נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

08/06/2016 - כומר נאדף על גיוס נוצרים לצהל

כומר נאדף על גיוס נוצרים לצהל

 
 

‏מפגש מועדון 8 ביוני, 2016 . מרצה אורח: הכומר גבריאל נדאף על "פורום גיוס הצעירים הנוצרים
                                                    לשרות לאומי ולצה"ל"


 
  הנשיאה המכהנת יוכי פלר פתחה את מפגש המועדון ה 39 לשנת הרוטרי 2015/16 במקום הכינוס הקבוע של המועדון באולם במלון גארדן. היא ברכה את המרצה האורח הנכבד הכומר גבריאל נדאף, את האורחים והאורחות הרבים כולל בני לווייתו ושל הכומר נשות חברים רבות.

תחילה פנינו לטכס הרוטריוני המסורתי כשאת פסוק השבוע הביא נ"ל/ אדי חי שבחר בפסוק לחג השבועות :

‏השבוע נחגוג את חג השבועות שהוא אחד משלושת הרגלים -פסח שבועות וסוכות-והוא אחד החגים הקדושים ביותר לעם ישראל .  ‏חג השבועות נקרא גם חג הקציר, יום הביכורים ,וחג מתן תורה . ‏חג השבועות מנציח את המאורע החשוב ביותר לעם היהודי-קבלת התורה במעמד הר סיני-אירוע הפיכתנו לעם ,עם שיביא את האור ואת התקווה לאנושות ‏כולה . ‏נוהגים לקרוא בחג השבועות את מגילת רות שכולנו מכירים ובמגילה יש פסוק שאומרת נעמי לכלותיה רות וערפה "כי אמרתי יש לי תקוה" .   ‏בימים אלו במיוחד אנו זקוקים לתקווה ,להדגיש את החיובי ולא את המפריד ולהציע אופק של חירות שלום ותקווה לעם ישראל ולעולם כולו . ‏מעמד הר סיני ומתן התורה היה' אירוע יוצא דופן ורב רושם שהטביע חותם בל יימחה על האומה היהודית-חותם של אמונה ,תקוה ותכליתיות בחיים. ומאז גם לאחר שלושת אלפים ושלוש מאות שנים מהווים יסודותיה של התורה-אמונה באל אחד ,צדק ,מוסר ,אחריות אישית וכן הלאה ... את בסיסו המוסרי של העולם ‏המערבי כולו .

  ‏במסר של שלום ותקווה אסיים ברוח הדברים של הנביא ישעיהו "והיה באחרית הימים נכון יהיה הר בית השם בראש ההרים ונישא מגבעות ונהרו אליו כל הגויים ... כי מציון תצא תורה ודבר השם מירושלים ... , לא יישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה "

לאחר קריאת ברכות הרעות על ידי חברתנו ר/טובה גילת,  הגיעה תורה של הברכה הבינלאומית, אותה הביא ר/ד"ר יורם קנטר:                                                                                                       לרגל תחילת חודש צום הרמדאן בעולם המוסלמי הברכה הבינלאומית שלוחה היום למועדון הרוטרי של בירת אינדונזיה- ג'קרטה, (Rotary Club of Djakarta, Indonesia). אינדונזיה היא מדינה, בה שוכנת הקהילה המוסלמית הגדולה בעולם בסך של מעל ל 220 מיליון נפש. מדינת והעיר ג'קרטה עברו איסלמיזציה ב 1523, וכיום באינדונזיה 88% מהתושבים הם מוסלמים, חלקם קיצוניים.

   מועדון הרוטרי ג'קרטה קיבל את הצ'רטר לראשונה ב 1930. ב1942 עם הכיבוש היפני נסגרו 26 מועדוני הרוטרי באינדונזיה, נפתחו מחדש ב 1947 נסגרו שוב בעת המהומות במדינה והמועדון שב וקיבל את הצ'רטר האחרון ב 1970. המועדון נמצא באזור 3410 של הרוטרי הבינלאומי, והוא אחד ממספר מועדונים פעילים בתחום העיר ג'קרטה בת 9 מיליון התושבים, מספר החברים במועדון ג'קרטה המקורי והוותיק כיום הוא 19 בלבד, נפגשים בימי שלישי בערב בין 18:00 ל 20:00 במלון שנגרילה. בין הפרויקטים של המועדון- תמיכה בבתי ספר יסודיים באזור ופרויקט לשמירה על החי והטבע באינדונזיה הנקרא מ"נמרים עד ניצים, מגיבונים עד קרוקודילים,".   הבה נרימה כוסית של ברכה רוטריונית בינלאומית למועדון רוטרי ג'קרטה!

 
    הנשיאה המכהנת יוכי פלר הוסיפה ברכות מיוחדות לחברנו  ר/שלמה מרקל שהוענק לו השבוע בטכס מרשים וחגיגי אות עמית הטכניון המכובד, וגם נשא  דברים בשם העמיתים החדשים הטכניונים המכובדים.

בנוסף  הוענק על ידי הנשיאה מגן מיוחד ששלח הנגיד הנוכחי של האזור רוטרי ישראל אמיר אל אסמר, לחברנו נג"ל/ שאול דיאנג'לי לרגל יום הולדתו וכהוקרה  לציון פועלו הרב בתקופה בה כיהן הוא כנגיד האזור.

                                                     *  *   *   *  *  *

 
   את המרצה האורח הכומר מהקהילה האורתודוקסית בישראל הציג חברנו ר/אריה רגמן.:                        הכומר גבריאל נדף יליד נצרת משמש כמנהיג רוחני של פורום גין‏ס ערבים נוצרים לצה"ל. ‏פעילותו הרבה הביאה לגיוסם של מאות ערבים נוצרים לצה"ל ולשרות לאומי. זאת למרות מחאתם של מנהיגי ערביי ישראל. ‏הכומר נדף קיבל תמיכה רבה מנתניהו ורשימה ארוכה של שרים וח"כים. ‏על עבודתו הברוכה ועמידתו האיתנה והבלתי מתפשרת לטובת החברה והקהילה הערבות בישראל הוענק לו הכבוד להדליק משואה בערב יום  העצמאות האחרון ועל כך יבוא על הברכה.

‏ המרצה האורח פתח ואמר שזו לו לא הפעם הראשונה שהוא מופיע בפני חברי מועדון רוטרי בנושא זה.
הוא נולד בנצרת ב 1973, נשוי + 2 בנים ששניהם משרתים כיום . את לימודי יו החל בנצרת בבי"ס נוצרי של הקהילה הקתולית, ובגיל ההתבגרות עבר לכנסיה האורתודוקסית-יוונית . למרות שהוריו רצו שיהיה עו"ד או רופא הוא בחר ללמוד כמורה, תפקד בתילה במסגרת הכנסייה בעכו ובחיפה, ולאחר מכן קודם לתפקיד הדובר בירושלים, שם עבד בצמוד לפטריארך הקודם שכרגע אינו מתפקד כי הוחלף. במסגרת תפקידו כדובר היה במגעי רבים עם אישי ציבור וחברי כנסת, בפרט לאור העובדה שאדמות רבות בירושלים, כולל הקרקעות עליהם ניצבת הכנסת משכן הנשיא ועוד הם קרקעות הכנסייה האורתודוקסית. היה תקופת מה ביוון ולאחר מכן עם שובו לארץ עבר תאונה קשה.
   בשנת 2012 , לאחר תוצאות ה"אביב" הערבי וכשראה מה מתחולל מסביבנו במרחק שעתיים נסיעה מישראל, הגיע למסקנה שעל מנת לממש את השיתוף והשילוב בחיים בארץ, תוך תרומה להגנה על הגבולות, וקבלת מלוא הזכויות ביחד עם מילוי החובות כאזרחי המדינה, קרא לגיוס הנוער הנוצרי לשרות בצה"ל והקים את הפורום. הקמת הפורום נתקלה בהתנגדות עזה הן בין חלק מהנוצרים הצעירים ובני משפחותיה ובעיקר מצד המנהיגות הערבית במגזר וחברי הכנסת הערבים שמתנגדים לא רק לגיוס אלא גם לרעיון השרות הלאומי. ההתנגדות לפעולותיו הפכה עם השנים לאלימה תוך איומי על חייו וחיי בני משפחתו, והוא חש מאוים גם כיום.
  נושא שני שהוא עוסק ונלחם לקידומן הוא אמונתו שכל הנוצרים שמקורם במזרח התיכון הם במקורם ארמים, והיו דוברי ארמית בעבר. גם כיום ישנם שני כפרים בסוריה שם מדברים ארמית כשפת היום יום, ואילו המגזר הערבי בארץ אינו מקבל זאת ודורש המשך הערביזציה הן של התרבות והן של השפה. לדעתו יש לאפשר שינויים בבתי הספר הנוצרים בארץ ללמוד את מורשת הנצרות העתיקה שהיא ארמית ולא ללמד ילדים את ההיסטוריה של הערבים ותוצאות מלחמת העצמאות והקבה.
  הפעילות של הפורום למען גיוס הצעירים הנוצרים לצה"ל הביאה לעליה משמעותית במספר המתגייסים מ30-50 בשנה למעלה ממאתיים והמספרים הולכים ועולים. קיימת גם הבעיה של התייחסות הרחוב הערבי לחיילים הנוצרים במדים והפורום מקיים פעילות שתקל עלים בבואם הביתה ולחופשות. היום יותר ויותר צעירים מעלים לפייס בוק את תמונותיהם כשהם במדים עם דגל ישראל ברקע.
   מ 2014 גברה האלימות נגדו ונגד חבריו, ניסו לפגוע בו הן בהגשת תלונות למשטרה שהיו כרוכות בחקירות מטרידות והן בניסיונות לפגעה ממשית. לדבריו, אש הממשלה הנוכחי וחלק משריו זיהו את ההזדמנות ההיסטורית של האפשרות לחדש את ההכרה בצעירים הנוצרים כאזרחים שווי זכויות, ולכפר על הטעות שנעשתה בשנות החמישים כשלא הכירו בכך, בניגוד לדרוזים שמשרתים שרת חובה ושרות קבע בצה"ל וקודמו רבות. הוא לא איש פוליטי ואין לו כוונות פוליטיות וכל פעילות נתונה להגברת המודעות של החשיבות של שרות הצעירים בצה"ל על מנת שיהיו אזרחים שווי זכויות וחובות כאחד.
   הוא ביקר פעמים רבות כאורח רצוי בקהילות נוצריות בחו"ל, נפגש עם צירי קונגרס ונאם באו"ם בג'נבה, וכן במסגרות האיחוד האירופי במאבק נגד סימון מוצרים מישראל. למרות ההיענות של המערכת השלטונית בישראל לפעילותו לעידוד הגיוס לצה"ל, עדיין לא חלה התקדמות בהכרה לגבי המורשת הארמית, ולא חלו שינויים בתוכניות הלימודים לילדים במגזר על ידי משרד החינוך והוא מקווה לשיפור המצב גם בנושא זה.

  הודה למרצה מזכיר הכבוד של המועדון נ"ל ונג"מ /דני פסלר, על ההרצאה הבהירה והברורה , על חדות המחשבה שהפגין ועל החזון, ובמיוחד על סלילת הדרך לנוער הנוצרי שהיא קשה כי לא הייתה שום דרך קימת סלולה בנושאים אלו .

הנשיאה המכהנת יוכי פלר העניקה למרצה האורח  תעודת הוקרה על הרצאתו המאלפת וכן את דגלון המועדון שיתנוסס מעתה על שולחנו לתפארה.

 -----------------------------------------------

 כתב וערך: ר/ד"ר יורם קנטר
  צילומים:   ר/יורם נאומן

 

 

 
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet