נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

22/06/2011 - מפגש לזכר צבי הדסי והרצאה רחל בן אשר

הנשיא דני פסלר פתח את הישיבה שהוקדשה בחלקה הראשון להעלאת דברים לזכרו של חברנו צבי הדסי ז"ל, ובחלקה השני להרצאת המרצה האורחת עו"ד רחל בן-ארי בר רב—האי יו"ר לשכת עורכי הדין בחיפה. הוא ברך את האורחים והאורחות- בני משפחת צבי הדסי בינהם רעייתו איה, הבת דינה והגיס יאיר צנזור, את גב' מיכל ברנר, ואת חביע המועדון.   את פסוק השבוע  על "משפט ומוסר", הביא חברנו שלום וואנו: דיו רב נשפך על שאלת היחס בין משפט למוסר. במשפט המודרני מקובל לומר שהם שני מושגים נפרדים. השופט והצדדים כפופים אך ורק לחוק. לצד הציות לחוק, אמור כל אזרח לפעול לפי צוו מצפונו-דהיינו. השיקולים המוסריים  המנחים אותו , אך אין זה מענינו של השופט היושב ופוסק בדין.  השופט העליון  חסין התייחס לקשר שבין מוסר למשפט:  "המוסר וציוויו דומים לאגם מים טהורים, והמשפט וציוויו דומים לחבצלות-מים הטובלות באגם, פרושות על פני המים ושואבות ממי האגם חיים ועוצמה. המוסר הוא המזין את החוק משורשיו."

את ברכות הרעות לחודש יוני הביאה נחמה נוביק, אשר חילקה בנוסף לחוגגי ימי הולדת כרטיס ברכה אישי  בשם חברי המועדון. את הברכה הבינלאומית הביא הפעם חברנו ישי הרמתי: חודש יוני בשנות הארבעים של המאה הקודמת היה עתיר אירועים רבים שהשפיעו על עתידה של מדינת ישראל המתהוות. בהמשך לסיור בבית לוחמי הגטאות בשבוע שבער נחתום פרק ברכות בינלאומיות בנושא תקומת מדינת ישראל בשליחת ברכה בינלאומית למועדון רוטרי מרסיי שלחופי הים התיכון בצרפת. מהעיר מרסיי יצאו רבות מאניות המעפילים הבלתי מורשים לארץ ישראל.  ב- 22  יוני 1946  יצאה אניית המעפילים –"ביריה"-הקרויה ע"ש הישוב היהודי ביריה בגליל. מנמל מרסיי בדרכה לארץ,  כחלק מהמאמץ של הישוב היהודי בארץ לשבור את המצור הבריטי נגד העלייה ה"בלתי לגאלית".  האנייה הגיעה לארץ, נתפסה ונוסעיה נשלחו למעצר בעתלית עד שחרורם. כתוצאה מפעולה זו החלה דעת הקהל בארצות הברית ללחוץ ולתמוך בעליה לארץ שהלכה והתגברה עד לקום המדינה. אנו שולחים מכאן ברכותינו למועדון רוטרי מרסיי שבצרפת   Rotary Club Marseille נוסד בשנת 1926 ,יש בו 64 חברים, מתכנס כל יום שלישי בשעה 1230 ,במלון, מרקור בעיר. נרים כוסית למועדון רוטרי מרסיי!

הנשיא דיווח על כך שלאחר הביקור המעניין והמרגש במוזיאון הגטאות שם קיימנו במפגש הקודם את "ארוחת מיליון הדולר" של המועדון,  התארגנו מספר חברים והרימו תרומה למוזיאון. כן ברך בשם כל חברי המועדון את חברנו הוותיק, נ"ל אורי ינובסקי על הענקת התואר "יקיר המקצוע" בכנוס עורכי הדין הארצי האחרון באילת. כה לחי! הנשיא דני פסלר העלה את זכר חברנו שהלך לעןולמו בשיבה טוב ה- צבי הדסי ז"ל, שהיה שייך לדור הנפילים. לא מזמן חגגנו לו במועדון את יום ההולדת ה –90 (ראה תיאור המפגש ההוא באתר המועדון).
גיסו של צבי (הנשוי ערגה אחות אשתו של צבי- איה) קרא דברים לזכרו:דברים לזכרו של עו"ד צבי הדסי ז"ל "כמו הרבה משפחות גם משפחתנו נפגשת ביחד עם הדור הבא, ובשנים האחרונות גם עם הדור הבא-הבא. וכמו בהרבה משפחות , מתלהטות לעתים הרוחות  במפגשים אלו והטונים עולים  במהלך שיחה או דיון סוער. אך פתאום, לפני שנים רבות, הופיע צבי בינינו, וראה זה פלא: בפעם הראשונה ראינו אדם שמקשיב- בשקט, בריכוז, בתשומת לב. מדהים עוד יותר היה לראות שלאחר שהקשיב- הוא עונה בשקט דברים נכוחים ודבר דבור על אופניו. רבים מאתנו זוכרים איךהיה פותח את תשובותיו בטון רך ומינורי ואומר בשקט" , הנכון הוא...", ומפליג בנימוקיו שהיו תמיד סדורים וחכמים.  עבור זאטוטי הדור הבא-הבא אצלנו, צבי ואיה זוגתו  היו הדוד-רבא והדודה-רבא, אך בפועל  זכו הנכדים שלנו לזוג שלישי נוסף של סבא וסבתא, תפקיד אותו מילא צבי בחדווה מסירות אין קץ.  אני רוצה לטעון שצבי היה למעשה משורר- משורר בנפשו. אמנם הוא לא כתב שירים (למיטב ידיעתי) אף כי לעתים חרז חרוזים אותם הקריא באירועים משמחים, אך בדרך בה התייחס צבי לסובב אותו, לאנשים, לאירועים ולחיים – הוא היה משורר.אני מבקש לבטא את האהבה הגדולה  שלנו לצבי, בשירו של המשורר יעקב אורלנד "ציון"  גם אם אמותה בטרם עיתי, ויחדיו תלווני לשדה בוכים, אל תגדילו מספד לי, בני ובתי, ויהי אור בביתכם ופרחים. וקחו לי חרב, הנה היא לוטה באפוד אביכם שהיה משחיז בה עם ערב שיר אב, ואוהב ולוחם. ותפשו לי נבל, הנה הוא תלוי בחדר –האוכל, כי בתקוע שופר לו לאש ולמגן-היה מנגן. ושאו את שניהם ותנו על קיברי ואימרו זאת הינחנו, כי יורשיו של אחד משורר עברי אנחנו. כתב וקרא יאיר צנזור, גיסו של צבי ז"ל.

גב' מיכל ברנר, אלמנתו של מי שהיה מפקד האצ"ל וח"כ מילה ברנר,  הייתה ידידת המשפחה. היא סיפרה  שצבי הדסי השאיר בצוואתו סכום נכבד בעבור מפעל גן הילד. לדבריה, כל מה שתאמר  על הקשר של צבי לגן הילד יתגמד לעומת צניעותו וענוותו.   דלית, ביתו של צבי סיפרה כיצד שמח לפני שנים כאשר חברנו וחברו הוותיק  נ"ל אריה מהולל הזמינו להצטרף לשורות הרוטרי במועדון חיפה. מאז נהנה להגיע לכל מפגש וההשתתפות במפגשי המועדון הפכה לחלק מעולמו ושגרת יומו עד יומו האחרון. בצוואתו ציווה 150 אלף ₪ לקרן המלגות של המועדון, עבור קרן שתישא את שמו ושם אשתו איה. הנשיא דני פסלר הודה למשפחה. צבי  השאיר צוואה לדרך ארץ, הראה כיצד להתמודד עם אתגרים. זכרו יישאר תמיד בלבנו, ובכל שנה ושנה נעלה את זכרו מחדש.

את המרצה האורחת- עו"ד רחל בן ארי- בר רב-האי. הציג נ"מ צבי ענר:. ילידת חיפה,דור שלישי בארץ. הסבא, בר רב האי, היה  ממעצבי חיפה העברית, עורך דין, חבר כנסת וממניחי היסוד לפרלמנטריזם הישראלי. פעיל מפא"י והפועל הצעיר, כיהן שנים חבר כנסת  מהכנסת הראשונה ועד לחמישית. בחיפה קרוי רחוב על שמו. אביה היה חבר מועצת העיר חיפה. סיימה את לימודיה בחיפה וב 1998 הקימה משרד עו"ד משלה. ב 2002 נבחרה לעמוד בראש לשכת עורכי הדין בחיפה, וב 2007 שבה ונבחרה לתפקיד לקדנציה נוספת. מתוצאות הבחירות שנערכו בלילה שעבר מסתבר שהיא עומדת לסיים את תפקידה כיו"ר הלשכה בחיפה.

המרצה התנצלה על עייפותה הרבה לאחר לילה" לבן" של בחירות ללא שיינה. לדבריה, בעת שהחלה בתפקידה כיו"ר לשכת עורכי בדין במחוז חיפה ביו בלשכה 3900 חברים, בעוד שכיום מספרם הוכפל ועומד על כ 6660 עורכי דין. היא ספרה על תפקודה כחברת הועדה לבחירת ומינוי שופטים בישראל, ועדה הבוחרת שופטים בכל תחומי המשפט מבתי הדין הרגילים, בתי הדין לעבודה ותעבורה וכ'.  דעות שונות מובעות בציבור לגבי ההרכב הרצוי של הועדה, הליכי הבחירה, סטנדריזציה של ההליכים ועוד. יותר ויותר בקשות מוגשות לועדה, יותר ויותר אנשים חפצים להיות שופטים ולזכות בתואר "כבודו". היא פרטה את התהליך של הבחירה והסינון, מהגשת הבקשות כול ממליצים מעולם המשפט, ועדות הראיון והסינון, ניפוי המועמדים הראשוני: כאלה שנמצאו בלתי מתאימים "המסלול הירוק"-  כאלה שנמצאו מתאימים להמשך תהליך הבחירה כאלה של כן/לא, שמתבקשים להמציא המלצות נוספות. מועמדי ה,מסלול הירוק" עוברים קורס בקבוצות ש 21 מינימום, למשך שבוע במסגרת המכון להשתלמות שופטים בנווה אילן, ובהדרכת 3 שופטים בכירים מדריכים/מלווים, אשר בסופו של הקורס נותנים את חוות דעתם על כל מועמד ומועמד הן מהחינה כמותית והן מבחינה איכותית. הועדה למינוי שופטים מונה 9 חברים, ומונה את נשיאת בית המשפט העליון ועוד שני שופטים , שר המשפטים ושר ממשלה נוסף, שני חברי כנסת- האחד מהקואליציה והאחר מהאופוזיציה ושני נציגי לשכות עורכי הדין בארץ. הכללת נציגי השלטון (השרים) והפוליטיקאים (חברי הכנסת), העמידה בצל את הרוב המוחלט שהיה בעבר לוועדה שכללה רוב  ברור לנציגי המערכת השיפוטית.  
-----------------------------------
כתב וערך: יורם קנטר
צילומים:    יורם נאומן

2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet