נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

03/08/2011 - ישיבה עסקית

מפגש מועדון 3 באוגוסט 2011- פגישה עסקית

הנשיא המכהן פתח בהקשת הפעמון את מפגש מספר 5 שהינו פגישה עסקית סגורה לאורחים המתקיימת לפי התקנון בשבוע הראשון של כל חודש. הנשיא הודיע שבמהלך חודש אוגוסט יצא המועדון לחופשה החל מה17 בחודש ועד סופו. את מהלך הטקס הרוטריוני פתח חברנו טל לזר בהבאת ברכות הרעות.  (כאן המקום לציין את יוזמתו הברוכה של מזכיר הכבוד של המועדון זאב מטר השולח במייל ברכות אישיות בשם המועדון לחתני וכלות ימי ההולדת).

את הברכה הבינלאומית הביא יו"ר הועדה דב מעיין: ביום זה ב3.8 של שנת 1492 (לפני 519 שנה) יצא הספן כריסטופורו קולומבוס מנמל פאלוס שבדרום ספרד למסעו הראשון מערבה להגשמת חלומו גילוי הדרך להודו.
קולומבוס נולד בגנואה בשנת 1451 ויש המשערים שמשפחתו במקורה הייתה אחת ממשפחות האנוסים. בגיל 14 החל את דרכו כספן. כדי לממש את חזונו פנה קולומבוס ראשית כל למלך פורטוגל זואאו השני, כדי שיממן את הוצאות המסע. מלך פורטוגל סירב, היות וברטמוליאו דיאס הפורטוגזי הצליח בשנת 1488 להקיף את כף התקווה הטובה והוכיח בכך שניתן להקיף את אפריקה ולהגיע לאוקיינוס ההודי.
אי לכך, פנה קולומבוס לאיזבלה מקסטיליה אשר נישאה לפרננדו השני מארגון. דבר שהביא לאיחוד מרבית מחוזות ספרד תחת שלטונם. היות ובים תיכון שלטו הספינות של איטליה ואפריקה המערבית נשלטה ע"י הפורטוגזים, הסכימו השליטים הספרדים לממן חלקית את מסעו כשיתר המימון הגיע מסוחרים איטלקים. קולומבוס יצא להפלגה עם שלוש אוניות: סנטה מריה, פינטה, וניניה שהיו מאוישות ב90 מלחים. למשלחת צורף דואיס דה טורס יהודי  אנוס, על מנת שיוכל לשוחח בארמית או בעברית עם יתגלו במהלך המסע להודו עשרת השבטים האבודים היהודיים שיצאו לגלות.
ב7 באוקטובר בשעה 2:30 אחר חצות, נשמעה צעקתו של הצופה בראש התורן של הפינטה. רודריגו דה טרינה שנכנס להיסטוריה בזכות הגילוי שהיה הראשון שקרא "יבשה". קולומבוס וספינותיו הגיעו למעשה למה שהיום מהווה אחד מאיי בהאמס. קולומבוס לא היה האירופאי הראשון שהגיע ליבשת- אריק האדום הויקינגי הגיע מאות שנים לפניו, אולם קולומבוס למעשה לא ידע שהיבשת אליה הגיע היא יבשת אמריקה ולא הודו. והתושבים בהם נתקל קרא "הודים"- "אינדיאנים" ( תושבי אינדיה.).
האירופאי הראשון שהבין שאכן מדובר ביבשת חדשה בלתי ידועה היה הספן אמריגו וספוצ'י שעל שמו מכונה היבשת כיום "אמריקה". היבשת אשר גילה קולומבוס בעת הפלגתו הראשונה מערבה היא התיעוד המתועד והמוכח הראשון של יבשת אמריקה ע"י בני אירופה. נחישותו להפליג אל הלא נודע גילתה לאירופה של העת ההיא את מה שנקרא "העולם החדש".
אי לכך, הריני לברך את מועדון רוטרי של גנואה-מזרח השייך לאזור 2030. Genoa East Rotary Club . המועדון נוסד בשנת 1961 ומונה 120 חברים אשר מתכנסים כל יום חמישי בצהריים במלון "בריסטול פאלס". אנא הרימו כוסיותכם בברכה לכבוד מועדון רוטרי של גנואה-מזרח!

מזכיר הכבוד של המועדון זאב מטר מסר על פעולות ראשי האפיקים כפי שדווחו בישיבת ההנהלה שהייתה ב31 ביוני.
אפיק המועדון בהנהלת ישי הרמתי-
ב20 ביולי התקיימה ישיבת ועדת נכסים שברשותו של נ"ל שלמה אסיף.
בישיבה הועלו שלושה נושאים: א.שימוש בכספי הקרנות האזילות והצמיתות התנהל בהתאם ליעוד אותו הציבו התורמים. ב. החשבונות הכספיים של הקרנות בבנק הפועלים ובבנק המזרחי נסגרו בריבית הגבוהה האפשרית. ג. נושא טיפול השקעת הכספים וחשבונות הקרנות לביצוע ע"י גורם חיצוני (סעיף זה הובא לישוב ההנהלה ואושר בישיבתה האחרונה).
ביום 27 ביולי התקיימה ישיבת ועדת רעות ואירועים ברשותה של נאוה וילבך הוחלט לעבור סיור ערב בצפת, בהשתתפות בתפילות הסליחות ב22 בספטמבר. מידע נוסף יועבר לחברים במייל כולל בדיקת זמינותם ונכונותם לקחת חלק בסיור.
יו"ר האפיק ישי הרמתי השתתף בטקס ראשי אפיקים ארצי בו הועלו לדיון שלושה נושאים מרכזיים: גיוס חברים חדשים ושימור קיימים, ההתמודדות עם הקושי להשגת מרצים, בעיית השגת אישורי מס לתרומות עבור המועדונים השונים.
אפיק הקהילה בהנהלת ורד אביטן:
♦   ועדת הפרויקטים לוקחת על עצמה להמשיך בהפעלת פרויקט ההסעדה. חברים בוועדה יבצעו סיור במקום עליו יוכלו להצטרף חברים שמעונינים בכך. תיאום הסיור באחריות שולה שילון.
♦   הקשר עם בית ספר עופר ימשך גם השנה תוך בדיקת אפשרות השתתפות החברים בתהליכים יזומים כמו נטיעות ט"ו בשבט, השתתפות במסיבות בחגים ופעילויות נוספות.
♦   ימשך הקשר עם "בית מגל" לנערות אתיופיות ופעילות חברי ועדת "בית מגל".
♦    הפרויקט המרכזי שיעמוד השנה במרכז העשייה של אפיק הקהילה וועדת הפרויקטים הוא החזרת שיתוף הפעולה שהיה לנו בעבר עם חוות הרכיבה הטיולית של גיזמו המיועדת לילדי בתי הספר בחיפה הלוקים בהפרעות ADHD או מוגבלויות אחרות שישובו לקבל שיעורי רכיבה טיפוליים במימון הרוטרי ומועדון חיפה. בכוונתנו להגיע לשיתוף פעולה עם עיריית חיפה או גורמים נוספים על מנת להרחיב את הפרויקט למספר רב ככל האפשר של בתי ספר.
ועדת הקליטה ברשות יולין גולדברג התכנסה ופועלת להרחבת המשכיות הפרויקטים מהשנה הקודמת.
ועדת הגאלה ברשות יוסי כפירי טרם התכנסה.
אפיק הבינלאומי ברשות דב מעיין הוועדה לקשרים בינלאומיים התכנסה והוסבר לחברי הוועדה את מהות וחשיבות נושא הברכה הבינלאומית. כל אחד מחברי הוועדה לפי תורו יגיש את הברכה במפגשי המועדון.
ועדתה טריומפ- התכנסה מספר פעמים וליוותה את נערי קבוצת הטריומפ (מחציתם יהודים ומחציתם ערבים) שיצאה לאיטליה ביום ראשון השבוע. לתקופה של עשרה ימים.
הועדות לחילופי נוער וועדת המשאבים עדיין לא התכנסו והן עומדות להתכנס אחר פגרת הקיץ בחודש ספטמבר.

הודעות הנשיא:
♦   הנשיא שלח ברכה לחברי המועדונים המוסלמיים שבתנועה לרגל חודש הרמאדן שהחל החודש. איחולים לצום קל וחג שמח
♦    הנשיא הודיע שלאחר פרישתו של חברנו הוותיק נ"ל בני רודיטי מהמועדון, עומד בראש ועדת הביקורת חברנו עופר אידלמן וכן בירך את חברנו גבי אשד על הסכמתו להצטרף לצוות ועדת הביקורת של המועדון.
♦    פרויקט "שלום כיתה א' " נמצא בעיצומו ובו נאספות תרומות על סך 100 ₪ ומעלה המיועדות לרכישת מכשירי כתיבה וילקוטים לתלמידים העולים לכיתה א' הנזקקים. על כל שובר בסך 100 ₪ מעמידה חברת אופיס דיפו אפשרות לרכוש ציוד לבית הספר בשווי של 120 ₪. כל אשר ידבנו ליבו מוזמן לקחת חלק במפעל חינוכי חשוב זה.
♦    בית ההסעדה ממשיך בפעילות רצופה, חברי הוועדה יבקרו החודש במקום ולקראת ראש השנה יתקיים כנהוג איסוף תרומות מהחברים עבור הנזקקים במסגרת בית ההסעדה.
♦    החברים מתבקשים להרים תרומה להצלת מאור זוסמן- ילד בן שנתיים החולה קשה במחלת הסרטן (נכדו של חבר מועדון כרמל בני זיסמן) הזקוק בדחיפות לניתוח מורכב בחו"ל. הבקשה באה בידיעת ובברכת נגיד האזור.
♦   משלחת טריומפ בת 12 צעירים יהודים וערבים יצאה השבוע לאיטליה, לאחר טקס פרידה (ראה ידיעה באתר). נאחל להם הצלחה בביקור זה.
♦    הנשיא הודיע על קבלת הצעה לרכישת מנויים בתיאטרון הצפון במחירים מיוחדים עבור חברי המועדון. פרטים יובאו לחברים בהמשך.

אלחנן (חורחה) גרינברג חזר וסיפר על פעילויות סיוע בקליטה המתנהלות בשתי קבוצות:
 הקבוצה הראשונה של חיילים בודדים ועולים חדשים שעלו ארצה וקבוצה שנייה של משפחות  וצעירים בעלי משפחות בגילאי 35-22 השוהים במרכז הקליטה. אחת הבעיות לפניה ניצבים החיילים המשתחררים מצה"ל וכן העולים החדשים הוא קושי במציאת מקומות עבודה הולמים. כל מי שיודע על מקומות או אפשרויות להעסקת אנשים מוכשרים אלה שהינם בעלי מוטיבציה גבוהה וידע במקצועותיהם השוני מתבקש לסייע ולפנות דרך אלחנן גרינברג שיעביר את ההצעות למועמדים הממתינים.

נ"ל אדי חי העלה את נושא "פסוק השבוע" שהינו נוהל קבוע של פתיחת הישיבות במועדון וחלק מפרוטוקול ניהול תקין של המפגשים. משום מה, במפגשים האחרונים הושמט נושא זה של הצגת פסוק השבוע, ולחילופין החלה הצגת "אישיות השבוע".  וחברנו יורם קנטר העלה את נושא משך הזמן להצגת הדברים וכן הדגיש שלא פעם "פסוק השבוע" הופך ל"פרשת השבוע" או ל"מגילת השבוע". ויש צורך להקציב זמן (דוגמת 60 שניות עד 3 דקות) ולהגביל את החומר המוצג של שניים שלושה פסוקים באורך סביר. אדי חי טען שאין לוותר על פסוק השבוע ויחד עם זאת, אין התנגדות לתוספת מסוג אישיות השבוע או הצגת חבר זה או אחר בנוסף. הנשיא צבי ענר הודיע שפסוק השבוע יחזור וישוב לנוהל הטקסי הקבוע של המועדון.
גזבר הכבוד נ"ל אלי ליכטר דיווח שעד כה שילמו את תשלומי החבר ותשלומי הגאלה 75 חברים וקרא לכל היתר להשלים את חובותיהם בדחיפות. יש לציין שכל הנוכחים בישיבה היו מחבורת המשלמים במועדם. 

הנשיא צבי ענר העלה לדיון את נושא של שימור החברים- פני המועדון לאן?
הוא ציין שחלק גדול מהחברים החדשים שהתקבלו בחמש השנים האחרונות פרשו תוך שנה. לעניות דעתו, יש חשיבות לצרף חברים שממוצע גילם נמוך יותר ממוצע הגיל של החברים כיום על מנת שיהוו את הנדבך הבא של פעילי המועדון בשנים הבאות. בהקשר זה העלה הנשיא נושא שחוזר ועולה לעיתים מזומנות ב20 השנה האחרונות והוא העברת מפגשי המועדון משעות הצוהריים לשעות הערב. דבר שלדעתו יתרום להצטרפות אנשי מקצוע ועסקים צעירים יותר המתקשים להתפנות מעיסוקיהם באמצע היום. חברנו אריה ברגמן סיפר שלפני כשנתיים ניסה ליצור קשר במסגרת ניסיון להצערת המועדון עם חברים בגילים שמעל ארבעים, אשר גילו פעילות מסורה בעבר במסגרת מועדון הרוטרקט של מועדוננו בעבר. צעירים אלה שהינם כיום נושאי משרות בכירות או אנשי עסקים פעילים אשר חוו את התחושה של "להיות רוטריון" יכלו לסייע רבות למועדוננו. אולם כל אלה שהיו מוכנים לשוב ולקחת חלק בפעילות רוטריונות הודיעו שאינם יכולים להתפנות בצהריי היום למפגשים אלה.
בהיותו ראש ועדת תוכניות בשנת הנשיאות של נ"ל אלברט לינקולן התקיימו בין השאר כ-11 מגשי מועדון בשעות הערב מוצלחים ביותר שגם אפשרו לבנות הזוג לקחת חלק בהם. יש לשקול אפשרות של שילוב מפגשים שכזה, באם המועדון לא יסכים להעביר באופן קבוע את המפגשים לערב דוגמת כל שאר מועדוני האשכול. נג"ל אליהו ברכה טען לעומת זאת שבכל המועדונים בהם מתקיימים מפגשי בערב מספר החברים הולך ויורד ואילו במועדוננו ובמועדון ירושלים מספר החברים יכפיל את עצמו ב15 השנים האחרונות. קיים גם הקושי של החברים הוותיקים להגיע בשעות הערב, בפרט בתקופת החורף. נ"ל כרמל הכהן ציין שהוא אישית מוכן לבוא בכל שעה בין אם זה מפגש בוקר, צהריים או ערב והוא יקבל על עצמו כל החלטה של החברים.
הנשיא צבי ענר סיכם את הדיון באומרו שהנושא הועלה כנושא למחשבה ונשוב ונחזור למפגשים העסקיים הבאים באם יהיה צורך בחלטה קובעת. הנשיא חזר והקיש על הפעמון (צריך לצלצל פעמיים...) ונעל את המפגש שהתארך הפעם מעבר לשעה 14:30.  
- - - - - - - - - - - - - -

כתב וערך: יורם קנטר

צילומים:   יורם נאומן

סיוע בהדפסה: מאיה לבנשטיין


2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet