נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

02/07/2014 - יוסי כפירי ישיבה ראשונה

מפגש מועדון 2 ביולי, 2014 – נשיא חדש למועדון - ישיבה ראשונה בראשות הנשיא המכהן יוסי כפירי

שנת הרוטרי החדשה של 2014/2015 נפתחה בחגיגיות במשכננו החדש במלון "גרדן" שcמרכז הקונגרסים בחיפה, בישיבה עסקית ראשונה בניהולו של הנשיא הנכנס החדש -יוסי כפירי. (לא סתם נשיא- אלא נשיא בן נשיא, בנו של נ"ל יהושע כפירי ז"ל). בשל חגיגיות המעמד, שבו עמד הנשיא הנכנס להציג את תכניות העבודה שלו לשנת הרוטרי הקרובה, נכחו בישיבה העסקית ,אורחים נכבדים ובני משפחתו. חדר האוכל היפה, עם המפות הלבנות ומפיות הבד, כלי האוכל  הנאים והאוכל המשובח היוו חידוש מרענן בהשוואה למה שחווינו במלון בשנה החולפת. הנשיא הנכנס חילק לכל החברים- לוותיקים ולחדשים מעטפה לבנה ובה החוברת החדשה של  חוקת הרוטרי הבינלאומי ונוהלי התקנון של מועדון רוטרי חיפה, את דף פירוט החברים כפי ששובצו בוועדות השונות ובאפיקים השונים, ואת הספרון הקטנטן המכל את שמות החברים, עיסוקם, כתובותיהם המעודכנות, מספרי הטלפונים למינהם , כתובות האי-מיילים ותאריכי הקבלה כחברים במועדון. הנשיא המכהן יוסי כפירי פתח את הישיבה וברך את האורחים – תחילה את בני משפחתו אימו גב' יונה כפירי אלמנתו של חברנו נ"ל יהושע כפירי ז"ל, אשתו ושלושת בנותיו, את נגידת האינרוויל הנכנסת אורנה גן-צבי,  את נשיאת האינרוויל הנכנסת תקווה פרלסון , אורחים נוספים ואת קהל החברים שהופיע הפעם בנוכחות מתוגברת.

הטקס הרוטריוני:
לאחר ברכות הרעות על ימי ההולדת, ימי הקבלה למועדון וימי הנישואין של חברי המועדון שקרו בסיומו של חודש יוני, בא תורו של פסוק השבוע שהובא על ידי נ"ל משה גן-צבי:
פרשת השבוע עוסקת בבלעם בן בעור שבא לקלל ויצא מברך. בלק בן צפור, מלך מואב, פונה אל בלעם, הנביא והמכשף הרשע, כדי שיבוא לקלל את בני ישראל וכך להביס אותם.באותו לילה אומר אלוקים לבלעם: "לך אתם ואך את הדבר אשר אדבר אליך אותו תדבר". בלעם יוצא לדרך רכוב על אתונו. התלהבותו של בלעם לקלל את עם ישראל מכעיסה את ה'. הוא מציב בדרך מלאך ובידו חרב שלופה. האתון המבוהלת נוטה מן הדרך אל השדה, ובלעם שאינו רואה את המלאך הרוחני, מכה את אתונו להחזירה לדרך. המלאך שב ומתייצב במשעול הכרמים, שם אין לאתון להיכן לסטות. היא נלחצת לקיר מפחד המלאך, ובתוך כך לוחצת את רגלו של בלעם. בלעם מכה אותה בכעס רב. ואז מתחולל הפלא: ה' פותח את פי האתון, והיא מטיפה לבלעם על שהוא מכה אותה למרות נאמנותה רבת השנים. אז גם נגלה המלאך אל בלעם ומוכיח אותו. הוא אומר לו שעליו להישמר ולדעת כי שליחותו תתבצע רק על-פי הנחיות ה'.
בא לקלל ונמצא מברך-התקווה הגדולה שתלה בלק בבלעם, הפכה מהר מאוד לאכזבה וכעס. כשהגיע בלעם למואב, הבהיר שוב לבלק, שהוא אינו עומד ברשות עצמו. הוא יוכל לעשות רק את אשר יצווה אותו האלוקים.  משפתח בלעם את פיו, נמצא מברך ומהלל את עם ישראל. בין הברכות והנבואות הנשמעות, ברוח ה', מפיו של בלעם, אנו מוצאים כמה עניינים נעלים ויסודיים במהות העם היהודי. בלעם אומר: "הן עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב" – נבואה המבטאת את יחודו וסגולתו של העם; הוא מציין: "לא הביט אוון ביעקב ולא ראה עמל בישראל" – ביטוי ליחס והאהבה המיוחדת של ה' לעם ישראל; עוד הוא מברך ומתנבא: "הן עם כלביא יקום וכארי יתנשא"; וכן: "מה טובו אוהליך יעקב משכנותיך ישראל", ועוד ברכות רבות. חשוב לציין שהנבואה וההבטחה לגאולה ןלבוא המשיח בעתיד, מקורה אף היא בנבואת בלעם: "אראנו ולא עתה אשורנו ולא קרוב, דרך כוכב מיעקב וקם שבט מישראל ומחץ פאתי מואב וקרקר כל בני שת...."
את הברכה הבינלאומית הביאה הנשיאה המיועדת יוכי פלר: היום אנו מתחילים במועדוננו ובעולם כולו שנת רוטרי חדשה, בהובלת חברם חדשים שנוטלים עליהם את משימות הנהגת עגלת הרוטרי. נברך את נשיאנו הנכנס יוסי כפירי בשנה מוצלחת ומהנה, ונברך גם את נשיא הרוטרי העולמי הנכנס, גארי הואנג, שהחל גם הוא את כהונתו ב 1 ליולי 2014 . בברכה הבינלאומית נברך היום את מועדונו של הנשיא העולמי מועדון רוטרי טאיפיי בטייוואן. (Rotary Club Taipei ) , המועדון נמצא באזור 3480, והוא הראשון בטייוואן, קיבל את הצ'רטר באוקטובר 1948 , ונשיאו היה נשיא המדינה המכהן באותו הזמן. פעולותיו המרכזיות הן תוכנית שיקום פסיכולוגית והכשרת מוגבלים לתעסוקה והשתלבות בחברה. המועדון נפגש מדי יום חמישי בצהריים בשעה 12:00  במלון סיזאר פארק הוטל בטאיפיי, וכל מפגש נפתח בשירת ההמנון של טאיואן והקראה ושינון של ארבעת עקרונות הרוטרי. נרhמה כוסית של ברכה למועדון רוטרי טאייפה!

דבר הנשיא הנכנס יוסי כפירי:
בשלב זה לקח הנשיא הנכנס יוסי כפירי  את שרביט –הפוינטר , הפעיל את המקרן והחל בהצגת תוכניות העבודה שלו ושל חברי הנהלתו לשנת הרוטרי הבאה עלינו לטובה. וכה אמר:
מכובדי נג"ל אליהו ברכה, נג"ל שאול ד'אנג'לי ,  נגידת האופן הפנימי ישראל אורנה גן-צבי, נשיאת האופן הפנימי חיפה, תקווה פרלסון, נשיאי מועדוננו לשעבר, רעיהרוטריונים, אורחים יקרים, אשתי האהובה והאוהבת, משפחתי היקרה – אמי, בנותי החמודות – וכל החברים הנמצאים כאן.   ברגע זה קורה תקדים, ברגע זה אני צועד את צעדי הראשונים כנשיא המועדון שהוא בנו של נשיא מועדון, מה שעוד לא היה במועדוננו. וכאן המקום, ממש בתחילת דברי, להזכיר את אבי, יהושע כפירי ז"ל , שהיה חבר המועדון ונשיא שלו. אומר כאן שהכרתי את רוטרי עוד כנער , כשהייתי עד לחשיבות הרבה של העשייה הרוטריונית  והתבוננתי בענין , שלא לומר בהערצה, באבא ובתפקידיו השונים. לימים, כשהפכתי בעצמי לחבר במועדון, וכיהנתי כמעט בכל תפקיד אפשרי, היה לי אך טבעי, שבסופו של דבר אמלא את תפקיד הנשיא, מתוך תחושה של שירות.
אני נולדתי כפירי, אבא שלי נולד כפירי, סבא שלי – נולד בעיירה קטנה ברוסיה, ועד בואו לארץ באוניה "רוסלן" שהחלה את העלייה השלישית, נשא את השם ליובה ייגוסט.  ליובה זה אריה ברוסית, וכשסבא היה על סיפון האוניה – הוא נדר שני נדרים: האחד – שהוא לא ייכנס לארץ ישראל עם שם לועזי.  סבא שינה את שמו, על דעת עצמו ל"אריה". אם כבר אריה, אז שם המשפחה יהיה "כפירי" – אריה צעיר.. סבא הגיע לנמל יפו, ולפקיד האנגלי ששאל אותו לשמו, ענה: אריה כפירי.   " אין נוסע כזה ברשימת הנוסעים" – ענה הפקיד, ורק אחרי דין ודברים התיר לסבא לרדת לחוף.     כמו בסיפור מתגלגל, סבא המשיך ונדר להתחתן עם כלה ששמה יהיה "לביאה" – כדי להשלים את משפחת האריות.   ברור לכם ששם כזה, שגם כיום הוא די נדיר – היה בבחינת בל יימצא באותם זמנים`1919`, וסבא נשאר רווק הרבה שנים. נדר הוא נדר, וכשסבא ראה שהוא נשאר לבד, הלך אל הרב קניאל שהיה אז הרב הראשי בחיפה, וביקש להתיר את הנדר. התרת נדרים זה דבר מסובך, אמר הרב, אבל אוכל לאשר "הקלה" בנדר – וכך תוכל להתחתן עם מי ששמה כשם חיה כלשהי, לאו דווקא לביאה.  באמת, לא עבר זמן רב, וסבתא רחל נכנסה לתמונה . רחל היא כבשה רכה  ולכן ענתה לדרישת הנדר, אבל סבתא הייתה אישה חזקה , בעיקר פיזית, ועבדה בסיתות חצץ ובסלילת כבישים. הם התחתנו, ובנם בכורם יהושע , אבי,הידוע אצלנו כשוּקי,נולד.
באותן שנים כבר היה בארץ יוסף ארדשטיין, ,  שעלה מגליציה בשנת 1913 והוא בן 17 בלבד! הוא הגיע למרחביה , וכשעזב ועדיין היה צעיר מאוד מונה כקונסול כבוד של אוסטריה והיה ממנהלי קופת פועלי  א"י . הימים היו ימי השלטון העותמני , וסבא יוסף יצא  לדמשק בעת משפט לישנסקי ובלקינד בשליחות לסייע במשפט. הקים משפחה בחיפה, ונשא בתפקידים ציבוריים , כפי שרואים בתמונה של עיריית חיפה בשנת 1935` פנחס מרגולין, יוסף ארדשטיין,שבתאי לוי, איברהים צהיון, חסן שוקרי, עוד דמות בלתי מזוהה,  שחאדי שלאח, חנא עצ'פור, ודוד הכהן`. `עם קום המדינה היה סגנו של אבא חושי עד שנפטר ב 1952 . אימא מספרת שהתארח במפגשי רוטרי באותה תקופה.ב 1923 הגיעה סבתא זהבה שהייתה ממקימי ארגון אמהות עובדות, התחתנה עם סבא,ובשנת 1930 נולדה יונה.
אני מדלג בכוונה על הפרק המשפחתי שעוסק בהורי. רבים כאן המכירים אותם ממקור ראשון, ועובר לתקופת ילדותי ברח' מעברות על הכרמל, לשם עברנו , אבא ואימא, אחותי הקטנה זיוית ואנוכי כשהייתי בן 6, מהדירה ברח' מסדה.  למדתי 12 שנים בביה"ס הראלי, ולאחר שרות כאלחוטן ומדריך בחיל הים, נכנסתי לטכניון וסיימתי כמהנדס תעשיה וניהול בשנת 1980. אחרי כמה שנים הקמתי את העסק "כפירי גבס ותקרות", שהיה בבעלותי עד לפני כחמש שנים, ואז למדתי הוראת דרך, כיום אני מורה דרך וגם מנהל את נכסי הנדל"ן שלנו.  ובאשר לקריירה החשובה באמת, הקריירה המשפחתית – החתונה עם עפרה בנר שלישי של חנוכה 1987, והולדת 3 בנות – לוטם, לימור ואביה – משפחה נהדרת ומעורבת.
בפרק הזמן שעבר מאז אותו הערב בו נכנסו לביתי נ"ל מנחם חכים, נ"ל סעיד ונ"ל מנחם חכים אליאס , התבוננתי, תכננתי ובעיקר עברתי תהליך פנימי שבו הרגשתי כמו קפיץ שנדרך – ועכשיו הוא משתחרר ומתחיל להפעיל את תיבת הנגינה המופלאה הזו הנקראת "רוטרי חיפה".   המילה "נשיא" , צופנת בתוכה הרבה משמעויות, אני מבקש לקחת את המשמעות האומרת שנשיא הוא זה ש"נושא", ולא זה ש"מתנשא", ו"נושא" במובן של מי שנושא עיניים, רואה ומתכנן, ובמובן של מי שסוחב על גבו, ממש כך, את משא המועדון – לשנה אחת, ואז מעביר אותו הלאה. במקרה שלי, לוקח ממשה אשר לא רק שסחב את המשא הזה, אלא גם הוסיף עליו – ומעביר  ליוכי , שתהיה הנשיאה השנייה במועדון, ברוח הדברים שאבא כתב בדצמבר 1998, כשהתקבלו הנשים הראשונות למועדוננו:
עברו הימים , שנות דור כבר חלפו, על ראש רוטריון כבר שיבה או קרחת
רוחות נרגעו, מויכוחים כבר עייפו, חברות מצטרפות בשגרה וברוב נחת
וכולנו נברך שהחיינו, בימינו, נס חנוכה אכן בא- חברות בתוכנו
נשיאים ונשיאות בתורם יכהנו במהרה ובזמן קריב, אמן ועלינו
בפרשת השבוע שנקרא בשבת הקרובה, זוהי האתון הנושאת על גבה את בלעם, והנושאת עיניה ורואה את המלאך, וברוטרי זה נשיא המועדון שעושה תפקיד דומה, במטרה להגיע ל "מה טובו אוהליך יעקב, משכנותיך ישראל", כמו בדברי בלעם בפרשה.
כשישבנו בישיבת ההנהלה המשותפת, בבחינת " עוד זה יוצא וכבר זה בא", וגם שנפגשתי יחד עם יתר נשיאי אשכול חיפה עם הנגידה בשבוע שעבר, עלתה שאלת ההגדרה של רוטרי. מהו רוטרי? האם הוא מועדון מתנדבים? מועדון חברתי? מועדון מקצועי? הנגידה היטיבה לתאר זאת כך:
לרוטרי 4 עוגנים, כנגד 4 המבחנים. העוגנים הם:
עוגן מקצועי – הרוטרי הוא קודם כל מקום מפגש של בעלי מקצועות שונים, אנשים פעילים כל אחד בתחומו, שדרך הקשר הנוצר ברוטרי יכולים להפרות ולהעשיר זה את זה.    אנחנו מדברים כל הזמן על פול האריס , אבל עם עצמו לא היה יכול להקים רוטרי! אז נכון שכמו שלא יודעים מי היה הסגן של נפוליון, לא יודעים מי ישב איתו בישיבה הראשונה, אבל אני אומר לכם שבלי היראם שורי החייט, סילבסטר שיל סוחר הפחם וגוסטב לואר מהנדס המכרות – לא היה קם רוטרי!
עוגן חברתי – אם אין רעות וחברות בין החברים, נשמט הבסיס למוטיבציה ולכיף של החברים ומתמסמס הרצון שלהם להמשיך כדבוקה אחת. כשאתה מרגיש בין חברים, יש לך חשק גם לעשות כיף יחד, וגם למנף את החברות הזו לטובת הקהילה.
עוגן בינלאומי – העובדה שרוטרי הוא ארגון בינלאומי, נותנת תחושת שייכות לגוף עם עוצמה וכוח בכל רחבי תבל. אפשר, וגם עשינו זאת, להוציא לפועל פרויקטים שיש בהם שותפות עם מועדונים בארצות אחרות.  אפשר, וגם עשינו זאת, לארח יחידים ומשלחות וגם להתארח בחו"ל.
עוגן קהילתי – וכאן באה לידי ביטוי העשייה למען הקהילה הסובבת אותנו."עשייה "ולא "התנדבות" – הסמנטיקה הזו חשובה מאוד. כי מי שרוצה התנדבות נטו, יכול למצוא אינספור דרכים לעסוק בכך, אבל אנחנו לא ארגון של התנדבות – אנחנו מועדון חברים עם עוגן מקצועי ובינלאומי, שגם פעיל בקהילה. המוטו הזה חודד , הודגש והורגש גם אצל הנשיאים שקדמו לי, וכתוצאה מכך, עלתה גם הפעילות למען הקהילה.
לכן כשאנו באים להסביר מה זה רוטרי, נדגיש בפני מועמדים פוטנציאליים וכל מי שמתעניין את הנקודה הזו.   מכאן קבעתי את הסלוגן של השנה : חברות אמיצה , אומץ חברתי.   כי ע"י החברות האמיצה, וע"י הקשר החברתי המתהדק  - נוצר האומץ החברתי, והחברה כולה, לא רק זו של הרוטרי , יוצאת מחוזקת.    ברוח זו גם עיצבה אלכסנדרה ממכללת תילתן את הלוגו שילווה אותנו : ידיים שלובות, במידה של נינוחות, של ביטחון – לא לחיצת ידיים, אלא שילוב ידיים, וסמל מועדון חיפה מתחת. הרעיון היה לשדר נינוחות וביטחון.
במעטפות שקבלתם תוכלו למצוא כמה עזרים:
1.      תקנון המועדון, כפי שעודכן ונכתב ע"י ועדת התקנון בראשות נ/ל עודד פלר. תודה לך ולצוות שלך על הכנת התקנון. ההנהלה השנה, עם מעקב של ועדת הביקורת, תיצמד לתקנון החדש ותנהג בהתאם. התקנון יופיע גם באתר המועדון.
2.      לוח שנה עם חלק מהפעילויות שכבר נקבעו. תוכלו לראות את ההרצאות, את הערב הבינמועדוני ב 23 ליולי אליו ערכנו הרשמה בכניסה, את הסיור במכללת ויצ"ו, את הערב בשטעטל בכפר חסידים, הסיור במוזיאון הכט, הטיול למל"מ – כל זה רק ברבעון הראשון לשנה.
3.      פנקס הכתובות – מעודכן  כולל החברים החדשים שהתקבלו בשבוע שעבר.  אני מודה לנ/ל אורי שנבל על תמיכתו בהדפסת הפנקס.
4.      רשימת חברי הועדות.  כל אחד יוכל למצוא את עצמו ברשימות שהוכנו לאחר ששלחתם את העדפותיכם, ומתוך מחשבה על החברות בתוך כל ועדה.

מהי תכנית העבודה,  מי האנשים ומה הרכב הועדות שיוציאו לפועל את העקרונות והכוונות?
ראשית – המזכיר.  עמירם אסמן .. כשעמירם יושב מולי,  זה עוזר לי להתפקס על הנושא שעל הפרק , וביחד כבר פתרנו לא מעט ענינים.  עמירם הוא ביצועיסט , והכי חשוב – שנינו בעלי משקל סגולי לא מבוטל ( מכל הבחינות) ולכן 1+1 אצלנו הוא תמיד קצת יותר מ 2. סגניתו חנה צוריאל תמיד נכונה לעזור בכל מה שנדרש, ובכך נוכחתי בהיותי חבר בהנהלה הקודמת.
שנית – הגזבר. טל לזר . את טל אני מכיר עוד הרבה לפני היותו רוטריון. הוא בנה תקציב מסודר שעונה על כל צרכי המועדון וקרן המועדון, והפדנטיות שלו תהיה יתרון בתפקיד. רפי דנטס הוא סגן הגזבר, במסגרת הנטיה להכניס את החדשים לתפקידים ביצועיים.  השארנו את דמי החבר ללא שינוי, ויחד איתם ישלם כל חבר לקרן המועדון את תרומתו לגאלה.
שלישית – שר הטקס, שהרי הטקס הרוטריוני, גם אם יש הקוראים לו "צופים למבוגרים" , הוא התבלין המייחד אותנו ונותן לנו מסגרת. יורם נאומן ימלא תפקיד זה, וידאג שמידי שבוע נבצע את המפגש לפי כל הכללים.
האפיקים:  נתחיל באפיק המועדון. כשאני מדבר על "חברות אמיצה" –זה האפיק העוסק בכך. בראשו יעמוד אריה ברגמן, שיעשה את כל המאמצים . עם אריה נפגשתי וגיבשנו את הועדות ואת הפרוגרמה של האפיק.  המטרות: רעות, גיבוש, הוספת חברים חדשים ושימור הקיימים, ותפעול המועדון.
אז קודם כל – נדבר בשבח האכסניה. עברנו בשעה טובה למלון גארדן החדש, שמגלה הענות לכל בקשותינו, העיצוב שלו מקסים, חדר האוכל נוח ונגיש ללא מעליות, יש חניה בשפע  וודאי ראיתם שבכניסה כבר מורכב סמל הרוטרי שהוא בעל וותק של עשרות שנים. אפיק המועדון הוא שאחראי לישיבות השבועיות שיתקיימו כאן, וזה המקום להודות לחברנו הותיק זיגי שאול שעזר בהשגת ההסכם עם המלון.
ועכשיו, לועדות של האפיק:
בראש ועדת התכניות עומד נפתלי ויטמן , המאוד עניני.  נפתלי הזדרז ותאם מרצים מרתקים במגוון נושאים ונאלצתי לעצור אותו בחודש דצמבר, גולש לינואר – אחרת כבר היה ממלא את כל השנה.   אם ניקח רק את שלושת החודשים הראשונים: מלבד הרצאות במפגשים הרגילים, החלטנו על ריבוי מפגשי חוץ, וכאן  נקודת ההשקה בין ועדת התוכניות לוועדה נוספת, רעות ואירועים שבראשה יעמוד שלום וואנו.    אני בכוונה מדבר על שתי הועדות האלו ביחד, א. כי אלו שתי הועדות שראשיהן כבר פועלים כמה שבועות ומכינים את המפגשים  ב. כי הפעילויות הן בחלקן משותפות לשתי הועדות.  למשל: נפתלי סידר מפגש חוץ ב 30 ליולי , שלום עובד על הכיבוד. נפתלי תאם ביקור במוזיאון הכט , שלום מטפל בארוחת הצהריים,  יהיה מפגש במוזיאון בבי"ס תל – חי בנו"ש , שלום נידב את אשתו ` שהקימה את המוזיאון` להדרכה.  ערב בינמועדוני ראשון יהיה כבר בעוד 3 שבועות בבי"ס ליאו בק כשהמרצה הוא ח"כ ישראל חסון, לשעבר סגן ראש השב"כ.  הרעות תהיה לא רק בתוך המועדון, אלא גם בינינו לבין מועדונים אחרים.   מלבד ערבים בינמועדוניים, ניזום ביקורים של קבוצה קטנה כל פעם בישיבה רגילה של מועדון באשכול, וגם נזמין קבוצה קטנה אלינו.   כך אפשר ללמוד וללמד על "איך עושים ומה עושים" דרך הנעשה במועדונים אחרים.
הקמנו ועדה חדשה, שלא הייתה בעבר, ואשר בראשה עומדת חניתה מלכוב. זו ועדת קשר עם החבר. הועדה תדאג לדרוש בשלום החברים החולים או הנעדרים מהמועדון, וכן חברים השרויים באבל , או לחילופין בבעיה ולהבדיל, בשמחה.
בראש ועדת הפיירסייד יעמוד עופר אדלמן, וועדתו היא גם זו שאחראית ליציאה לבילוי של כמה חברים, או לבירורים ואירוח חברי מועדונים מהאיזור.
בראש ועדת הסיווג והחברות עומד נ"ל משה גן –צבי. החלפנו חלק מחבריה , כנדרש, והוספנו אחרים תחתם.  זו ועדה מאוד חשובה, וכבר הדגשנו שתוספת חברים חדשים ואיכותיים היא נשמת הרוטרי, ומטרה בקנה מידה אזורי ועולמי. נעבוד על כך שכל החברים החדשים שהתקבלו לאחרונה אכן ייקלטו היטב וישתלבו בפעילות המועדון. הספונסרים ושר הטקס – אבל בשיתוף כל אחד מאיתנו, יקפידו שלכל חבר חדש יהיה נוח בעת שהוא בא לפגישות השונות.
יורם את יורם ` יורם קנטר ויורם נאומן` הם האחראים על ועדת  אתר המועדון ויחסי הציבור שלו.   גם אני הופתעתי לשמוע על אלפי כניסות בחודש לאתר המועדון, ונעזרתי בו בהכנת נאום זה.
ועדת הנכסים משקיעה את הקרנות שלנו בדרך סולידית אך יעילה, והרווחים משמשים למלגות ולפעילות ציבורית נוספת. בראש הועדה יעמוד רון כהן ולצידו חבר חדש, עם התמחות בהשקעות – יוסי דקל.  קבלת תשואה טובה על הקרנות הללו תאפשר להגדיל את סכום הכסף העומד לרשותנו בפעילות למען החברה.
ועדת הביקורת תמשיך עם היו"ר שלה, נ/ל אורי ינובסקי רב הניסיון, שלא רק מבקר לאחר מעשה, אלא גם תוך כדי תנועה. הועדה תוודא שאכן אנו פועלים לפי הנהלים, כפי שמופיעים בתקנון החדש.
נג"ל שאול ד'אנג'לי צבר ידע רוטריוני רב בתקופת שרותו , והוא נאות לחלוק אותו איתנו. שאול יעמוד בראש הועדה למידע רוטריוני ובישיבות העסקיות יספר לנו על הנעשה ברוטרי בינלאומי ועל כל  ה שרלוונטי בתחום המידע הרוטריוני.
אפיק הקהילה  מנוהל ע"י דב מעיין, שצמח בתוך אפיק זה, ובשנה שעברה היה יו"ר ועדת הרווחה . דב אחראי להגשים את הסיפא של המשפט , היינו את ה "אומץ החברתי". הועדות שלו הן:
ועדת הבנה בינעדתית בראשות נ"ל נחום לדר. נחום הלך בכיוון זה גם בשנת נשיאותו, ולכן יודע איך לקשור את הקשרים שיביאו ליתר הרמוניה בין מרכיבי הפסיפס האנושי שלהו בחיפה.
ועדת הסביבה והבטיחות – שם שחר שבו יעסוק הפעם לאו דווקא בנושאים המובנים מאליהם והחשובים של בטיחות בדרכים – אלא בבטיחות הסביבה, ובעיקר בנושא המים. רוטרי בינלאומי שם את המים כבר כמה שנים כפרויקט עולמי. המחסור במים בעולם מחליף את הפוליו כנושא המרכזי בו רוטרי בינלאומי מטפל.  היות ואני עצמי חבר בוועדת המים של רוטרי ישראל מזה מספר שנים, לקח המועדון שלנו על עצמו להיות המועדון שיוביל את תוכנית המים " נוער שותה מים ודעת" ברוטרי.  התוכנית היא תוכנית הקיימת כבר כמה שנים ביזמתו של אמנון שפי מאור יהודה.   כבר בישיבה הבאה אמנון ירצה לפנינו על התוכנית. זו תהיה ההרצאה הראשונה השנה – הרצאה לא רק לשם הענין שבה ( ואמנון הוא מרצה רהוט ומרתק) , אלא כדי שכולם יבינו מהו הפרויקט העומד בפנינו.
את ועדת הרווחה תנהל שלומית קירשטיין – אנו רואים אותה תמיד פעילה באירועים  הפנים מועדוניים , והשנה הקהילה כולה תהנה מיכולותיה של שלומית. זוהי הועדה הגדולה ביותר במספר חבריה, בעיקר מפני שרבים רצו להיות בה, אבל גם משום שרציתי שיהיה לשלומית מאגר של חברים חדורי רצון טוב לתרום לנושא זה.
חלק נכבד במעורבות שלנו היא ועדת המלגות. השנה תעמוד בראשה לאה קורן. אני יודע היטב שלאה ניגשת לוועדה שלה ברצינות רבה. לאה, ועדת המלגות הייתה הועדה הראשונה שהייתי יו"ר שלה . זו ועדה שעוסקת בנתינה, ולכן את עם היד על הברז, ותשתמשי בתבונה במאגר המים שלרשותך.
בראש הועדה לקליטת עליה, אלחנן גרינברג הבלתי נלאה – שהפעילות למען העולים הפכה אצלו לטבע שני. יהיו לנו השנה פעילויות נוספות בהן נשלב את העולים, במיוחד לקראת החגים.  נבקש השנה להדליק נרות חנוכה עם העולים ולהעמיק את הקשר איתם.
נ/נ יוכי פלר, לפי הגישה שהנשיא הבא קובע לעצמו את התקציב, תפעיל את ועדת הגאלה. עיבינו את רשימת חברי הועדה, מפני שוועדה זו היא בעצם הכלי העיקרי לגיוס כספים לקרן המועדון.  יוכי תכנס את הועדה בקרוב כדי לקבוע את אופי הגאלה. זכרו – הגאלה איננה רק ערב של כיף `גם` אלא מכשיר גיוס ממדרגה ראשונה.
 ועכשיו לאפיק המקצוע והדור הצעיר.  יו"ר האפיק הוא שלמה פלדהמר , ובמטרה לתת לו אפיק עם תוכן מגוון, הדבקתי את המקצוע לדור הצעיר, וכך הועדות שלו הן:
ועדת הנואם הצעיר, ובראשה חאתם חורי. השנה אנחנו לא רק משתתפים בתחרות, אלא אנחנו נארח בחיפה את התחרות הארצית, ולכן הועדה משופעת לא רק באנשי חינוך אלא גם במי שיוציא לפועל את אירוח התחרות הארצית. זה מעמד מכובד וחגיגי שהוא רוטרי במיטבו, עם הפנים לדור הצעיר.
ועדת בית מילר, עם מי שממש מזוהה עם המקום, צבי יצחקי.  אני חייב לציין שבמסגרת ההכנות לשנת הנשיאות, פגשתי את נשיאי האשכול יחד עם הנגידה בחדר הישיבות שלנו, וכולם התפעלו מהמקום.  בתקווה שבית מילר עבר את התקופה הקשה שהייתה ובשיחה שלי עם יוסי מנהל המקום – אני יודע שיש לו תוכניות לשנת הלימודים הקרובה, וצביקה יעזור לו להגשים אותן.
לגבי גן הילד, יש לנו נציגה בהנהלתו, וזו אילאיל ענר. בשנה שעברה הגברנו את  הקשר עם גן הילד.   אני מתכונן לבחון את אפשרויות שיתוף הפעולה איתם, וחשוב שיש לנו נציגה בהנהלה, הנוסף על עמירם שממשיך להיות הגזבר של גן הילד.
לקראת סיום, הגענו לאפיק הבינלאומי, בראשותו של זאב מטר.  ברור שהערך המוסף של זאב הוא לא רק בהכנת הברכות הבינלאומיות רבות הידע וההיקף, אלא בחרתי בו להיות יו"ר אפיק פשוט מפני שרציתי אותו בישיבות ההנהלה, וכבר שמעתי ממנו לא מעט עצות ומחשבות שכבר התחלתי ליישם.
הנשיא יוסי כפירי המשיך בדבריו : בלי אופן פנימי, הגלגל פשוט לא מתגלגל – בערב חילופי הנשיאים ניגשה אלי תקווה פרלסון נשיאת האופן הפנימי, אותה הכרתי יומיים קודם כשבאתי לישיבת האינרוויל. אנחנו מתכוננים לקבוע פגישה בהקדם, ולבדוק שתוף פעולה. בעיני , האינרוויל הוא חלק בלתי נפרד מרוטרי ומה שמעניין – האינרוויל בחיפה צמח ממועדון של נשות חברים, למועדון נשים בפני עצמו – דומה אך שונה למועדון שלנו, עוד פרח בערוגת ארגון רוטרי אינטרנשיונל . כשברכתי את תקווה ואת החברות, הדגשתי את האווירה החמה שמאפיינת את פעילותן.
מועדון היאכטות החדש ובו רבים מחברינו, הוא עוד הזדמנות לעשות כיף ברוטרי. אני מודה מראש לנ"ל אורי שנבל שהזמין את המועדון שלנו לא לארוחה על יאכטה, אלא לארוחה באוניית פאר.   זאת ועוד הרבה הפתעות , במסגרת הרעות והחברות.
סופר אנגלי אמר: עץ פרי נבחן בפירותיו הטעימים. אך  העץ לא ייתן פרי אם לא יהיו לו עלים.
כל אחד ואחת מכם הוא עלה בעץ הנקרא רוטרי חיפה.  כל אחד ואחת מכם מייחל לשנה פורייה. ככל שהעלים יהיו ירוקים יותר – כך הפירות יהיו משובחים יותר. יחד, בחברות, ברעות – נוסיף עוד עלה ועוד ענף, נצמח ונשגשג, ויהיו מעשינו בבחינת פירותינו – הבה נהנה מכל רגע ברוטרי!
ישיבת המועדון הבאה, ביום רביעי 9 ביולי כאן בשעה 13.00.   המרצה הוא אמנון שפי שידבר על התוכנית לנוער שותה דעת ומים  Hands Across Water.              
עם סיום דבריו היכה הנשיא הנכנס יוסי כפירי בעוז על הפעמון הרוטריוני המיתולוגי שעל שולחן הנשיאות- ושנת הרוטרי החדשה יצאה לדרך . נאחל לו ולכולנו הצלחה בכל אשר נפנה בתחומי העשייה הרוטריונית.
 -----------------------------

 כתב וערך: ר/יורם קנטר

צילומים:  ר/ יורם נאומן

 
2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet