נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

16/09/2015 - מפגש מועדון, לקראת יום הכפורים

מפגש מועדון 16 בספטמבר, 2015- מרצה אורחת:  הרבה נעמה דפני על  "הכנת הלב ליום הכיפורים".

הנשיאה המכהנת יוכי פלר פתחה את מפגש המועדון ה-9 לשנת הרוטרי 2015-16 , היא ברכה את המרצה האורחת, כבוד הרבה נעמי דפני , את האורחים ואת כלל הנוכחים שהיה הפעם בשל החופשות והחגים נמוך מהמקובל. היא איחלה מעל הבמה שנה טובה וגמר חתימה טובה לחברים, לחברות ולבני משפחותיהם/הן.

 את פסוק השבוע שהכינה חברתנו ר/אילאיל ענר הקריא ר/עמירם אסמן:
צום גדליהו- ‏מקורותיו וטעמיו של הצום - רגע לאחר תום החגיגות ‏(ו‏הארוחות...) הגדולות של ראש השנה, מציין הלוח העברי את צום גדליה - אחד מארבעת ימי התענית לזכר החורבן (הצומות האחרים הנם: ט' באב, י' בטבת ו-י"ז בתמוז). הצום, המצוין ב-ג' בתשרי (או ב-ד' בתשרי ,במידה והתאריך המקורי חל בשבת) הונהג לזכר רציחתו של גדליהו בן אחיקם בן שפן, הנציב שהופקד על ‏'די הבבלים על שארית הפליטה בארץ יהודה לאחר חורבן הבית הראשון ( 586 ‏לפני הספירה). גדליהו בן אחיקם נרצח על ידי מתנקש יהודי, אחד ממנהיגי שארית הפליטה, ישמעאל בן נתניה שהיה מזרע המלוכה. הוא בא אליו למצפה, אכלו ביחד ואז הוא וחבריו הרגו בחרב את גדליהו, את היהודים שהיו עימו וכמה מהחיילים הזרים הכשדים. בעקבות הרצח (582 לפנה"ס) רציחת גדליה גרמה להגליית שארית הפליטה (מעט היהודים שנשארו בארץ) ונחשבה כחורבן בית המקדש עצמו. בכך בא הקץ על קיומה של אוטונומיה יהודית כלשהי בארץ ישראל עד לשיבת ציון. לאחר מותו של גדליה הושלם חורבן הבית הראשון, ולא נותרה כל ריבונות יהודית בארץ ישראל למשך שבעים שנה.לאחר מקרה זה, התפזרו דלת העם שהיו תחת ממשלתו של גדליה בן אחיקם וחלקם ירדו למצרים מפחד תגובת הבבלים. 
ירמיהו הנביא שנותר בארץ לאחר החורבן התנגד לירידה למצרים, אך אולץ על ידי היורדים להצטרף אליהם. רציחתו של גדליהו הייתה "אקורד הסיום" של הנוכחות היהודית בארץ ישראל בימי הבית הראשון. תיאור רחב של מעשה הרצח והמאורעות שבאו בעקבותיו מופיע בספר ירמיהו בפרקים מ-מג.   רצח גדליהו בן אחיקם על ידי קנאים קיצונים מהווה למעשה את הרצח הפוליטי הראשון בתולדות ישראל.
אזכורו הראשון של הצום מופיע כבר במקרא בהתייחסות של שבי ציון לשאלה האם יש להמשיך ולהקפיד בצומות על החורבן לאחר החזרה מן הגלות בבבל. בפנייתם לנביא זכריה מתייחסים העולים לצום הרביעי, צום החמישי, צום השביעי וצום העשירי. (כינויים אלו מעידים על החודש בו צוין הצום, על פי מניין החודשים מניסן· על פי זאת, צום השביעי - הצום החל בחודש תשרי - הוא הצום שנקבע לזכר רציחתו של גדליהו. במקורות שונים בספרות חז"ל נקבע כי גדליהו נרצח ביומו השלישי של החודש. חלק מפרשני המקרא (כדוגמת הרמב"ן) קבעו כי גדליהו נרצח ביומו הראשון של החודש, אך בשל קדושת ראש השנה נקבע הצום רק לאחריו. יצוין כי ביהדות הקראית לא מצוין צום גדליהו ו"צום השביעי" מצוין ביום כד תשרי לזכר הצום שצמו שבי ציון בימי עזרא ונחמיה לקראת מעמד חידוש הברית (נחמיה ט א).

לאחר הקראת ברכות הרעות על ידי ר/לאה קורן, שהיא עצמה נישאה לבעלה נחום ב 18 בספטמבר, עברנו לברכה הבינלאומית המסורתית שהובאה על ידי ר/צבי פרידמן:
הברכה הבינלאומית שלוחה היום למועדוןן רוטרי במונטריי פנינסולה שבקליפורניה, איזור 5230.(Monterey Peninsula Rotary Club). המועדון שנוסד ב 1924 כולל 124 חברים, הנפגשים כל יום שלישי ב 0700 בבוקר ( אחרי הג'וגינג..) לארוחת בוקר במלון היאט ריג'נסי שבמונטריי. המועדון הוא אחד משבעה מועדוני רוטרי שבמונטריי. המועדון מגלה עניין מיוחד בצעירים וילדים, ומחלק מלגות קטנות ורבות לסטודנטים ותלמידים בסביבתו. מקיים חילופי סטודנטים ומורים כל שנה, בין השאר למורים מהאיטי. השנה הם מנהלים קרן שמטרתה לשלוח את כל ותיקי מלחמת העולם השנייה שצמודים לכיסאות גלגלים לביקור באנדרטת הזיכרון בוושינגטון. בנוסף למלגות הקטנות אך הרבות שהם מחלקים לתלמידים בקהילתם הם מקיימים פרויקט של הרכבת מתקנים לסינון מים על ידי מתנדבים ושליחת המתקנים למדינות שונות- עד כה הורכבו ונשלחו כ 5000 יחידות שכאלה לנזקקים בכפרים שונים בעולם. הבה נרימה כוסית של ברכה למועדון רוטרי פנינסולה קלוב במונטרי !
                                                  
הודעות ועדכונים:
-הנשיאה יוכי פלר ברכה את חברנו נ"ל יוסי כבירי ואשתו לרגל הולדת הנכד הנוסף-נכד שני תוך החודש האחרון.
- הנשיא המיועד צבי יצחקי מסר על פניה שקבלנו ממועדון רוטרי בבאיה מארה,  בירת מחוז מרמורש שבצפון מערב רומניה, בשיפולי הרי הקרפטים המזרחיים, לאקט רוטריוני של חתימה על הסכם שיתוף בין המועדונים שלנו ושלהם. הוא מארגן משלחת קטנה של חברי המועדון שתצא  באוקטובר לקלוז' לחתימה על ההסכם בבאיה מארה, מועדון שבו 56 חברים.
- ערב הגאלה של מועדון רוטרי חיפה יתקיים ב 5 לדצמבר בתיאטרון מוצקין. במסגרת הערב יופיעו 7 פסנתרנים המנגנים על 7 פסנתרים על במה אחת בקונצרט מעניין. הפצת הכרטיסים החלה והחברים מתבקשים לסייע במכירתם והפצתם.
- מועדון רוטרי כרמל יקיים ערב בין-מועדוני ב 24 לאוקטובר ב"סוכת האחווה"  כולל ארוחת ערב. פרטים עוד יבואו.

מזכיר הכבוד של מועדוננו נ"ל ונג"מ דני פסלר הציג את המרצה האורחת הרבה נעמה דפני. נעמה היא בוגרת מרכז חינוך ליאו בק שבהנהלתו, ובעבר הוא היה בין מוריה ומחנכיה. סיימה תואר ראשון בלימודי מחשבת ישראל ותואר שני בניהול מלכ"רים. בוגרת היברו  קולג' המוסד הרפורמי להכשרת רבנים ורבות. כעת היא מכהנת כרבה של קהילת אוהל אברהם, בקהילה ליהדות מתקדמת שבמרכז החינוכי ליאו בק בחיפה.                                                       

המרצה האורחת פתחה בהסבר על מושג ה"רבה". בעבר היו נשים רבות מנהיגות הקהילה אך לא היה כינוי מתאים. ב1976 נכנסו נשים לרבנות בקהילות ליהדות מתקדמת בארה"ב, וכינו עצמן "רב" בדומה לגברים שהוסמכו לרבנות. הכינוי "רבנית, אינו מתאים כי הוא מסמל אשת רב גבר. הן פנו לאקדמיה לעברית שלא הצליחה להגיעה להסכמה, והותירו אחת משתי אפשרויות לבחירה או "רב, או "רבה" לפי בחירת המוסמכת לרבנות.

כעת אנחנו נמצאים בעיצומו של תהליך. התחלנו את הסליחות ואנחנו רגע לפני הדרמה היהודית הגדולה של ראש השנה ויום הכיפורים. לאחר ראש השנה אנו בעיצומם של "עשרת ימי תשובה". הימים שמראש השנה עד יום הכיפורים נקראים עשרת ימי תשובה. עשרה ימים אלו כוללים שני ימי ראש השנה ויום הכיפורים ושבעה ימים שביניהם. מקובל לקרוא גם לימים שביניהם בשם עשרת ימי תשובה.  לרוב אנחנו חושבים שבמונח עשרת ימי תשובה הכוונה היא לחזרה בתשובה, אך מושג עשרת ימי התשובה אינו קשור בכך בכלל.

"תשובה"- מלשון תשובה משורש "לשוב"- מתאר את היכולת לחזור. "שבת תשובה"- נקראת כך כי ההפטרה היא "שובה ישראל אל השם אלוהיך". מהיא השאלה שאלוהים שואל, שאליה אנו חוזרים עם תשובה? אלוהים שואל: "אייכה?". אדם וחוו לאחר החטא בגן העדן התחבאו. אלוהים ככל יודע ידע היכן הם, אך בכל זאת שאל "אייכה?,-איפה אתה, על מנת לתת לאדם הזדמנות לחזור בו, ולברר מה קורה עם הערכים שלו. רש"י מבאר כי הסיבה ששאל ה' יתברך את אדם הראשון אַיֶּכָּה היא לא מפני שהוא לא ידע היכן הוא אלא מפני שהוא לא רצה לומר לאדם באופן ישיר שהוא חטא שכן אז היה יכול האדם להיבהל ולהצטדק מיד ולומר שלא חטא. אך עתה שנכנס עימו בדברים והחל משוחח עימו התוכחה שניתנה לאדם בעניין החטא באה בצורה עדינה יותר ויכול היה האדם לחזור בתשובה במקום ולומר "חטאתי". 

חכמים אמרו שאם האדם יודע על מה שעה ומוכן לחזור בו, השאלה היא "אייכה?". אבל אם האדם אינו יודע להשיב ואינו מוכן לחזור בו- מבנה המילים הוא איכה- כמו במגילת אייכה ומשמעותו אסון נורא. לא רק לאדם אלא לאומה כולה כנאמר בפסוק איכה ישבה בדד..  עשרת ימי התשובה הם הימים בהם אנו צריכים לשאול את עצמנו מה קרה לנו, איפה אנחנו, והיכן אנו עומדים בהקשר לערכים שלנו. לעשות בדק בית וחשבון נפש.

הודה למרצה האורחת חברנו ר/צבי פורר על ההרצאה המאלפת וההסברים המעניינים לעשרת ימי תשובה, ונאחל לכולנו שנה טובה וגמר חתימה טובה.

הנשיאה המכהנת יוכי פלר הודתה אף היא לרבה על הרצאתה, והעניקה לה תעודת הוקרה ואת דגלון המועדון לשנה החדשה. בהקישה על פעמון הרוטרי המיתולוגי שעל שולחן הנשיאות התפזרה הפגישה וכולנו  פנינו להתכונן לצום יום הכיפורים ולמפגש הבא על אונת הקרוז בנמל חיפה.

שנה טובה וגמר חתימה טובה לכולם.

 -----------------------------------

 כתב וערך: ר/יורם קנטר

 צילומים:   ר/יורם נאומן

2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet