נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

16/02/2011 - מפגש הרצאת העיתונאי עקיבא אלדר

כתב וערך: יורם קנטר
צילומים: יורם נאומן

הנשיא המכהן דני פסלר פתח את הישיבה  בקבלו בברכה את המרצה האורח  עקיבא אלדר. כן ברך את האורחים והאורחות הרבים  שהופיעו למפגש.
הנשיא ברך  את חברנו הוותיק צבי הדסי, במלאות לו  90 אביבים,  הנשיא העניק לו מגן מעוטר למזכרת נצח ולאות תודה על פועלו הרב של צבי לאורך השנים למען הקהילה ולמען המועדון, ואחל לו בריאות והמשך אריכות ימים.

צבי הדסי נולד בפולין ועלה ארצה עם הוריו בשנת 1933. למד ב"גימנסיה ביאליק" בחיפה, ובתום שנת הלימודים  השביעית, הורחק מלימודים בשל פעילותו באצ"ל, ואת בחינות הבגרות כשה כתלמיד אקסטרני.

 צבי הצטרף לאצ"ל ב 1937  ולקח חלק בפעולות הארגון נגד הטרור הערבי. בשנת 1939 נעצר בידי הבריטים ונכלא במחנה צריפין, אולם שוחרר כעבור מספר חודשים. באפריל 1944 נעצר שוב בידי הבריטים והוגלה לאפריקה. תוך שהותו במעצר והחל בלימודי  משפטים בכתב באוניברסיטת לונדון. רק בקיץ 1948, הוחזר לארץ לאחר ארבע שנות מעצר באפריקה. 
בשנות החמישים, לאחר שסיים את לימודי המשפטים בארץ, החל לעבוד כעו"ד. בין השנים 1970-1979. כיהן כיו"ר  לשכת עורכי הדין בחיפה. בינואר 1998 נבחר כ"יקיר העיר חיפה" ובשנת 2003 הוענק לו התואר כ"יקיר המקצוע" על ידי לשכת עורכי הדין בחיפה.

צבי הדסי התקבל למועדון לפי המלצתו של אריה מהולל, על תקן של "צעיר" יחד עם שמואל אידלמן ואורי ינובסקי, שיועדו על ידי הנשיא דאז סולי פרידמן ז"ל, לשמש כעתודת ,"צעירי המועדון".

צבי הודה לנשיא ולחברי המועדון על הברכות, והתנצל על שמשום  עיסוקיו הרבים בלשכת עורכי  הדין חיפה, הן כמזכיר  והן כיו"ר הועד, לא  היה באפשרותו לאורך השנים  לקבל עליו תפקיד של נשיא או מזכיר במועדון . הוא ציין בסיפוק שהשלים שלושת רבעי שנות חייו, וכולנו מאחלים לו המשך פעילות ובריאות שלמה עד 120 (ללא מע"מ..). 

הנשיא דני פסלר ברך את חברנו ינק פוקס, על שנבחר להדליק משואה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה. את סיפור הישרדותו המופלא של ינק השמע בקרוב בערב המועדון שיוקדש לנושא זה.

לאחר ברכות הרעות שהובאו הפעם על ידי חברתנו דנה נוף, הובאה הברכה הבינלאומית   על ידי חברתנו אריאל מרקל :

בימים אלו מתקיימת התערוכה העולמית הגדולה לתקשורת ככלל וסלולרית בפרט בעיר ברצלונה שבספרד. שמה של התערוכה " Conference World Mobil ". והיא נערכת מידי שנה ומושכת את יצרני התקשורת העולמיים הגדולים כגון : Nokia, Apple, Samsung, L.G  ואחרות. התערוכה מושכת אליה גם מפעילים מובילים בעולם כגון: וודאפון, צ'יינה מוביל. ועוד.

תנועת הרוטרי גם היא מעודדת תקשורת בין לאומית וחברתית בעולם ומושכת אליה חברים רבים בעלי עניין בנושאי חברה ותקשורת בעולם. על כן הוחלט לברך הפעם את מועדון ברצלונה-מאר. (Barcelona- mar Rotary Club ).

מספרו של מועדון ברצלונה-מאר  78597  והוא שייך לאזור 2202 .
חברי המועדון מתכנסים מדיי יום שני בשעה   14:00 לפגישה שבועית. במלון  "1898" בשדרה המרכזית של ברצלונה -לה-רמבלה .

ניתן ליצור קשר באמצעות דוא"ל בכתובת הבאה: rcmarbcn@gmail.com

המועדוו פעיל השנה בשני פרוייקטים עקריים:
1 . מתן מלגות לילדים בעלי קשיי חינוך מבית הספר : "Cintra Schoolll
2 . פרויקט סיוע Nadis " לילדים נכים בעלי קשיים בתנועה.

נרים כוסית הרכה בינלאומית לחיי מועדון ברצלונה-מאר ולחיי התקשורת העולמית החברתית !!!

 הנשיא דני פסלר דיווח על טכס חנוכת מרכז מגל לנערות אתיופיות במצוקה, שהתקיים ביום א' האחרון. בטכס נכחו ראש העיר מר יונה יהב, נציגים בכירים מעירית חיפה מהמחלקות העוסקות בחינוך ובסיוע סוציאלי. כפי שנמסר בדו"ח יו"ר אפיק הקהילה אריה ברגמן בישיבה העסקית האחרונה, נתרמו מחשבים, ציוד וכלים למטבח.
הנשיא הדגיש את חשיבות הסיוע לתלמידות בנושאי מחשבים, לימודי תנ"ך ועוד, והודה ליוסי כבירי ראש הועדה ולכל המסייעים בשינוע שבועי של מזון למקום. השם בית מגל נבחר על ידי התלמידות כשמשמעותו הוא קיצור של המילים "מגלות לחרות".
הנשיא ברך את חברנו ערן דובובי על מינויו הטרי כראש מערך החינוך והתרבות בעירית חיפה. כה לחי!
תודות נוספות והבעת תמיכה וישר כוח הביע הנשיא לחברנו שלום וואנו והמסייעים בידו, שארגנו 5 מכונות כביסה, 5 מייבשי כביסה ומיקרוגל למען חיילים בודדים בבית החייל בחיפה. 
הנשיא הפחיע את הנשיא המיועד נחום לדר בהענקת סמל רוטרי  לנשיא מיעד. כולנו מאחלים לנחום שיצליח בתפקידו העתידי.

את המרצה האורח הציגה  חברתנו אלה סגל, שהייתה בנעוריה ידידתו הקרובה עד שכמעט ונישאה לו:

עקיבא אלדר נולד וגדל בחיפה, ברחוב בן-יהודה.  הוריו, עלו לארץ מפולין בשנות השלושים.. למד ביסודי עד כתה ז' בבית הספר היסודי ליאו בק ואת לימודי התיכון  בבית הספר הריאלי. עשה חלק משירותו הצבאי בקצין העיר ובממשל הצבאי בגליל. בוגר תואר ראשון בפסיכולוגיה ומדעי המדינה וכן למד כלכלה באוניברסיטה העברית. היה יו"ר ארגון הסטודנטים לכלכלה ומנהל עסקים. החל לעבוד בקול ישראל תוך כדי לימוד בקורס כתבים  ועורכים. שימש כתב לעניינים מוניציפליים ופלילים  וכן ערך והגיש יומני חדשות. עבר לעתון הארץ ב-1978, שם עשה שורה ארוכה של תפקידים , וב 1983 מונה לכתב מדיני, תפקיד שבו שימש עשר שנים,

בין היתר חשף את הסכמתה של סוריה להשתתף בועידת מדריד ב-1991. במחצית השנייה של שנות ה-80 מונה לחבר הנהלת  העתון וכתב מאמרי מערכת. ב 1993 מונה לכתב הארץ בוושינגטון למשך שלוש שנים.  טלויזיה כנייטליין ועוד.

אלדר הוא אורח קבוע בתכניות טלוויזיה של CNN , BBC , אל ג'זירה וכן תחנות רדיו בארצות הברית, אירופה וישראל. סייע לאבא אבן בהכנת סדרת הטלוויזיה  על ישראל ששודרה ברחבי העולם. מרצה בחוגים לתקשורת באוניברסיטת תל אביב  ובמרכז הבינתחומי בהרצליה ומפרסם מאמרים בעיתונות העולמית. נשוי לד"ר דורית אלדר, חוקרת ומרצה לעבודה סוציאלית ומחברת הספר "בוחרות בחיים", על נשים מוכות בישראל, וכן ספר חדש על אודות הקושי לילדים מתבגרים שהוריהם מתגרשים.   אב לבן ושתי בנות וסבא לשלוש נכדות.

המרצה עקיבא אלדר, פתח את דבריו בספרו שהוא עוסק  בנושא הסיזיפי של שלום עם שכנינו  מעל ל 3 שנה, אולם לצערו אינו רואה כל  תוצאות בעבר ובהווה, ואינו רואה האת הסוף קרב. מאז 1917, מתרחש אחת ל 3 שנה בנובמבר, תהליך חיובי.  המרווחים בין הצהרת  בלפור,  ההצהרות על קום המדינה, ועידת אנאפוליס לשלום- נשארים על בסיס קבוע.

כבר אבא אבן אמר ש"הפלסטינים לא מחמיצים שום הזדמנות להחמיץ הזדמנויות". ההצעות של ישראל להחזר שטחים עבור מדינת פלסטין "השתפרו" מתקופה לתקופה, מהחזר שטחים של 90-94 אחוזים, ועד לדיונים עם אולמרט על מפת פלשתין שבהם ביקש אולמרט רק  6.1 אחוזים משטחם תוך העמדת שטח חליפי בשיעור של 5 אחוזים  מאזורים במדינת ישראל באזור הר חברון וחלוצה.

הבעיה לדבריו היא בגישה הן של הפלסטינים והן מצד הישראלים, כאשר בדיונים כל צד חושב שהוא עושה לשני טובה. במרץ 2002,  התקבלה החלטת מועצת הליגה הערבית לגבי שלום אפשרי במזרח התיכון, הצהרה שלדעתו חשיבותה אינה נופלת מהצהרת בלפור  של 1917.  האיום האיראני האמיתי  אינו נובע מתכניות הגרעין  אלא דווקא מנשק קונבנציונלי של טילים וטרור שיופנה כנגד האוכלוסייה האזרחית. לדעתו  יש הזדמנות להגיע לשלום ויש לכך פרטנר, אך למציאות החדשה שנותרה במזרח התיכון ולא לפנטזיות המשיחיותשל ישראל. יחד עם זאת בצד הפלסטיני לא הסתיים הויכוח האם להכריז על מדינה עצמאית, הכרזה שכל מדינות הגוש האיסלמי ואפריקה וכן דרום אמריקה יתמכו בה באו"ם, או להמשיך  ולהישאר במצב של שני עמים תוך לחימה על הזכויות ולא על עצמאות, והשתלטות על השלטון בארץ באופן דמוקרטי תוך ניצול היתרון הדמוגרפי שלרשותם.

צבי ויימנר הודה למרצה על הרצאתו המאלפת חברנו צבי וייצנר. הנשיא דני פסלר העניק לו כמקובל שי דגלון המועדון למזכרת נצח, ובהקשת הפעמון הסתיימה הישיבה וההרצאה המעניינת.

 
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet