נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

21/05/2014 - ישיבה עסקית וקבלת חברים חדשים

מפגש מועדון 21 למאי 2014- ישיבה עסקית

הנשיא המכהן משה גן – צבי פתח את הישיבה העסקית האחרונה לשנת הרוטרי הנוכחית, מפגש מספר 38 של המועדון. הוא בירך את האורחת הגברת קתרינה פפדימיטרו נגידת רוטרי יוון שהגיעה במיוחד ועידת רוטרי ישראל כנציגת נשיא הרוטרי העולמי,  נגל/משה יונאי, ואת החברים הרבים שהופיעו לישיבה.

את פסוק השבוע הביא חברנו ר/צבי פורר. פסוק השבוע עוסק בנושא "מן הפחת אל הפח": לעיתים צלילה של מילה קובע את גורלה לא פחות מאשר משמעותה. דוגמה לדבר בביטוי המוכר: "מן הפח אל הפחת". מקור הביטוי במקרא אך בדרכו אלינו נהפכו שני איבריו והתחלפו הקל והחמור. כה אמר הנביא ישעיהו: "והיה הנס מכל הפחד יפול אל הפחת, והעולה מתוך הפחת ילכד בפח". פחת פירושה בור, ישעיהו משתמש במשחק לשון ומזהיר כי הבורח מן הפחד יפול אל הפחת ולא עוד כשיעלה מן הפחת- ילכד בפח. היינו במלכודת "נפשינו כציפור נמלטה מפח יוקשים". ואין קשר לפח האשפה של ימינו שהיה עשוי פח, מתכת דקה בראשית דרכו. מצבו של הלכוד בפח קשה מזה של מי שנפל לפחת, לכן ביטוי המקורי שנטבע בעקבות המקרא היה "מן הפחת אל הפח". ברם, שתי המילים לא היו מוכרות כל צורכן מלבד הידיעה שמדובר במשהו שלילי שלא כדאי להימצא בו, וכך השפיע צליל המילה וגרם להפיכת הסדר- כיוון שפחת היא לא רק פח, אלא פח בתוספת תי"ו אמרו הדוברים "מן הפח אל הפחת" ונמצאת המשמעות המקורית משתכחת. 

לאחר ברכות הרעות שהביא חברנו ר/נפתלי ויטמן הגיע תורה של הברכה הבינלאומית שהובאה ע"י חברנו  ר/ יורם קנטר: -לכבוד אורחת הכבוד במועדוננו בחרנו לברך את מועדונה, פנדלי רוטרי קלוב, השוכן במרוסי שבאתונה, יוון.  .(Pendeli Rotary Club, Maroussi, Athens)  מועדון הרוטרי הראשון ביוון היה רוטרי אתונה שהוקם על ידי השליח הרוטריוני המיוחד ג'ים דוידזון, שבמסגרת סיוריו באירופה והמזרח התיכון הקים וייסד מספר מועדונים.  ב 1928נובמבר הוא בא לאתונה מתורכייה, ותוך חודש ארגן והקים את המועדון הראשון ביוון שקיבל את הצ'רטר ב  30 בינואר 1929  , מאתונה הוא נסע לקהיר, וארגן את הקמת מועדון רוטרי קהיר הראשון במצרים, ומשם נסע לירושלים ויחד עם אדוארד וישר, שהיה פרופ' אורח בבי "ס האמריקאי לארכיאולוגיה בירושלים, ארגן קבוצה של בריטים, יהודים ערבים ותורכים והקים את המועדון הראשון שלנו-רוטרי ירושלים, שקיבל  את הצ'רטר באותו היום  עם מועדון קהיר- 11 למרץ 1929. פנדלי רוטרי קלוב משתייך לאיזור 2470  של יוון, הכולל 72 מועדונים. המועדון הוקם ב 1993, וחבריו נפגשים כל יום חמישי בתשע בערב במלון סיביטל בעיר מרוסי, הנמצאת כ 10 ק"מ ממרכז אתונה. אזור מרוסי הוא מודרני יחסית, ונמצא בו הקומפלקס האולימפי לספורט של אתונה וכן המול של אתונה- מרכז הקניות מהגדולים באירופה. פנדלי רוטרי קלוב הוא כיום אחד ממספר רב של מועדונים הפזורים ברחבי אתונה רבתי והסביבה. חברים וחברות ממועדון פנדלי השתתפו לאחרונה במשלחת הרוטרי הבינלאומי להודו שם לקחו חלק פעיל במתן חיסונים לילדים כנגד פוליו. הבה נרימה כוסית של ברכה לאורחת ולמועדונה- פנדלי רוטרי קלוב!

הודעות מזכיר הכבוד ר/אלחנן (חורחה) גרינברג-
תודות לאורנה ומשה גן- צבי על הארגון המוצלח של סיור המשקפת ליהודה ושומרון, ותודות לשיר וניר הבת והחתן על האירוח במהלך הטיול.
האורחת קתרינה פפדימיטרו נגידת רוטרי יוון בירכה את חברי המועדון ואמרה שנהנתה מאוד להשתתף בוועידה הארצית באילת שהייתה מאורגנת למופת והעניקה כשי תמונה של צייר יווני ידוע למועדון שתמצא מקום כבוד בין קירות בית מילר. הנגידה האורחת החליפה דגלים עם נשיא המועדון. 

טקס קבלת חברים חדשים למועדון  
החבר הראשון הוא ד"ר כאוכבי לוטפי שהספונסר שלו הוא חברנו ר/צבי יצחקי, ד"ר כאוכבי סיים תיכון בשפרעם, בוגר הפקלוטה לרפואה של הטכניון, רופא בנהריה ומנהל מרפאה. הוא הודה לחברי המועדון על קבלתו והביע תקווה שיוכל לתרום רבות לפעולתו.
החבר השני הוא עמוס עוז שהוא גם סופר בין 40 נשוי+3 ולדברי הספונסר שלו חברנו ר/צבי פרידמן הוא נמרץ, חכם, מצחיק, ספורטאי עסקי טניס ומרתון ומתגורר ביגור. עמוס עוז הביע תקווה שיוכל לתרום רבות לפעילות המועדון. תרומתו הראשונה היא בכך שהוא מוריד את הגיל הממוצע של החברים.

חברתנו רחביבה רוגר הביאה את פרק הסיום שלה לסדרת המצגות על האתיקה:
לא היו לי אשליות. כשהתחלנו כאן בפינות האתיקה, היה לי ברור שאין שום סיכוי שנקיף את כל הנושאים הקשורים באתיקה בכלל ובאתיקה ברוטרי בפרט. ניסיתי להעלות כאן, במועדון, תמהיל של היבטים: אתיקה ברוטרי, ארבעת המבחנים, הגישות הפילוסופיות כלפי האתיקה, הגדרות וקודים התנהגותיים אתיים, על קצה המזלג נגענו גם בהיבטים של אתיקה מקצועית אבל כל אלה היו רק מקצת שבמקצת מהנושאים שרציתי להעלות: אתיקה בעסקים, למשל. אתיקה מקצועית של אנשי כספים, של רופאים, אתיקה במערכת המשפטית. אני מקווה שפינות האתיקה היו מעניינות מספיק כדי לתת "טעם של עוד", פתח להתעניינות של כל אחד ואחת מכם. אני מבקשת להודות ולהוקיר מכאן את חברנו, נגיד האזור שאול ד'אנג'לי, שהעלה את נושא האתיקה לראש סדר היום של התנועה, וטבע את הסיסמה "אתיקה במעשינו, בדיבורינו ובמחשבותינו" , כדרך להגשים את סיסמת רוטרי בינלאומי השנה: יחד נשנה חיים. אני רואה בשימת הדגש על האתיקה השנה הצבה של תנועת הרוטרי במקום היאה לה: לא רק כמובילת דרך חברתית אלא גם כמובילת דרך רעיונית וערכית. מעבר להנחייה על קיום דיוני אתיקה במועדונים, נעשו השנה גם ניסיונות להטמיע ערכים בארגונים. ניסיונות מעשיים נעשו באזור בהטמעת ערכים בבתי ספר, תוך שיתופם של תלמידים, מורים והורים. מטבעם של רעיונות וערכים, שהם זקוקים לזמן כדי לחלחל ולעשות שינוי. שנה אחת בוודאי אין בה די. בשעה זו עדיין לא ברור אם נגידת האזור בשנת הרוטרי הבאה, מלי לוי, תמשיך בהנפת דגל האתיקה. פורום האתיקה עצמו ימשיך לפעול כמסגרת מגובשת באזור, ואני מקווה שגם אם לא נקבל רוח גבית מנגידת האזור, נוכל להמשיך בפעילות, תוך שיתוף פעולה של מועדונים שונים. ואני מבקשת לומר עוד מילה בהיבט המועדוני, המועדון שלנו. הרעיון המקורי היה לא להסתפק בסקירות בנושאי אתיקה אלא ליצור שיח, דיונים והתלבטויות משותפות של חברי כל מועדון בסוגיות אתיות. לאחר מחשבה, סברתי שהמועדון הזה, מועדון חיפה, אינו זקוק להאצה מלאכותית כדי לדון בהיבטים אתיים. אנחנו כבר עוסקים בזה בחיי היומיום של המועדון. רק כדוגמא: בשנת הנשיאות של אדי חי הוחלט על הפעלת בית ההסעדה על ידי המועדון. אני זוכרת דיון נוקב בשאלה האתית האם המועדון צריך למלא תפקידים שמעצם טיבם הם תפקידה של המדינה, כמו לדאוג לביטחון תזונתי. הדיון היה סוער ובסופו גברה הגישה שבהיבט האנושי והערכי, איננו יכולים להרשות לעצמנו להמתין עד שהמדינה תתעשת ותמלא את תפקידה. בית ההסעדה פועל עד היום. המדינה לא התעשתה עד היום. אני חושבת שגם בדיונים, הסוערים לא פחות, על מקומו וזכותו של חבר להתנגד לקבלת חברים חדשים שהוא סולד מהם, עלו היבטים אתיים. ואלה רק דוגמאות. אני גאה להיות חברה במועדון שקשוב  כל כך להיבטים ערכיים וליישומם. אני מודה שוב לשאול על שהיו לו החזון וההכרה בחשיבות של קידום האתיקה ברוטרי, ואני מקווה שתימצא הדרך בעתיד להמשיך את החזון שלו. עם סיום דבריה הודה לה הנשיא המכהן משה גן- צבי והעניק לה תעודת נטיעת  עץ על שמה של חביבה ביער פול האריס.

הנשיא המיועד יוסי כפירי מסר סקירה ודיווח על הועידה הארצית של רוטרי ישראל באילת. 1240 משתתפים היו במלון "מגי'ק פאלאס" שבו התקיימו הישיבות ועידת החלטות חשובה. נגידת יוון קתרינה פפדימיטרו הביאת את ברכת נשיא הרוטרי העולמי. ובערב בנשף הנגיד המפואר הופיעה להקת "שמיים פתוחים" של נגני כינור, הייתה הרקדה ברוב ששון ושמחה. האורח יו"ר הקואליציה בוז'י הרצוג נכח בועידת ההחלטות וירד אל העם.  הועידה עסקה גם בענייני אתיקה של הקרנות. נוטריונים רבים מכל הארץ הדגישו שהייתה זו חויה בלתי נשכחת ובערב יום שישי הופיע יוסי קמאו, כן היה חידון רוטרי עם שאלות קשות למדי. הטיול להרי אילת תרם אף הוא לגיבוש. לסיכום, היה שילוב מוצלח של אוירה וגיבוש בין המועדונים ביחד עם קבלת החלטות רוטריוניות חשובות. ר/שחר שבו הביא את דגלון מועדון רוטרי מחו,ל לנשיא משה גן צבי

במסגרת הישיבה העסקית הוצג המאזן השנתי. נל/נחום לדר הודה לכל הפעילים שסייעו לסיום והצגת המאזן במועד. נל/גדי כהן שהיה קשור בפעילויות במהלך מפגש האינסטיטיוט בירושלים חילק  תעודות הוקרה מטעם האינסטייוט לחברים שתרמו לפעילות המוצלחת ולכינוס בירושלים, ונל/אלי ליכטר וננ/יוסי כפירי וכן הודה לחברנו ר/זאב מטר שנלווה היום לנגידה האורחת מיוון לסיוריה ברחבי חיפה.

ובהקשת הנשיא משה גן-צבי  באצבע צרדה על הפעמון הרוטריוני בשולחן הנשיאות הסתיימה לה הישיבה ה-38 לשנת הרוטרי הנוכחית.
----------------------------

כתיבה ועריכה:  ר/יורם קנטר

צילומי תמונות:  ר/יורם נאומן

סיוע בהדפסה:  מאיה לבנשטיין

2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet