נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

20/07/2011 - אבישי יוסלבסקי

20.7.11 אבישי יוסלבסקי הרצה בנושא יהולומים

מפגש מועדון מספר 3, 20.7.11- הרצאת מר אבישי יוסלבסקי: "היהלומים הם חבריה הטובים של האישה"

הנשיא לשעבר דני פסלר שניהל את המפגש במקום הנשיא צבי ענר השוהה בחו"ל, פתח את הישיבה ובירך את המרצה האורח מר אבישי יוסלבסקי. וכן בירך את האורחים והאורחות ואת חברי המועדון שהתקבצו יחדיו.

דני זגול מציג את "אישיות השבוע". הטקס הרוטריוני נפתח בברכות רעות שהוקראו ע"י מזכיר הכבוד זאב מטר.את אישיות השבוע הציג חברנו דני זגול אשר בחר להביא בפני המועדון את תא"ל ניצן אלון מפקד איו"ש. ניצן אלון נולד ב1964 נ+4, התגייס לצה"ל בשנת 1982. את שירותו הצבאי עשה בסיירת מטכ"ל. ובאחד ממבצעי הסיירת זכה בצל"ש הרמטכ"ל.
ב1988 מונה למפקד סיירת מטכ"ל עד שהוחלף בשנת 2001 והועלה לדרגת אל"מ. בעל תואר ראשון בפיסיקה והנדסת חומרים, נושא שלמד במסגרת הטכניון בחיפה. ב2001 יצא לשנתיים ללימודים כעמית מחקר וושינגטון והשלים תואר שני.
עם שובו, ב2003 מונה למפקד חטיבת מילואים מובחרת של הצנחנים. וב2005 במסגרת מלחמת לבנון השנייה פיקד על מבצע "חד וחלק" בו פשטו על מבנים ובתי חולים באזור בעלבק בבקעת הלבנון. ב2007 קודם לדרגת תא"ל ראש חטיבת ההפעלה המבצעית באגף המודיעין, וב2009 מונה למפקד איו"ש.
מאז מונה לתפקידו הנוכחי, עליו לעמוד כנגד שני קהלים: הרחוב הפלסטיני והרחוב הימיני הקיצוני הפועל בשטחים.
בין מטרותיו- לאפשר לרחוב הפלסטיני להמשיך בשגרת חייו ולמנוע פיגועי פח"א, וגם בו בזמן לאפשר ולשמור על שגרת חייהם של המתיישבים היהודים בהתנחלויות השונות המפוזרות ברחבי איו"ש.למרבית הצער, גם כנגדו וגם נגד קודמיו בתפקיד זה, הוא נחשף להטרדות של אנשי הימין הקיצוני. לא אחת, תקפו מתנגדיו אותו אישית, ולא בחלו בכינויים ששיגרו כלפיו דוגמת "גם אייכמן היה רק בורג במערכת". בתוספת שמות גנאי שלא כאן המקום לציינם. נערכו הפגנות מול ביתו, תוך האשמות שהוא מתנכל למתיישבים היהודים באיו"ש, ודרשו לפטרו לאלתר מצה"ל.
לא מכבר, אמר בפורום סגור שהוא חושש שמתנחל קיצוני עשוי להרים נשק על חייל ישראלי, למרות שמדובר בקבוצה קיצונית קטנה ושולית בחברה. באירוע בו לקחתי חלק לאחרונה, הופיע סגן הרמטכ"ל עם שומר ראש אחד, ואילו ניצן הופיע עם שניים. שאלתי בתמיהה את סגן הרמטכ"ל: "הרי אתה בכיר מניצן, למה לך יש שומר ראש אחד ולו שניים? מדוע?"  הוא ענה לי מיידית: "ניצן צריך גם שומר ראש אחד כנגד היהודים...". לסיכום, אני מצדיע לאדם ורבים אחרים שכמותו אשר בחרו את המקצוע הצבאי כדרך חיים. בלעדיהם צה"ל לא הייה קיים. לשמוע בחורים שכמותו ולצפות במעשיהם ממש מרומם את הלב. מה טוב שיש עוד בחורים כאלה הרואים בשליחותם שירות בעל ערך עליון לעם ולמדינה. זה הדור של צה"ל של היום- המפקדים, הנגדים והחיילים השמים את נפשם בכפם למען המולדת, נעדרים מהבית ומהמשפחה, חשופים לסכנות לאחרונה (לצערנו) מבית, ובכל העת לסכנות אויבינו מבחוץ.

את הברכה הבינלאומית הביא חברנו צבי פרידמן- הברכה שלוחה למועדון הרוטרי של דרום ג'אייפור Rotary Club Jaipur South  . המועדון נמצא באזור 3050 ויש בו 115 חברים. קיבל את הצ'רטר ביוני 1987. במועדון מתפקדים 10 דירקטורים (אצלנו רק ארבעה), וכן שישה יועצים בנשיאות. ג'אייפור היא אחת הערים המתוכננות יפה בהודו, והיא הבירה של מחוז ראג'וסטאן. עם אוכלוסייה של 3.9 מילון תושבים ג'אייפור מכונה גם "העיר הורודה" Pink City . היא מפורסמת כמקור הייצוא הגדול ביותר בהודו של זהב, יהלומים, ואבניי חן באסיה. והעיר שבה נמצאות אבני החן הנקראות "היהלום הכחול". הבה נרימה כוס של ברכה למועדון הרוטרי של ג'אייפו דרום. לחיים!

את המרצה האורח אבישי יוסלבסקי הציג חברנו שלום ואנו: המרצה האורח הוא מנהל סניף חברת "גמולה" בצפון. גמולה היא חברה העוסקת בהערכות שווי של רכוש ומתמחה בשטח זה. אבישי ביצע לאור שנות עבודתו כשלושים אלף הערכות שונות, ובאמתחתו סיורים פיקנטיים שונים העומדים מאחורי הערכות אלו. התמחותו העיקרית של אבישי היא יהלומים, והוא קיבל את התואר "גמולוב" לאחר קורס מרוכז בן שישה חודשים בבורסה ליהלומים ברמת גן. מרכז ייצור וליטוש היהלומים במאה ה-18 היה בהודו, שם כונו היהלומים הנקיים והגדולים בשם "פרחי המונוסון" משום שלאחר שטפונות המונסונים הם היו נחשפים ומתגלים בבסיסיי הנחלים ונאספו כפרחים אחר הגשם, ללא צורך בקריאה במעמקים. שנים רבות יהלום נחשב אותנטי ובעל ערך רק אם בא מהודו. במאה השנים האחרונות עיקר היהלומים נמצאים במעבה האדמה וכיום קיימים מכרות יהלומים בקנה מידה רחב בדרום אפריקה, ברוסיה, ועוד...
הערכת היהלום נעשית לפי "חוק ארבעת ה-  C's:
Carat - קאראט. יחידת משקל בתחום היהלומים. קאראט אחד משקלו כמשקל גרעין של חרוב. גם המילה מקורה הוא הודית.
Clarity - בהירות או דרגת הניקיון. היהלומים בעבר היו יותר נקיים והם נמצאו בשולי או בתוך הנחלים. היהלומים שנכרים מהאדמה מלוכלכים יותר, ולכן היהלומים הנקיים מכונים גם יהלומי ריבר River כלומר יהלומי נהר.
Color - צבע. ככל שהיהלום נוטה להצהיב איכותו יורדת. נדירות מתגלים יהלומים עם צבע עמוק צהוב או אדמדם והם נדירים ויקרים. בעבר אבני חן כמו ספיר, אמרלד, וכדומה בעלי צבעים ירוקים, אדמדמים או כחולים היו יקרים יותר מיהלומים. אבל כיום היהלום עומד בראש פירמידת התכשיטים.
Cut -  אופן חיתוך וליטוש היהלום. צורות הליטוש המודרניות הקפיצו את ערכי היהלומים לשיא של אבני החן. ככל שמספר המשטחים על פני היהלום גדול יותר, הוא זוהר יותר באור.
בעת קניית יהלום נדרשים מספר תנאים:
דרוש שיהיה אמון במוכר, על היהלום למצוא חן בעיני הקונה, ודרוש אישור של מכון מוסמך לגבי טיב היהלום. המכון המוביל בעולם הוא ה GIA - המכון הגמולוגי האמריקאי. השוק בארצות הברית רוצה יהלומים גדולים של שלושה קראט. יש ביקוש גדול ע"י כלות לפני החתונה מחד וע"י סרסורים הרחמן הניצלן מאידך. והם מוכנים להתפשר על צבע ואיכות כי אצלם הגודל יותר חשוב.
השוק היפני לעומת זאת, דורש שלמות של לפחות 90 אחוז איכות. המחירים יכולים לנוע לטווח רחב, כך שיהלום של קראט אחד ללא פגם ואיכות D יעלה מעל ל20,000   דולר.
כאב הראש הגדול לתעשיית היהלומים הטבעיים ולשמאים בשטח זה היא הופעת היהלומים המלאכותיים המבוססים על צירקוניום. קשה להבדיל כיום בין יהלום אמיתי לבין יהלום מלאכותי, והבדיקות כוללות הבדלים בין מוליכות חום.
היהלום הוא מוליך חום כמו מתכות ואינו מהווה מוליך חשמלי. המכון היחיד שמסוגל להבדיל בין אבן טבעית לסינתטית הוא רק מכון ה GIA בעוד שאחרים אינם מוכנים להתחייב. בצירקוניום תחת אור יש "זריחה" של ספקטרום בן שלושה צבעים בעוד שביהלום אמיתי הספקטרום הוא לבן.
סגנון הליטוש המוביל כיום הוא ליטוש טולבקובסקי שהוא נותן את החיתוך האידיאלי בן 56 זוויות שונות.
בתחילת המאה סחר ביהלומים היה תחת ה"סינדיקט" של דבירס בדרום אפריקה. הם קבעו את המחירים ושלטו בכמות היהלומים שהופצע לסוחרים. כיום הסינדיקט ירד מגדולתו והמדינה שכורה הכי הרבה יהלומים כיום זו רוסיה. קיים גם שוק של יהלומים תעשייתיים אשר בשל דרגת הקושי הגבוהה שלהם דרגת 10 (הגבוהה ביותר) משמשים לשם חיתוך כולל חיתוך מתכות בתעשייה.
ישראל בעבר הייתה מרכז לסחר ביהלומים לייצוא וליטוש. כיום, הליטוש ירד מגדולתו והגשרים הם במרכזים בבלגיה ועוד.. כשהמרכז לליטוש הגדול הוא בהודו.

הודה למרצה נ"ל מאיר מנדלמן על ההרצאה המעניינת ביותר שתסייע ודאי לאלו המתעתדים לקנות יהלומים לבנות המין היה שלצידם. הוא הדגיש את חשיבותו של השירות הגמולוגי הניתן בחלק מהערכות של ביטוח רכוש ושווי נכסים. יו"ר המפגש נ"ל דני פסלר הודה למרצה והעניק לו כשי תיק ובו חומר על חיפה, אלבום תמונות על חיפה עכשיו ודגלון המועדון למזכרת נצח.

חילופי דגלונים עם מועדון רוטרי פורט ג'נטי: חברתנו יולין גולדברג הציגה את אנטואן- רוטריון מהעיר פורט גונטי המשתלם כרגע במכון הבינלאומי של משרד החוץ בכרמל. העיר פורט ג'אונטי נקראת על שמו של הקולונל הצרפתי אמיל ג'נטי ויש בה שני מועדוני רוטרי, ובמועדון שלו כ 20 חברים. העיר היא השניה בגודלה בגאבון שבאפריקה. נ"ל דני פסלר והרוטריון האורח החליפו את דגלוני המועדונים בברכה ובלחיצת יד .

--------------------------------------------------
כתב וערך - יורם קנטר
 צילומים-    יורם נאומן
סיוע בהדפסה-מאיה לבנשטיין
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet