריה הרפואית רמב"ם לבריאות האדם ובפקולטה לרפואה  - הטכניון חיפה. השתלם בהוראה ומחקר מספר פעמים במסגרת בשבתוני קיץ ובשנת שבתון בסטנפורד שבקליפורניה, מרכזים רפואיים בלונדון ומרכז הסוכרת של הוטל דיה בפריז.
ד"ר קנטר עוסק בסוכרת על סיבוכיה ובהפרעות מטבוליות למעלה מ- 35 שנה, בנוסף ללמעלה מ 120 פרסומים מדעיים בעיתונות הרפואית והמחקרית בעולם, ולמעלה מ- 180 פרסומים וכתבות בעברית בנושאי סוכרת וסיבוכיה לקהל הרחב, במסגרת החינוך להגברת הידע והמודעות בסוכרת. ד"ר קנטר כתב או השתתף באופן פעיל בכתיבת הספרים "המילון הקלורי המלא" ו"סופרים קלוריות", "ללא סוכר-בישול ודיאטה", "מתוק לתמיד-לחיות עם סוכרת", "הטיפול בסוכרת","המדריך לטיפול המודרני בסוכרת 2003", "השמנה- 2001"  ולאחרונה את הספרים "סוכרת – לחיות עם להרגיש בלי" ואת "סיבוכי הסוכרת – להתמודד ולהצליח". שני ספרי המפתח החשובים לסוכרתיים בישראל.
גם לאחר שפרש לגמלאות (הגיל, הגיל..) ממשיך לעבוד בהתנדבות במרפאות המרכז לסוכרת, בנוסף למרפאתו הפרטית , השתתפות שבועית בועדות הערר העליונות של הביטוח הלאומי, ועיסוק אינטנסיבי באוספי הבולים השונים והמגוונים, החל מנושאי סוכרת ואינסולין בבולים ועד לפרחי העולם ותולדות הדואר מהתקופה העותומנית ועד עצם היום הזה.
.כבר מגיל צעיר גילה חיבה לכתיבה . בגיל 5 וחצי התפרסם השיר הראשון שלו ב"דבר לילדים", היה "עיתונאי קטן" של עיתוני הילדים והנוער "הארץ שלנו", "מעריב לנוער", "תנופה", ו"מולדת". בשנות התשעים כתב וערך משך ארבע שנים את עיתון המועדון שהופיע אחת לשבועיים, וזכה בפרס הנגיד על העיתון הטוב ביותר של מועדוני הרוטרי בישראל.  משך 12 שנה היה העורך המדעי של ביטאון האגודה הישראלית לסוכרת, ולאחרונה הוא משתעשע זו השנה השניה בעריכת עיתון המועדון "רוטרי-חיפהתון" היוצא אחת לרבעון, ובכתיבה והעריכה השבועית של אתר האינטרנט של המועדון.(בנוסף לשני אתרים מקצועיים בנושאי סוכרת באינטרנט)..
יורם נשוי לשולה מבית לזר( בתו של ד"ר  משה לזר מנהל רמב"ם לשעבר). שולה ויורם יחדיו הם הורים ל אורן, שהקים וייסד את מועדון הרוטארקט של רוטרי חיפה והיה נשיאו הראשון, כיום מבקר פנים בכיר בחברת החשמל, הבת סיגלית, שהלכה בדרכי אימה שולה ומשמשת כמורה ומחנכת במקצוע האנגלית בתיכון,  והבן הקטן דני – שנישא לאחרונה והוא מהנדס עם שני תארים וקצין קבע בצה"ל. שני הראשונים הביאו עד כה יבול של 6 נכדים ונכדות (דני הבטיח שגם הוא ואשתו יצטרפו בקרוב),  ששת הנכדים והנכדות - משמחים את לבנו כל סוף שבוע- שמחה כפולה ומכופלת- הראשונה – בבואם, והשניה (בסוף היום) בלכתם לשלום..

מידע רוטריוני הובא על ידי נ"ל בני רודיטי, שסיפר הפעם על כך שמערכת האנציקלופדיה בריטניקה בחרה השנה את אתר הרוטרי העולמי כאתר מצטיין מבחינת הניהול והתכנים. לאחר דיון קצר בענינים שונים נעל הנשיא את הישיבה בהקשה של הפעמון  והישיבה נסתיימה.
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet