נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

02/05/2012 - יורם רובינשטיין ספורו של טייס שנפל בשבי

הנשיא המכהן צבי ענר פתח את העישיבה וברך את הנוכחים, את המרצה האורח נשיא  מועדון הוד הכרמל יורם רובינשטיין, ואת הרוטריון האורח  ממועדון רוטרי באורגון. בהמשך הוחלפו דגלוני המועדון בדגלון מועדונו של האורח.

לאחר ברכות הרעות שהובאו על ידי מזכיר הכבוד של המועדון זאב מטר, הובא פסוק השבוע  על ידי נ"ל כרמל הכהן, אשר סיפר מזיכרונותיו כילד הראשון על הכרמל. איך לא היה כלום, על שביל החמורים המפורסם, על הצריפים בהם למד הן בגן המאולתר והן בכתות הראשונות .

המרצה האורח יורם רובינשטיין, נשיא מכהן של מועדון הרוטרי הוד הכרמל, הינו יליד חיפה, בוגר ביה"ס הראלי נ+3, רו"ח במקצועו. יש לו תואר ראשון בחשבונאות ומדעי המדינה, ורשיון ראית חשבון. כיום רב סרן במילואים. את שרותו הצבאי החל בנח"ל, ולאחר מכן קורס טייס אותו סיים כנווט מצטיין. נפל בשבי ב-20 באוקטובר, לאחר שביצע 35 גיחות מבצעיות כנווט פנטום. סיפורו האישי שונה מסיפורי שבי אחרים למרות שעבר את מסכת העינויים הרגילה של כל השבויים, עם עוד כמה הפתעותהשמורות לטייסים בלבד, כולל הזרקת זריקת אמת, הרעבה, מכות ועוד.
בילדותו של יורם,  שגדל כ "ילד טוב חיפה", שמע לראשונה על שבויים שחזרו מסוריה ואיבדו את שפיותם. הדבר השאיר בו רושם נורא. בקורס הטיס לא קיבל הכנה של ממש לאפשרות שייפול בשבי, אבל ביוני 1973 שמע סיפורי אימים משלושה שבויים שחזרו מסוריה. כאשר הוא עתיד ליפול בשבי, כבר ידע פחות או יותר מה מצפה לו. בפנקס השבוי שכל חייל נושא אותו מדריכם אותך  למסור שם דרגא ומספר אישי ותו לא. אין הכשרה לחיילים או מפקדים כיצד לעבור את תנאי החקירה בשבי. כל החוזרים מהשבי, עברו תחקירים ממושכים בעבר, ורובם הואשמו על מסירת אינפורמציה תחת העינויים. החוזר היחיד שהתקבל לדעתו בצורה הנכונה והמתאימה היה גלעד שליט  שהועבר ישירות לביתו ולא למתקן חקירה.
בעקבות הסרט של הבמאי יואבבן-דודערים בלילה המביא את הטראומות והתגובות של שבעה אנשים המספרים את שעבר עליהם בשבי ב 1973, קמה אגודה שנקראת ערים בלילה לבעיות  ההתמודדות של פדויי השבי בסביבה ובחברה.
יורם נפל בשבי שבועיים לאחר פרוץ מלחמת 1973, אחרי 35 גיחות. חבריו הטובים נפלו וכל גיחה לוותה בפחד. בעת הגיחה לתקיפת שדה התעופה בקושניה שמעבר לתעלה, שדה שבקצהו הייתה סוללת טילים.המטוס שלו נפגע מטיל ליד התעלה הטייס פלט אותו כך שהוא מצא את עצמו תלוי על מצנח. כשנחת כבר ראה ג'יפים שהמתינו לו. קשור ידיים ועיניים ומשך שעה של נסיעה הוא הגיע לכלא עבאסייה בקהיר בעיניים קשורות,ולמתקן החקירות. קבלת הפנים כללה 5-10 דקות של הכאות באלות ואחרי כמה חבטות הגונות וא הבין את פירוש הביטוי "לראות כוכבים". חדר החקירות כלל 4 קצינים חוקרים, ותוך זמן קצר הוא גם קיבל "זריקת אמת". 3 ימים הייתה הכרתו מעורפלת , ידיו נותרו קשורות, והוא נאלץ לעשות את צרכיו בסרבל אותו לבש.והוא אינו זוכר כמעט דבר.ביום הרביעי שב  להכרה מלאה ואז קיבל בגדי עבודה וכפכפים. בבוקר סיום המלחמה הורע יחסם של המצרים. כנראה חששו ממתקפה של צה"ל לשחרור השבויים ופיזרו אותם תוך כדי חבטות. קודם לכן כבר עדכן יורם את חבריו, שלא ידעו דבר על ההתפתחויות בשדות הקרב. עתה החלה תקופת מאסר בכלא סגור, בתא קטנטן עם עוד שבוי. כנקמה על המצור על הארמיה השלישית מנעו מהשבויים אוכל ומים. על הרעב אפשר עוד להתגבר איכשהו, אבל הצמא קשה מנשוא, ויורם החל להזות על שתייה ומשקאות . בחקירות ביקשו ממנו לזהות תמונות של מטוסים מעטיפות של מסטיק. כשלא הכיר אותם חטף פלקות בכפות הרגליים. כל פעם שהיה מתעלף מכאבים שפכו עליו מים והמשיכו בחקירה. ואחר כך התחילה שגרת כלא בחדר גדול שקירותיו אדומים מדמם של הפשפשים. שבוע וחצי שהו באותו מתקן, ואז כינסו אותם לפגישה עם שר המלחמה המצרי. החופש קרוב. יורם השתחרר בין האחרונים. 32 יום שהה בשבי המצרי. בניגוד לשבויים בעלי המדים הירוקים- הוא היה איש חיל האוויר ובקבלתו בשובו קיבל כשי שעון משקפי שמש ומעיל- חיל האוויר דואג לאנשיו... הוא גילה שבארץ לא השתנה דבר – אותם אנשים, אותן בעיות.

הנשיא צבי ענר הודה למרצה על סיפורו המעניין, והעניק לו כשי את דגלון המועדון וספר תמונות חיפה, ואיחל לו המשך בריאות טובה.

-----------------

כתב וערך: יורם קנטר

  

 

 
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet