נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

03/06/2015 - ישיבה עסקית וחלוקת מילגות

הנשיא המכהן לשנת הרוטרי 2014/15 יוסי כפירי, פתח את הישיבה שהיא ישיבה עסקית, הכוללת גם בחלקה חלוקת מלגות, א לכך נוכחים בישיבה מלבד החברים גם מקבלי המלגות ובני משפחותיהם, וכן אורחת רוטריונית ממועדון רוטרי קרלובה ברומניה. הנשיא ברך את האורחים ואת קהל החברים שהופיעו למפגש המועודוני.

הנשיא הודיע שהישיבה העסקית הבאה שתתקיים כבר בניצוחה של הנשיאה הנכנסת יוכי פלר, תהיה גם אסיפה כללית של המועדון בה תתקבלנה החלטות חשובות, ויש להודיע על קיומה מראש.

 את פסוק השבוע הביא חברנו ר/צבי פורר: ‏מנורת הזהב שעמדה בבית המקדש, הייתה מורכבת  משבעה קנים ‏מקושטים בעיטורי גביעים, כפתורים ופרחים, כשכולה עשויה מיציקה אחת של זהב ‏טהור ("מקשה אחת", בלשון התורה).

 ‏התורה  (בספר במדבר ח':2) ממשיכה ומוסיפה לנו פרט אחד נוסף ו‏מעניין: "בהעלותך את הנרות, אל מול פני המנורה יאירו שבעת הנרות"  כלומר, במרכז המנורה האיר הקנה המרכזי וששת הקנים הנוספים צריכים היו לפנות כלפיו. נשאלת השאלה, מה מייצגים ‏ששת הקנים ומדוע קיימת חשיבות כה רבה להפנייתם כלפי הקנה המרכזי?‏הפרשנים השונים מסבירים, שהקנים הקיצוניים מסמלים את ששת תחומי המדע הקיימים בעולם המודרני: רפואה, פיזיקה, מתמטיקה, אומנות, פסיכולוגיה וסוציולוגיה. אלו הם ששת התחומים העיקריים בעולם האקדמי כפי שאנו מכירים אותו כיום. לולא הייתה האנושות מתמחה ומפתחת כל אחד מן התחומים הללו, לא היינו מסוגלים למשל: להציל חייו של אדם הזקוק להשתלה של לב חדש, ליהנות מריקודי הבלט הקלאסי, לטוס מיבשה ליבשה, ואפילו לא היינו מסוגלים ליהנות משירותי האינטרנט. ‏אך החידוש שהתורה מחדשת לנו בתיאור המנורה, הוא העובדה הפשוטה, ‏שהאנושות איננה יכולה להתנהל רק על בסיס הידע שהיא רוכשת עם הזמן. באם כל ‏הידע הזה לא יופנה כלפי הבסיס המרכזי והחשוב באמת - כלפי הקנה האמצעי של ‏המנורה, שמייצג את הקב"ה, את התורה ואת העולם הרוחני כולו - הרי שכל הידע שיירכש יהיה חסר ותעלת, ואפילו גרוע מכך, הידע הזה עלול להפוך להרסני ביותר כלפי העולם כולו.

מזכיר הכבוד של המועדון ר/עמירם אסמן וברכות הרעות
לאחר ברכות הרעות שהובאו על ידי מזכיר הכבוד של מועדוננו ר/עמירם אסמן, הובאה הברכה הבינלאומית על ידי חברנו ר/האני אלפאר: ‏ הסופר , המשורר, הצייר והפילוסוף הלבנוני ג'ו‏בראן ‏חליל ג'ובראן ‏נולד ב 6 ‏בינואר  ,1883 ‏בבשארי שבהר הלבנון, נפטר ב 10- ‏באפריל 1931 ‏ בניו יורק וסיבת המוות זוהתה כשחמת הכבד . גופתו ‏הובאה ללבנון בשנת 1932 ‏ והוא נקבר ב-  2 ‏ליוני 1932 ‏בכנסיית מאר סארקיס בעיירה בשירי מרחק של 30 ‏ ק"מ מביירות בלבנון. ג'ובראן הוא הסופר הערבי-אמריקני המפורסם ביותר שהיה אי-פעם, וספר, "הנביא"  נשאר פופולרי מאוד, וחלקים ממנו מוקראים בחתונות וטקסים בעדות הנוצריות .

‏בגיל 12 היגרו הוריו לארה"ב, והוא למד תחילה בבוסטון. מ 1908 עד 1910 ‏הוא למד אמנות בפריז, ו‏ב 1912- ‏ התיישב בניו יורק, שם הקדיש את עצמו לכתיבה וציור. עבודותיו המוקדמות של ג'ובראן נכתבו בערבית ו‏מ 1918 -הוא פרסם בעיקר באנגלית. ‏בין עבודותיו הידועות ביותר נמצא "הנביא", שכתב אותו באנגלית בשנת 1923 ‏ובו עשרים ושישה מאמרים פואטים שתורגם ליותר מ-  57 ‏שפות. ספרו הוא הנפוץ ביותר בארה"ב אחר התנ"ך. לזכרו של ג'ובראן בחרתי לברך היום את מועדון הרוטרי הותיק של ביירות, שהיה הראשון בלבנון בעת היווסדו. ‏מועדון רוטרי של ביירות נוסד בשנת ,1932 ‏קבל את הצ'רטר בדצמבר 1932  . במועדון 48 חברים והוא מתנהל בצרפתית. נפגשים כל יום שני בצהרים, ב 13:30 במלון ל' בריסטול  המפואר שבמרכז ביירות.

‏ ‏בלבנון כולה קיימים 24 ‏מועדוני רוטרי, מהם 7 ‏בביירות. לבנון משתייכת לאזור 2450 ‏ של הרוטרי הבינלאומי הכול 10 מדינות .‏נראה לי שיש חשיבות מיוחדת לכך שאנחנו שולחים ברכתנו זו למועדון המרכזי בלבנון, מ‏סר של שלום ושכנות טובה וברוח מטרות הרוטרי הבינלאומי , תוך תקווה ‏לקדם את ההבנה הבינלאומית בין העמים.

מידע רוטריוני-
נ"ל אדי חי הביא מידע רוטריוני לידיעת החברים. הוא הזכיר שהישיבות העסקיות של המועדון הן לחברים בלבד ואין להביא אורחים ו/או בני משפחה למעט מקרים מיוחדים בהם נדרשת נוכחות אורחים נוספים. ישיבות המועדון הרגילות חייבות להתקיים אחת לשבוע ומותר להנהלה  לדחות קיום ישיבת מועדון בארבעה מקרים: מצב מלחמה, אסון טבע, פטירה או חג . מפגש בין מועדוני במסגרת מפגשי האשכול נחשב כישיבת מועדון.  ישיבת מועדון רוטרי נחשבת כישיבה חוקית רק אם נוכחים בה לפחות שליש ממספר החברים במועדון.

נ"ל צבי ענר ביקש את זכות הדיבור, ולדברו הרוטרי העולמי בוי על תקנון  שהוא הדבק המחבר בין פעילויות המועדונים השונים. חלקם מסתפק בתקנון הרוטרי הבינלאומי, וחלקם כמו מועדוננו קבעו להם בנוסף גם תקנון משלהם. תקנון המועדון שלנו עודכן לפני כ 3 שנים,  ביזמתו של נ"ל אלברט לינקולן ובסיוע חברנו ר/דן ביין. נ"ל צבי ענר הביע את דאגתו מהירידה במספר החברים הנוכחים בישיבות המועדון השבועיות,  לדבריו מספר החברים הרשומים מתקרב ל 100 בעוד שממוצע הנוכחות בישיבות ירד ל כ 50 . הוא קרא לנשיא ולחברי ההנהלה המכהנת וזו המתעדת להיכנס לתפקידה בחודש הבא ליישם את הסעיף בתקנון  הדן בהרחת חבר מועדון  לאחר היעדרות רציפה בלתי מוצדקת של שלוש ישיבות רציפות .

- הנשיא יוסי כפירי דיווח שמועמדותם של שני חברים חדשים אושרה בהנהלה ובימים הקרובים יועבר בצירקולישן דף פרטים לגביהם ותתבקש הסכמת החברים לקבלתם.
- הנשיא הזמין לשולחן הנשיאות את החברה הרוטריונית האורחת ממועדון רוטרי קרלובה  שברומניה והעניק לה את דגלון המועדון עבור מועדונה.
- הנשיא הודיע על המפגש הבינמועדוני עם מועדון הוד הכרמל שיתקיים ב 09.6.2015 , שם תחלק הנגידה היוצאת  תארי פול האריס למספר נכדי הקהילה וכן תתקיים הרצאת אורח של השר לשעבר אביגדור ליברמן.

חלוקת מלגות-
יו"ר ועדת המלגות ר/רחל קורן ניהלה את החלק הזה של הישיבה. המלגות הפעם מוענקות לסטודנטים לחינוך והן מוענקות הל על ידי מועדוננו והן על ידי האינרוויל הקשור אליו. ‏כמה מילים על המלגות בשם ר/טובה גילת נשיאת האינרוול: ‏הקשר בין אינרוויל חיפה והמחלקה להוראת המדעים בטכניון, ועם ראש המחלקה פרופ' אורית חזן, נמשך זו השנה השלישית. הסטודנטים הנבחרים מצטיינים בלימודיהם ובעיקר בפעילותם למען הקהילה. אנו מבקשים למסד את הקשר בינינו לבין ‏הסטודנטים להוראת המדעים כדי לנתב את נכונותם ‏לתרום עזרה במתמטיקה ומדעים למען תלמידים נזקקים ותלמידות מהעלייה האתיופית בהן מטפל מועדוננו.

ארבעה מלגאים זכו השנה במלגות המועדון בשיתו האינרוויל:
‏- המלגאית הראשונה היא ספיר חקר,  חיילת משוחררת הלומדת במכללת גורדון במכינת לגננות.

- המלגאית השנייה היא  שושי פאקרדיס רובל , בוגרת החוג לריפוי בעיסוק וסטודנטית לתואר שני במינהל מערכות ‏בריאות באוניברסיטת חיפה .  שושי עובדת עם ילדים לקויי שמיעה, ילדים בחינוך המיוחד ,לקויי למידה  ‏וילדים עם אוטיזם .

- המלגאית השלישית היא מור פרייברון ‏ישרים ,  בוגרת תואר ראשון בטכניון בחינוך למדע וטכנולוגיה-מדעי המחשב . ‏בתקופת לימודיה הייתה :  מורה למדעי המחשב ומתמטיקה בתיכון עירוני "חוגים" חיפה,  מרכזת פרויקט "המורה שלי- מורה לחיים" בטכניון,  יו"ר ועד הסטודנטים בפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה. מור ‏העבירה סדנאות העשרה בטכניון לתלמידי תיכונים , הייתה חונכת במתמטיקה במרכז חונכות לאוכלוסייה מתקשה ‏במתמטיקה מטעם עיריית חיפה ומשרד החינוך.  מאחוריה שירות צבאי מרשים מאד לאורך 4.5 ‏שנים ושוחררה בדרגת סגן. מור  מעידה כי בחרה בתואר אותו היא לומדת בתור שליחות במטרה לאפשר  ‏לבני נוער

- המלגאי הרביעי הוא אביחי יפת,  סטודנט בטכניון, במסלול הוראת מדעי המחשב. את השירות הצבאי עשה בחיל התקשוב . בנוסף לעבודה וללימודים, אביחי מתנדב בבית אבות בשכונת התקווה בתל אביב. שם משמש כמדריך מחשבים עבור הקשישים - מלמד את הקשישים להשתמש במחשב, לגלוש באינטרנט ,לשחק במשחקי רשת, להשתמש באימייל וגם בפייסבוק כך מתאפשר להם לשמור על קשר עם הילדים והנכדים שלהם , לצפות בתמונות שהם מעלים לפייסבוק ועוד .

‏ המנחה ר/רחל קורן הציגה את ‏פרופ' אורית חזן, ראש החוג להוראת המדעים בטכניון: אורית חזן סיימה בשנת 1989 ‏את התואר הראשון בהצטיינות ‏בהוראת מתמטיקה ומדעי המחשב בטכניון עם תעודת הוראה לבתי ספר תיכוניים. אחר כך סיימה תואר שני ודוקטורט בשנת 1995 ‏במחלקה להוראת הטכנולוגיה והמדעים בטכניון . בשנת 2000  ‏ סיימה תואר שני במנהל עסקים עם דגש מיוחד ‏בניהול חברות עתירות טכנולוגיה בפקולטה להנדסת תעשייה וניהול בטכניון . ‏היא כיהנה בתפקיד סגנית דיקן לימודי הסמכה של הטכניון, יו"ר ועדת התוכנית למדעי המחשב של משרד החינוך בבתי ספר תיכוניים בישראל ועוד . ‏תחום המחקר של פרופ' חזן הוא הוראת מדעי המחשב והנדסת תוכנה. במסגרת זו ,היא חוקרת היבטים אנושיים של הוראת ניהול ופיתוח פרויקט ‏תוכנה ברמת הפרט ,הצוות והארגון ,בבתי ספר תיכוניים ובארגוני תוכנה .  ‏כמו כן היא עוסקת בהוראת מדעי המחשב והמתמטיקה ומחקריה עוסקים בקידום שונות במדע וטכנולוגיה כאמצעי לשיפור החברה .  היא יזמה  והקימה את תוכנית "מבטים - מהדסים/מדענים בחינוך טכנולוגי- מדעי" המקדמת תפיסת חדשה של הוראת מדע וטכנולוגית.

פרופ' חזן הודתה למועדון על הטכס והיזמה הברוכה של חלוקת מלגות בשטח החינוך . לדבריה, תרומתו של החינוך למדע ולטכנולוגית לעוצמתה הכלכלית של ישראל ידועה לכל, ורבים אף מתריעים על הסיכון שבפניו תעמוד ישראל ללא מדענים ומהנדסים. לפני שנתיים החליט הטכניון להשקיע משאבים בחולייה החשובה ביותר במערכת החינוך - מורים ומורות למדע וטכנולוגיה בעלי השכלה מדעית מתאימה ,שמספרם הקטן והולך מתחיל להוות בעיה לאומית. התייחסות ומציאת פתרונות לכך באה לידי יישום  במסגרת תכנית "מבטים" .

ר/רחל קורן סיכמה את החלק הזה של הישיבה, והביעה תקווה להמשך הקשר בין תכנית "מבטים" לבין המועדון כך שנראה את חלוקת המלגות השנה כהתחלת מסורת שתחזור על עצמה מדי שנה.

גזבר הכבוד של המועדון ר/טל לזר דיווח לחברים על פעילויות מועדון "תכלס"-מועדון דו קיום יהודי ערבי במסגרות חוגי נוער בבית הגפן בחיפה.  פעילות זו הינה המשכיות לפעילויות שבוצעו במסגרות פרויקטי הטריומף בו נשלחו קבוצות מעורבות של ערבים ויהידים למחנות בסיוע רוטרי לקליפוניה ולאיטליה. מספר המשתתפים בפעילויות "תכל'ס" עלה משמעותית בשנה האחרונה וכיום כ 250 נערים ונערות מכיתות ח' ועד י"א לוקחים חלק פעיל בפעילויות השונות התורמות לדו קיום הישראלי של יהודים וערבים בחיפה.  

הנשיא המכהן יוסי כפירי הודה למשתתפים, ברך את המלגאים, ובהקשה על הפעמון המיתולוגי שעל שולחן הנשיאות הסתיימה הישיבה העסקית האחרונה לשנת הרוטרי הנוכחית.

כתב וערך: ר/יורם קנטר
צילומים: ר/יורם נאומן
2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet