נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

01/10/2014 - הרצאה פרופסור הרשקוביץ

הנשיא המכהן יוסי כפירי פתח את המפגש וברך את המרצה האורח, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, את האורחים ואת כל חברי המועדון הנוכחים.  ברכה מיוחדת נשלחה לנ"ל גדי כהן שחוגג היום את יום הולדתה ה-100 של אימו (עד 120!)

פסוק השבוע הובא על ידי חברתנו ר/לאה קורן:רק אתמול חגגנו את ראש השנה שמבשר אופטימיות, התחלות חדשות והתחדשות. ‏ישבנו ושמחנו מסביב לשולחנות עמוסים כל טוב עם משפחותינו הענפות. ברכנו את עצמנו ואת אהובינו  ויקירינו ,חברינו ומכרינו בברכות לשנה טובה, שיהיה שלום, שתהיה שמחה, בריאות ונחת. ‏מחרתיים יחול יום כיפור בו אנחנו מענים עצמנו בתענית, מתחרטים על כל הטעויות של השנה שעברה ומכים על חטא בעודנו צמים . ‏בסוף אנחנו מבקשים מריבונו של עולם לכתוב אותנו בספר החיים . ‏כל זה קורה אחרי קיץ ארוך ,חמישים ימים של מלחמה צודקת שגבתה מחיר כבד של חיי חיילים ,אזרחים ואפילו של ילד אחד קטן ואהוב שמותו קרע את הלב לכולנו . ‏אנשים שלא ישובו לעולם משאירים מאחריהם משפחות דוויות לעולם . ‏בסוף יום הכיפורים אנחנו מבקשים לעצמנו "גמר חתימה טובה", מתחננים להיכתב בספר החיים . ‏את המצב הזה מבטא ברגישות ובדיוק שירו של אבי קורן:
"יותר אנחנו לא צריכים":
"כבר יבשו עינינו מדמעות,  ופינו כבר נותר אילם בלי קול. 
מה עוד נבקש, אמור מה עוד?
כמעט ביקשנו לנו את הכל.
את הגשם תן רק בעיתו, ובאביב פזר לנו פרחים, ותן שיחזור שוב לביתו, יותר מזה אנחנו לא צריכים.
כבר כאבנו אלף צלקות,  עמוק בפנים הסתרנו אנחה.  כבר יבשו עינינו מלבכות - אמור שכבר עמדנו במבחן.
את הגשם תן רק בעיתו,  ובאביב פזר לנו פרחים,  ותן לה להיות שנית איתו - יותר מזה אנחנו לא צריכים. 
כבר כיסינו תל ועוד אחד, טמנו את ליבנו בין ברושים. עוד מעט תפרוץ האנחה - קבל זאת כתפילה מאוד אישית.
את הגשם תן רק בעיתו, ובאביב פזר לנו פרחים,   ותן לנו לשוב ולראותו - יותר מזה אנחנו לא צריכים" 

את הברכה הבינלאומית הביא חברנו ר/גידי ינאיי-‏  תחילת חודש פברואר 2014 ‏, הגיעה בקשה למועדוננו להשתתף במלגה, במסגרת "גלובל גראנט" של הרוטרי, יחד עם מועדון רוטרי המבורג - וואנדסבק ( HAMBURG WANDSBEK ‏) בעבור סטודנטית מגרמניה המבקשת ללמוד באוניברסיטת חיפה "ניהול משברים" כאשר נושא התיזה שלה הוא הסכסוך  ‏הישראלי - פלשתיני. ‏נ"ל משה גן-צבי אישר את הבקשה להצטרפות מועדוננו בסכום של  2000 ‏דולר ואנוכי התנדבתי לטפל בנושא. ‏הסתבר לי מהר מאד כי הבירוקרטיה ברוטרי הבינלאומי אינה פשוטה, בלשון המעטה, ורק לפני פחות משבוע אושרה סופית המלגה. ‏לפני שבועיים ביקרתי בהמבורג ונפגשתי עם שלושה מחברי המועדון שם (המזכיר, האחראי על המלגה, ועו"ד בתחום הימי) ואלינו הצטרפה גם המלגאית. מועדון המבורג - וואנדסבק השייך לאזור 1890 ‏,הוקם בשנת 1968 ‏, יש בו כיום  85 ‏חברים וחברות הנפגשים כל יום שני בשעה 13:00 ‏במועדון הנקרא -  OVERSEA ‏הנמצא על שפת אגם בלב העיר ‏המבורג. המועדון כהגדרתם הוא "מועדון מטייל" המבקר בהרבה מקומות מחוץ לגרמניה וקבוצות מהמועדון ביקרו בארץ כבר שלוש פעמים כשהביקור האחרון היה לפני שנתיים. ‏אני מבקש לברך את מועדון המבורג - וואנדסבק ולהעביר למועדוננו –מועדון רוטרי חיפה  את הדגל שלהם למזכרת ולמשמרת. הבה נרימה כוסית של ברכה למועדון הרוטרי של המבורג – וואנדסבק!

בית מילר:- הנשיא המכהן יוסי כפירי דיווח על מינוי ארבעה חברי מועדון כנאמנים בעלי זכות חתימה על ההסכמים עם העירייה בגין הפעילות בבית מילר. הנאמנים הם : ר/צבי יצחקי, נ"ל אלי ליטר, נ"ל למה אסיף ונ"ל כרמל הכהן. בכך עומד להסתיים תהליך שנמשך מספר שנים שיביא לשיפורים רבים בהפעלת בית מילר.

את המרצה האורח הציג נ"ל משה גן-צבי:
הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ נולד בחיפה בגיל 16.5 סיים את לימודיו התיכוניים בתיכון הדתי לבנים "יבנה" בחיפה ולאחר מכן למד בישיבת מרכז הרב בירושלים.  שירת למעלה מחמש שנים ביחידת 8200 של המודיעין והגיע לדרגת רס"ן. את השכלתו האקדמית רכש בטכניון – תואר ראשון, תואר שני ותואר דוקטור – כולם במתמטיקה. במשך כשלוש שנים כיהן כפרופסור באוניב' מדיסון ויסקונסין  שבארה"ב. מאז 1996 מכהן כפרופסור מן המנין בפקולטה למתמטיקה שבטכניון. בין השנים 2000-2004 כיהן כדיקןהפקולטה למתמטיקה, ובשנים 2004-06 כיהן כיו"ר ארגון הסגל האקדמי בטכניון. הוא מחזיק בקתדרה ע"ש יוג'ין ומרלין שפירו.- כיהן כשר המדע והטכנולוגיה, כיושב ראש מפלגת "הבית היהודי", כח"כ מטעם מפלגת "הבית היהודי בכנסת ה-18 ומ 2013 מכהן כנשיא אוניברסיטת בר-אילן. פרופ' הרשקוביץ פרסם למעלה מ-80 מאמרים מדעיים,שימש חבר או יו"ר בוועדות המארגנות של כינוסים מדעיים בינלאומיים רבים,  הוא העורך הראשי של כתב העת המדעי "The Electronic Journal of Linear Algebra" ועורך בכיר של כתב העת המדעי "Linear Algebra and its Applications".  בין 2002 ל-2008 כיהן כנשיא האגודה הבינלאומית לאלגברה לינארית. לצד עיסוקיו האקדמיים, מכהן הרב הרשקוביץ  מ 2003 כרבה של שכונת אחוזה. הרב הרשקוביץ מעביר שיעורים ביהדות בקהילות שונות בחיפה וברחבי הארץ.
בפוליטיקה- פרופ' הרשקוביץ היה מבין מנסחי "אמנת כנרת השואפת ליצור מכנה משותף לזרמים והמחנות השונים ציבור היהודי (ימין-שמאל, דתיים-חילוניים וכו') .ב-2008 נבחר ליו"ר מפלגת הבית היהודי, שהייתה התארגנות פוליטית חדשה שהורכבה מהמפד"ל, מולדת וותקומה. הבחירה נעשתה על ידי מועצה ציבורית עצמאית, מבין שלושה מועמדים אחרים והוצב בראש הרשימה. זמן קצר לאחר מכן, עוד בטרם הוגשו הרשימות, פרשו מולדת ותקומה מהבית היהודי והתמודדו במסגרת האיחוד הלאומי שהוקם מחדש. הרשקוביץ נבחר לכנסת ה-18 לאחר ש"הבית היהודי" זכו ב-3 מנדטים בכנסת ה-18. עם הצטרפות המפלגה ללממשלת ישראל  הוא מונה לשר המדע והטכנולוגיה, מאז בחירתו פעל ליצירת שילוב בין תורה למדע, ובמסגרת זו הוציא קול קורא לתמיכה ממשלתית ביוזמות מסוג זה. באוקטובר, לקראת הפריימריז  הודיע הרשקוביץ על פרישתו מהמרוץ על ראשות המפלגה . פרש מהחיים הפוליטיים, ושב לתפקידו בטכניון, אך לא הספיק להרצות ולפעול באכניון משום שנבחר לשמש כנשיא אוניברסיטת בר-אילן, תפקידו הנוכחי.

המרצה פתח וסיפר שלאחרונה יצא לו להופיע רבות בפני מועדונ רוטרי השונים בארץ  הנושא בו בחר הוא על תשובה, על מדע ועל תורה.
תשובה- כבר שלמה המלך אמר שאין אדם צדיק  וטוב שלא יחטא. הוא עצמו רוצה לערער על כך שיש רק מספר ימים בשנה המיועדים לתשובה דוגמת "עשרת ימי תשובה". האם אדם שחטא בשבועות יחכה עד לבוא עשרת ימי התשובה? אדם שגזל למשל, חייב להחזיר את הגזלה מידית ולא להמתין לבוא עשרת ימי התשובה. עניינה של תשובה הוא לתקן מיידית.
מדע- לפני כשלוש שנים קיבל פרופ'  דן שכטמן מהטכניון בחיפה את פרס נובל לכימיה.  בשימוש באורכי גל קצרים משל האור הרגיל כקרינת רנטגן ניתן לראות שכל הגבישים בטבע מסתדרים בצורות גיאומטריות עם סימטריה מדהימה-  סימטריה של 2 (מלבן או מעוין), סימטריה של 3 (משולש שווה שוקיים), סימטריה של 4 (מרובע שוה צלעות) או סימטריה של 6 (משושה). הקונצפט היה שאין אפשרות למבנים אחרים בגבישים. תורת הגבישים הפכה לבסיס תורת החומרים, ו 70 שנה היה ברור שרק 4 האפשרויות שציינו קיימות בטבע בחומרים השונים.
פרופ' שכטמן בעת שהותו בהשתלמות בארה"ב השתמש במיקרוסקופ אלקטרוני שבו הוחלפה קרן האור בקרן אלקטרונים,  ולתדהמתו ראה לפתע צורות גבישים שהן למרבית הפלא מחומשות. לאחר שחזר על תגליתו וניסה להציגה בפני חבריו במעבדה- פוטר....אף אחד לא האמין וטענו שהמיקרוסקופ האלקטרוני נותן כנראה קרן מעוותת בשל השדה המגנטי שבסביבתו, ולכן הגביש נראה מחומש ולא מרובע או משושה כמקובל. משך כשנתיים לאחר התגלית אף עיתון מדעי לא הסכים לפרסם ממצאים אלו שנראו מופרכים ומנוגדים לאמונה המקובלת לגבי מבנה הגבישים. גדול מתנגדיו היה פרופ' לינוס פאולינג, מגדולי עולם הכימיה וחתן פרס נובל פעמיים (!) שהוביל את ההתנגדות לממצאיו של שכטמן. עם השנים הסתבר שהגבישים המחומשים שכונו קוואזי-גבישים אינם מוליכים חשמל והם חזקים יותר מפלדה מבחינת מבנה החומר.
תורה- בזכות מה נבחר משה רבנו להיות מנהיג בעם ישראל? כיום לא היה לו סיכוי כי היה מגמגם וקשיש בן 80. הסיפור הוא שנמשה הלך במדבר וראה סנה בוער שאינו אוכל. האם רק בשל היותו סקרן שראה משהו מוזר מגיע לו להיות מנהיג? הגדול של משה היא שהלך לבדוק מה קורה שם, כי אם הסנה בוער ולא אוכל מסקנה שהוא לא בוער כנראה. משה הפך מנהיג  כי הלך לבדוק. דן שכטמן זכה בנובל על כך שלא נכנע לקונצפציות והלך לבדוק.
אשר לתשובה- כל חטא או עברה יש לתקן מיידית אך בכך לא די. כשהגלגל באוטו מקבל תקר מחליפים אותו מיד ולא מחכים לעשרת ימי תשובה. מאידך, כשהולכים פעם בשנה לטסט השנתי מכינם את האוטו כך שצפוי שהוא בסדר אך בכל זאת יש לבדוק אם הכל עובד ותקין.  כך גם עשרת ימי תשובה שלנו שהם הזמן לבדוק את עצמנו ולהיות בטוחים שאנחנו בסדר והכל כשורה. פעם בשנה יש לבדוק את האמיתיות שלנו. לא רק "סור מרע" אלא גם מבחינת "עשה טוב".

נ"ל אלי ליכטר  הודה למרצה על ההרצאה המאלפת ועל השילוב שיתר בין תשובה מדע ותורה. הנשיא יוסי כפירי העניק למרצה בתודה את דגלון המועדון, הקיש על הפעמון הרוטריוני המיתולוגי שעל שולחן הנשיאות וכולנו יצאנו לחופשת הסוכות.
-----------------------

כתב וערך: ר/יורם קנטר

צילומים:    ר/יורם נאומן


2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet