נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

14/09/2011 - הרצאה עו"ד פיליפ מנדלקר

את הישיבה פתח הנשיא בהקשה על הפעמון. לאחר מכן  ברך המזכיר מטר את חברי המועדון בברכות רעות. חביבה רוגר הביאה את פסוק השבוע, ובחרה מאמרותיו של מארק טווין: " בנוגע להבדל בין חמור לאדם, יש כאלה שאומרים שאין הבדל  אך זה לא עושה צדק עם החמור. הדרך היחידה לשמור על הבריאות היא לאכול מה שאינך רוצה לאכול, לשתות מה שאינך אוהב לשתות ולעשות דברים שהיית מעדיף לא לעשות. ננית אתה אדיוט ונניח שאתה חבר קונגרס, אוי, אני חוזר על עצמי. כשהייתי בן 14, אבי היה כל כך בור וטיפש עד שלא יכולתי להמצא בחברתו. כשהגעתי לגיל 21, נדהמתי לראות כמה הזקן למד ב 7 שנים. ולסיום, משהוא מתאים יותר לרוטרי: נדיבות היא שפה שחרשים יכולים לשמוע ועיוורים יכולים לקרוא".

עמירם אסמן הביא את הברכה הבינלאומית למועדון רוטרי בטריפולי שהוקם ב1968..הרודן קדפי סגר את המועדון. לפיכך נשלחת הברכה למועדון רוטרי אנקרה שהוקם ב 1955. בתקווה שהמועדון יתרום לשפור היחסים בין תורכיה לישראל.

את המרצה , עורך דין פיליפ מנדלקר הציג שמואל אידלמן: המרצה מומחה בחיפושי נפט  אנרגיה, מומחה לחברות וני"ע, השקעות, מסחרי , בנקאות ועוד היה דירקטור בחברת חשמל ועוד. פרסם מאמרים רבים בתחום האנרגיה . עלה לישראל ב 1974 לאחר שעבד שנים רבות במשרד עורכי דין בארה"ב.

ההרצאה:
"אני מומחה בתחום האנרגיה  גז ונפט מזה 40 שנה. שמשתי כיועץ,  בענף זה ויסדתי את חברת "ציון" לחיפושי נפט." המרצה ספר את גילוי שדה הנפט "לויתן" שהוא המבנה הגיאולוגי שבו נתגלה נפט. הוא שדה הנפט הגדול בעולם. ב1952 נתגלה בחוליקאת שדה נפט "חלץ". בוצעו בארץ מאז 450 קידוחי נפט יבשים, עד שחברת "נובל" החלה בחיפושים בים. בשנת 2000  נמצאה התגלית הראשונה בים טטיס. ב 2004 העבירו צנרת מהקידוח ליבשהף לתחנת הכח באשדוד. בסוף 2000 נחתם עם ENG חוזה לאספקת דלק ממצריים.
ב 2006 נובל ודלק החלו לחפש נפט, ואכן נתגלה שדה "תמר", שכמות הגז שבו יכולה לספק צרכי המדינה ל 25 שנה. לישראל פוטנציאל להפיק נפט בכמות של למעלה ממליון וחצי חביות ליום וגז בכמות של מליארד חביות.
הסקר הישראלי גילה את הנפט בעומק 6 ק"מ בים ואכן גילוי הנפט הווה את התגלית הגדולה ביותר בעשור האחרון. יש סכוי למציאת נפט בכמויות שסעודיה מפיקה.גם עם מצריים תפסיק באספקת הגז, ישראל לא תכנס לבעיה ועדיין ישאר לנו די גז לייצוא.זה לא יקרה לפני 2017. המרצה מודאג מחוסר התבונה של הממשלה בתכנון ובהתמודדות עם התגליות. כמו כן יש בעיות גיאופיזיות, בטחוניות, בטיחותיות, תשתיות,ממון, ובעיות רגולציה. באשר לסכסוך הליכאורי עם לבנון: לא שדה תמר ולא שדה לויתן נמצאים בתחום לבנון. עם קפריסין יש הבנה מליאה ושתוף פעולה.
הודה למרצה אורי ינובסקי

______________
כתב וצילם יורם נאומן
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet