נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

18/05/2016 - אסיפה כללית והרצאת ארנון סופר

מפגש 18 במאי, 2016. הצגת דוחות כספיים והרצאת אורח:
                             פרופ' ארנון סופר


 

הנשיאה המכהנת יוכי פלר  הכריזה עלךהחלק הראשון של המפגש כחלק של אסיפה כללית של המועדון בהתאם לתקנון. נ"ל יוסי כפירי הציג בפני החברים דו"ח תקציב מול ביצוע  של המועדון ופירט אותו בפני הנוכחים, אשר צוידו מראש בהעתקי הדוחו"ת.  הוא הודה לנ,ל אלי ליכטר על הסיוע הרכב בהכנת הדו"חות, לגזבר הכבוד בתקופה הנידונה ר/טל לזר ולמזכיר הכבוד שכיהן באותה תקופה ר/עמירם אסמן שסייעו בניהול התקציב בצורה שמרנית ועוד נשארו אודפים בסוף השנה. 2 הדו"חות, הן של המועדון והן של קרן המועדון הוצגו ואושרו פה אחד וללא מתנגדים או נמנעים על ידי חברי המועדון הנוכחים במפגש

  המועדון כיבד בעמידה של דקת דומייה את זכרו של חברנו הוותיק הרב בוב סמואלס מי שהיה מנהלה השני של הקריה החינוכית ליאו בק בחיפה וממייסדי הקהילה הרפורמית בישראל. מזכיר הכבוד נ"ל ונג"מ דנ פסלר  סיפר שהוא היה תלמיד שלו עוד בהיותו בכיתה ט' והרב סמואלס צירף אותו כספונסר שלו למועדוננו ב 1998. את דברי ההספד שנשא דני פסלר לזכרו תוכלו לקרוא בנפרד באתר זה. יהי זכרו ברוך!

הנשיאה המכהנת יוכי פלר הציגה את שלומי פורין חבר חדש שנוכח ביום בישיבה וקבלתו הרשמית תערך בערב חילופי הנשיאים הקרב ובא בסוף החודש.

                                             * *  * *  *

  בשלב זה הסתיימה האסיפה הכללית ועברנו לחלקו השני של המפגש- הטכס הרוטריוני המסורתי והרצאתו של אורח המועדון פרופ' ארנון סופר.

פסוק השבוע הובא על ידי חברנו ר/שלום וואנו- על ידידות וחברות. ידידות היא סוג של קשר בין שני אנשים או  יותר, אשר מכבדים זה את זה ונהנים מחברתו של האחר. יחסי ידידות אינם כוללים רומנטיקה או גילויי אהבה על רקע רומנטי. אמרות על ידידות וחברות:.

"חבר- הוא מי שנותן לך חופש מוחלט להיות עצמך" .(ג'ים מוריסון)
 "חבר הוא אחד שמכיר אותך ואוהב אותך באותה המידה" (אלברט הובד)
"הליכה עם חבר בחושך עדיפה על הליכה לבד באור"  (הלן קלר)
 "כאשר אנו מנסים לגלות את הטוב אצל אחרים, איכשהו אנו מוציאים את המיטב מעצמנו (ויליאם ארתור וורד).
חברים הם מלאכים שמעמידים אותנו על הרגליים כאשר הכנפיים שלנו שוכחות לעוף (סמדר שיר).
   "אין בנמצא ידידות בין שני פוליטיקאים , במיוחד אם  הם משתייכים לאותר המפלגה" (אדוארד ארי).
 לאחר ברכות הרעות שהובאו על ידי ר/חניתה מלכוב ובהן ברכה מיוחדת לנג"ל אליהו ברכה במלאת לו 60 שנה. הנשיאה המכהנת יוכי פלר העניקה לו זר פרחים נאה כאות הוקרה מכל חברי המועדון על 45 שנות פעילות במועדון, וכן מגן הוקרה מיוחד למזכרת ובתודה מהמועדון על רוב פועלו.

הברכה הבינלאומית הובאה הפעם על ידי נ"מ/דב מעיין: לאור זכייתה של אוקראינה בתחרות האירוויזיון עם השיר "1944" בביצועה של הזמרת ג'מיאה, הברכה הבינלאומית שלוחה היום למועדון הרוטרי של אודסה, אוקראינה. (Odessa Rotary Club, Ukraine)

שמו של השיר 1944 מציין את השנה שבה גירש סטאלין 200 אלף אזרחים טטארים מחצי האי קרים. השיר בעקיפין עוקץ את נשיא רוסיה הנוכחי פוטין שבשנת 2014  שב וסיפח את חצי האי קרים שהיה חלק מאוקראינה לרוסיה.

מועדון הרוטרי של אודסה נוסד בשנת 1995. במהלך השנים מספר החברים הח0לך והתמעט ונותרו רק 7 חברים. בשנת 2005 התאושש המועדון וכיום יש בו 16 חברים... המועדון של אודסה משתייך לאזור 2230 הכולל את פולין (74 מועדונים), אוקראינה(43 מועדונים) ואת בלארוס(5 מועדונים). חברי המועדון של אודסה והנשיא הנוכחי וניאמים טרשוק נפגשים כל יום חמישי בערב בשעה 18:00 בבית הקפה טרובדור, ומתקיימים מתרומות המגיעות למועדון ממועדוני רוטרי בארה"ב והולנד. לאחרונה קיבל המועדון תרומה גדולה ששימשה לרכישת 100 כסאות גלגלים עבור ילדים נכים החיים במעון "הבית של המלאכים." הבה נרימה כוסית של ברכה למועדון הרוטרי של אודסה!

                                   *    *    *

   את המרצה האורח, שזו לו הפעם הרביעית שהוא מרצה במועדוננו, הציג חברנו ר/ערן דובובי:  פרופ' ארנוו סופר נולד בתל אביב בילה את ילדותו ונעוריו במושבה ראשון-לציון. הוא גילה עניין רב בגאוגרפיה כבר מהיותו ילד. הוא וחבריו לכיתה בגימנסיה הריאלית במושבה הקימו את קבוצת ‏הכדוריד הראשונה שפעלה תחת חסות 'ימכבי' . בשנות החמישים ארנון שימש גם שחקן נבחרת ישראל ,את שירותו הצבאי בצה"ל עשה בנח"ל  והיה חבר קיבוץ תל קציר  ומדריך שליח בשבט הילל בצופי חיפה.

את שלושת תאריו האקדמיים קיבל באוניברסיטה העברית בירושלים. :עבודת דוקטורט שלו עסקה "במיקום תעשיות במפרץ חיפה - מנקודת ראות גאוגרפית " . ב 1965- ‏היה בין מקימי החוג לגאוגרפיה והחל לפעול כמרצה במכון האוניברסיטאי של חיפה טרם הפיכתו לאוניברסיטה. במהרה התקדם סופר בסגל האקדמי באוניברסיטת חופה והחל לכהן במגוון תפקידים, בהם ראש החוג לגאוגרפיה {יושב ראש המרכז היהודי-ערבי והמכון לחקר המזרח התיכון ,דיקן הפקולטה למדעי החברה , סגן יו"ר המרכז לחקר הביטחון ,ראש קתדרת חייקין לגיאואסטרטגיה. מאז 1969 ‏הוא מלמד, מדריך ומעורב במכללה הבין זרועית לפיקוד ‏ולמטה הצה"לי; מאז 1978 ‏ הוא מרצה ומשמש פרופסור במכללה לביטחון ‏לאומי ומאז 2007 ‏הוא ראש המרכז למחקר במכללה זו. מאז צאתו לגמלאות, הוא מלמד אך ורק את אנשי מערכת הביטחון הלומדים באוניברסיטת חיפה.

  עיקר מחקריו דנים בבעיות הגיאואסטרטגיות של ישראל, כמו דמוגרפיה, מים, יחסי יהודים- ערבום, פיתוח הפריפריה , איכות הסביבה לוחמה בשטח בנוי ועוד. סופר נודע כמקורב למנהיגים הפוליטיים בישראל מכל הזרמים ולפיכך היה שותף בכמה מהתהליכים המדיניים של ישראל ובין היתר חבר במשלחת הצבאית בשוחות אוסלו ובנושאו המו"מ מול סוריה ולבנון ,עוד נודע בזכות אזהרותיו מפני הדמוגרפיה הערבית ועל רקע זה כיוזם תוכנית ההתנתקות מרצועת ‏עזה אותה ביצע שרון בקיץ 2005. ‏קודם לכן ( 2001 ‏) סייע לשרון לתחם את קווי ההפרדה ביו"ש שהיו בעצם קווים דמוגרפים, תרצו, אתניים ולאו דווקא ביטחוניים, סופר נשוי ולו 4 ילדים ושמונה נכדים.
 
    המרצה פתח בדבריו והזכיר לכולנו שזוהי הרצאתו הרביעית בשנים הרבות שחלפו כמרצה אורח במועדוננו. בתחילת דבריו הוא עמד על בורות הנוער כיום בארץ, שאינו יודע להבדיל בין א"י לישראל, רובו אינו יודע איפה עובר "הקו הירוק", ומהו הרוב ומהו המיעוט.

  בדמוגרפיה של ישראל עולה הנושא הדתי, ונשאלת השאלה האם ישראל בדרך להיותה מדינה עם רוב דתי?. הסיפוח הזוחל של השטחים יביא למדינה דו לאומית שעם השנים לא יהיה בה רוב יהודי. גם הסיפור של ירושלים המאוחדת" הוא בלוף . לדעתו יש להשאיר שטח ומקום לשתי מדינות ושני עמים גם אם פלסטין תקום כמדינה נפרדת רק בעוד 100 שנה.

  העיר תל אביב רבתי הפכה לאיום אסטרטגי על ישראל. אם כולם יתרכזו בתל-אביב היא תהפוך למדינה משל עצמה, ו"מדינת תל אביב" תהווה איום על ישראל הנותרת. כבר היום ישראל היא הצפופה במדינות העולם המערבי.. הארץ היא קטנה, 60% ממנה היא מדבר, ומחצית מהשטח שנותר הוא בידי צבא ובטחון. כך שלאוכלוסייה הנותרת מאד צפוף. יש כיום קצת למעלה מ 6 מיליון יהודים בארץ- מהווים כ 5% בלבד מהעם היהודי בעולם. לא נראה שמהלך שני העשורים הבאים יחס זה ישתנה. אבל יש לצפות שעוד שני עשורים יהיו כבר כ 19 מיליון איש בצפיפות בארץ הזו. מי שרוצה לספח את השטחים יביא לכך שאחוז היהודים  (לאחר הצטרפות הפלסטינים) ירד לכ 47%, הרוב יהיה לא יהודי ואז או שהשלטון יהיה דיקטטורה עם אפרטהייד או שאבו מאזן וחבר מרעיו ישלטו  כרוב באם נשאר דמוקרטים.

 כיום יש כ 2.6 מיליון פלשתינים בגדה המערבית, עם נתוני ילודה גבוהים. היהודיות יולדות רק 2.2 ילדים  ובאירופה זה ירד ל 1.2 ילדים למשפחה. בין הדתיים- בנ עקיבא יולדות 4.2 ילדים למשפחה, החרדים עלו ל 7.5 ואילו אצל הבדואים הילודה היא בשיעור 6.5 ילדים למשפחה לאחר הגבלת הקצבאות.( קודם היה יותר...). מי שהולכים ומתחזקים הם שיעור הדתיים באוכלוסייה היהודית.  החרדים מהווים רק 21% מהם והשאר הם כיפה סרוגה וש"ס. הם הופכים לרוב באוכלוסייה משום שרוב החוזרים בשאלה אינם הופכים חילונים גמורים אלא עוברים מחרדים עם כיפה שחורה לכיפה  סרוגה.

  בעיה נוספת היא הבלוף של ירושלים ה"מאוחדת"- העיר שחוברה לה יחדיו. ירושלים כיום היא העיר הגדולה במדינה,  אחוז היהודים בה יחסית הולך ויורד- היו בעבר 72% וירדו ל 60%. היא העיר הענייה ביותר בארץ. לקרת שנת 2035 יהיה שיווין בין מספר הערבים ליהודים בירושלים. אשר לחרדים- היו רק 21 אלף ב 1961, וכים מספר החרים עומד על 200 אלף ויותר, שרובם אינם עובדים אלא יושבים ב"כולל" ומהווים נטל על האזרחים העובדים משלמי המסים .

   הנשיאה המכהנת יוכי פלר הודתה למרצה על ההרצאה המאלפת ועל שפתח את עינינו לבעיית צפיפות האוכלוסין המצפה לנו, וסכנת  איבוד הרוב היהודי במדינה, העניקה לו תעודת הוקרה ואת דגלון המועדון למזכרת, שיצטרף על שולחנו לשלושת הדגלונים הקודמים אותם קיבל בגין 3 המפגשים עמו בעבר.

----------------------------------

כתב וערך: ר/ד"ר יורם קנטר

 צילומים  : ר/יורם נאומן
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet