נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

17/11/2010 - הרצאה אריה אבני

מפגש 17 בנובמבר- מרצה אורח אריה אבנרי על תנועת אומ"ץ והמלחמה בשחיתויות בישראל

בפני אולם מלא מפה לפה פתח הנשיא דני פסלר את המפגש  בברכה למרצה-האורח העיתונאי ונשיא  עמותת אומ"ץ וכן את מנכ"ל אומץ שהתלווה אליו. כן ברך את האורחים הנוספים, ואת החברים ששבו לאחר היעדרות למועדון.

את פסוק השבוע הביא נ"ל אדי חי :                                        
בפרשת השבוע נקרא בשבת שיעקב אבינו מתכונן למפגש המאיים עם אחיו עשו . יעקב נערך למלחמה, מכין תכנית מוצלחת וגם מתפלל לקב"ה. אם ליעקב הייתה תכנית כל כך מוצלחת - לשם מה הוא צריך להתפלל? ואם הוא התפלל - למה הוא היה צריך לעבוד קשה ולפזר מנכסיו? יעקב ידע שאם הוא ינסה - הקב"ה יעזור לו . יש הרבה יותר סיכויים שהאדם המאמין שמתפלל לאלוקיו - יהיה אקטיביסט, מאשר האתאיסט . מי שמאמין שהאלוקים לצידו ושאם רק ישתדל - הקב"ה כבר יעזור לו ,יהיה נכון לצאת לקרב. וזה מביא אותנו לסיפור קטן מסיפורי העיירה:  בעיירה קטנה השוכנת לשפת הנהר- עלה לפתע הנהר על גדותיו והציף אותה . כשמפלס המים החל לעלות נסעו ברחובות אנשי הצלה וקראו לאנשים לפנות  מיד את בתיהם ·
אדם אחד בשם יונה סרב לעזוב "אני מחכה שהאלוקים יציל אותי" אמר . שעה לאחר מכן כשהשיטפונות התגברו נאלץ יונה לעלות לקומה השנייה בביתו - בשלב זה עברה סירה והחותרים צעקו ליונה "יבוא תעלה- באנו להצילך"- "אין צורך" הוא אמר , אני מחכה שהאלוקים יציל אותי . שעה מאוחר יותר יונה כבר ישב על הגג-והמים איימו להציף גם את הגג, ואז ריחף מסוק מעליו ושלשל לעברו סולם חבלים "הצל את נפשך, בוא עלה"- קרא ברמקול איש הצוות. "לא תודה- אני מחכה שהאלוקים יציל אותי". המים המשיכו לגאות ולא חלף זמן עד שיונה נסחף בזרם וטבע. רטוב עד לשד עצמותיו, נרגן וכועס הגיע לשמיים בסערה ודרש מהמלאך לשוחח מיד עם האלוקים "אני בטחתי בך" אמר בכעס לאלוקים "ואתה לא הצלת אותי!" . "מה זאת אומרת לא הצלתי אותך?"  ענה לו האלוקים – "ומי לדעתך שלח אליך רכב הצלה, אחריו את הסירה ולבסוף אפילו מסוק?. .."  המסקנה (שביטא אותה יפה הסופר י.ל. גורדון )-  "אם ידך לך לא תושיע- גם האל לא ישיט עזרה מרקיע".

הברכה הבינלאומית הובאה שוב על ידי חברנו ישי הרמתי: 
ביום זה  אנו שולחים ברכה בינלאומית למועדון רוטרי אנקרה טורקיה.  Rotary Club Ankara- Turkey) ). בחרנו לשלוח ברכה זו למועדון זה ביום זה :היום יום הזיכרון למוסטפה כאמל אטאתורק מי שהיה מייסד טורקיה המודרנית שנוסדה בשנת 1925 . כמאל אטאתורק שימש כנשיא טורקיה המודרנית עד ד מותו בשנת 1938- . מועדון רוטרי הראשון בטורקיה נוסד בשנת 1955 באנקרה .בגלל הרכב חבריו (רבים מהם נתינים זרים) הוא היחידי בטורקיה שבו הישיבות מתקיימות ב  2- שפות אנגלית וטורקית. עם הקמת המועדון הוא היה תחת הניהול האזור של הרוטרי שכלל :לבנון מצרים-סודן-כווית- טורקיה. לאחר זמן החליט הרוטרי הבינלאומי לשנות את האחריות האזורית שהפכה ל: טורקיה-איראן-ישראל - יוון-.טורקיה.  המועדון נפגש כל יום רביעי בצהריים במלון הילטון-אנקרה. נרים כוסית לברכהלרוטריונים של אנקרה.

הנשיא המיועד לשנת הרוטרי הבאה, זאב ענר  הודיע שנקבעו מועמדים לתפקידי המזכיר ועוזר המזכיר, וכן את סגן הגזבר. בשלב זה עוד לא נקבעו ראשי האפיקים, וכן עדיין לא נמצא  גזבר. רשימת חברי ההנהלה המלאה תפורט עם השלמתה במפגש הבא.

חברתנו יולין גולדברג הציגה  בקצרה את עצמה ופועלה במסגרת  של My Job Talk . החלה עבודתה בעירית חיפה לפני 33 שנה, בינואר   1978, כעובדת סוציאלית, ומאז אחת ל כ- 6 שנים החליפה פרויקטים ביניהם סיוע לאוכלוסיות נצרכים, עבודה עם קשישים ויזמות להתארגנות גמלאים, ולאחרונה עוסקת בפרויקט לקידום ושיפור החיים בערי ישראל.  כן מתוכנן פרויקט בשיתוף ארגון הבריאות העולמי לסיוע בפרויקטים לעידוד השמירה על הבריאות בקהילה דוגמת צעדים למניעת מגפת ההשמנה בילדים ובצעירים בשנים הבאות.

המרצה האורח, מר אריה אבנרי, הוצג על ידי אריה ברגמן: אריה אבנרי , מייסד אומ"ץ והעומד  בראשה, יליד ירושלים,1937, נ+2. שרת בצה"ל בתפקידים שונים, במשטרה הצבאית ולאחר מכן, ככתב צבאי בשבועון "במחנה" ובביטאון חיל האוויר.  במלחמת יום כיפור שימש חוקר מטעם ענף ההיסטוריה של צה"ל. בוגר לימודי מדעי המדינה וסוציולוגיה בביה"ס הגבוה למשפט וכלכלה באוניברסיטת תל-אביב, פסיכולוגיה של ההמונים באוניברסיטה הפתוחה , ועיתונאות באוניברסיטת ת"א. כתב בשבועון רימון, שהוקם במימון השב"כ כדי להתחרות בשבועון "העולם הזה". במקביל, ערך את זרקור - תוכנית תחקירים בקול ישראל, והשתתף במשדרי החדשות של גלי צה"ל וגם אחד מחלוצי ערבי הראיונות, עוד בימיה הראשונים של הטלוויזיה. שימש כתב לענייני פוליטיקה, עבודה, תחבורה ופלילים, וכן היה בעל טורים אישיים. בשנים 1958-1972 פרסם הומורסקות ופיליטונים במוסף הסאטירי ציפור הנפש, וב"זמנים מודרניים" (ידיעות אחרונות). משנת 1972 שימש אבנרי עיתונאי-חוקר בעיתון ידיעות אחרונות ותרם לעשרות חשיפות וגילויים שהביאו להעמדה לדין של אישי ציבור ואנשי עסקים. פרסם  מעל ל 160 כתבות ומאמרים, ומעל ל 24 ספרים , על מלחמות ישראל, על מנהל תקין ושחיתות שלטון, נושאי סטירה וביוגרפיות. היה יו"ר ועד עיתונאי "ידיעות אחרונות", יו"ר אגודת העיתונאים בתל-אביב, יו"ר האיגוד הארצי של עיתונאי ישראל, וחבר נשיאות מועצת העיתונות.
התנועה בראשה הוא עומד כיום,  אומ"ץ , היא תנועה המשלבת פעילות למען מנהל תקין וטוהר מידות בעת ובעונה אחת עם סיוע לגופים חברתיים, אוכלוסיות חלשות וארגוני נכים ונפגעים למיניהם. שילוב זה מתאפשר ע"י פעילות בשני מישורים מקבילים – האחד הוא  למנוע זרימת כספי ציבור לכיסיהם של איילי הון פרטיים, נבחרי ציבור מושחתים, ועובדי ציבור תאבי בצע. ולדאוג להעברת הכספים הללו ליעדים חברתיים, סוציאליים ולתקון עוולות. המישור השני הוא  בתחום המשפטי- פעילות למען שוויון בפני החוק ובלימת התופעה של  איפה ואיפה בין צדק למיוחסים וצדק  להמוני העם.
אומ"ץ הוקמה בחודש יוני 2003 ע"י קבוצת אזרחים מכל גווני החברה והקשת הפוליטית שהחליטו להתנדב למען המטרה לשנות ולשפר את פניה של החברה הישראלית. קדמה לה  עמותת "אמיתי" למנהל תקין וטוהר המידות שפעלה בין השנים 1990 – 2000 . כיום תנועת אומ"ץ כוללת כ-200 חברים ברחבי הארץ, כולם מתנדבים  לתנועה שני סניפים -המרכזי  ממוקם בתל אביב וחולש על המרכז, הדרום ואזור ירושלים. והסניף הצפוני הממוקם בחיפה וחולש על אזור המשתרע מחדרה ועד רמת הגולן.

המרצה האורח אריה אבנרי פתח וסיפר שמזה 40 שנה הוא וחבריו לוחמים בשחיתות , ובעשור האחרון הוא עזב את של עיסוקיו, התפטר מעבודתו בעיתון ומקדיש את כל זמנו ומרצו  בפעילות במסגרת עמותת אומ"ץ למלחמה בשחיתות. הוא  עמד על השילוב המסוכן של הקשר שבין "הון, שלטון  ועיתון". במהלך ההרצאה הוא הביא  אין סוף דוגמאות של שחיתות בהתנהלות השלטונית, פעילויות  אנשי ההון, והפרסומים בעתון. הוא התייחס לפרשיות הידועות יותר תוך הבאת ציטוטים מספריו הרבים שעסקו בשחיתות איילי ההון, עברות ושחיתות אצל מנהיגים ומובילים בשלטון,  ועל הקשרים  המסועפים שבין משפחות ההון בישראל לעומדים ולמחליטים במשרדי הממשלה וקובעי המדיניות.
אשר לאולמרט הוא סיפר שהוא מלווה את מעלליו מזה 35 שנה, ותאר  אירועים, נסיבות ומעשים  שעמד בראשן במהלך כל השנים מאז היה שתדלן בכנסת, שר בממשלות (בריאות, אוצר, תמ"ת),  ראש עירית ירושלים ועד לתפקיד האחרון כראש הממשלה ואחראי למלחמת לבנון השניה.
לדבריו אין עוד מדינה בה עמדו ארבעה נשיאים, חמישה ראשי ממשלות למעלה מעשרה שרים ווכן ראשי עיריות רבים בפני חקירה משטרתית בחשד לשחיתויות אלו ואחרות. אמנם לא כולם נמצאו אשמים, חלקם זוכו מחוסר הוכחות, חלקם  בשל ספק שהצליחו עורכי הדין שלהם למצוא אחר שנות משפט ארוכות, ואילו חלקם הורשע ואפילו עתה "יושבים " שני שרים בכלא...
לדבריו, אין עוד מדינה בעולם שיש בה כל כך הרבה עסקות טיעון  ביזמת הפרקליטות בנושאי שחיתות, וכן  שימוש בכופר לעברייני מס  המונע כליאת עברייני צאורון לבן.
לדבריו קשה היום לעוסקים בגילוי וחשיפת השחיתות  להניע את  הפרקליטית והמשטרה לחקור את התלונות הרבות שהעמותה מעבירה. בעוד שבעבר, בימים הטובים שקצין המשטרה האגדי זיגל, עמד בראש מנגנוני החקירה, די היה לדבריו במידע שהיה "קצה זנבם של דגי מלוח" להביא לחקירות, מעצר ואישום של מה שהפכו ל"דגים שמנים". כיום על הלוחמים בשחיתות לספק אין סוף מסמכים ועדויות המאשרות התלונות המיוחסות למושחתים למיניהם,  שלא פעם סוללת עורכי הדין שמלווה אותם ואולי אף קשורה בפעילותם מצליחה  למצוא ספק  מחסר הוכחות ניצחות וברורות במשפטים שנמשכים כעשר שנים ויותר...
סיפורים על אולמרט,  מעללי שרון ובני משפחתו, פעולות השר ליברמן, אילי ההון המוכרים לכולנו במערכת הכלכלית, ואפילו  אל המתרחש מאחורי הקלעים של מסמך  "גאלנט" - חלק מהסיפורים שכבר פורסמו על ידי אבנרי בספריו ובמאמריו בעבר היו מוכרים , אך הידע שלנו הוא רק קצה הקרחון של מה שקורה ומה שמתרחש מסביב עד עצם היום הזה- וכל השומע תצילנה אוזניו...
המרצה סיפר על ספר חדש העומד להופיע  בנוסף ל 24 שכבר הופיעו ברבות השנים, וציין שאת כל ההכנסות שלו מהרצאות, מספרים ומהופעות ברדיו ובטלוויזיה הוא תורם לעמותת אומ"ץ.

חברנו מיכה לחמן הודה למרצה, שריתק אותנו בהרצאתו, וניכר היה שיש לו עוד הרב הרבה מה לגלות ולספר לציבור. הנשיא דני פסלר העניק לו בתודה את ספר תולדות המועדון וכן את דגלון המועדון, ואחל לו ולמנכ"ל אומ"ץ המשך פעילות מוצלחת במניעת  השחיתויות של מערך ההון שלטון ועיתון.
2024 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet