נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

11/08/2010 - ערב בינמועדוני - הרצאת שלמה מעוז על שוק ההון

הנשיא דן פסלר פתח את המפגש הששי שחל ב 11/08/2010 וציין את התאריך העברי שהוא א' באלול, ההחודש האחרון למנין חודשי השנה, חודש הסליחות וההכנה לשנה החדשה. הוא ברך את המרצה האורח מר שלמה מעוז, את האורחים והאורחות הרבים וכן את נשיא מועדון רוטרי עוספיה שכבדנו בנוכחותו. את פסוק השבוע הביא חברנו יורם נאומן, אשר לרגל ההרצאה על שוק ההון בחר שיר העוסק בשווקים אחרים:
"אדם אוהב אישה , שהייתה דרה בשוק של מעבדי העורות, שריחם רע.
אם היא לא הייתה שם , לא היה  נכנס שם לעולם.
כיוון שהיא שם, שוק מעבדי העורות דומה בעיניו כשוק של מוכרי בשמים,
שכל הריחות הטובים שבעולם- נמצאים שמה"

ברכות הרעות הובאו על ידי חברתנו מרים שזיפי . את הברכה הבינלאומית על ספיחיה הביא חברנו שר הטקס של המועדון – זאב מטר:-
Rotary Club of  Lidin Rotary Sweden - District 2350 - הרצאת אורח המועדון שלמה מעוז בנושא "שוק ההון" סללה עבורי את הדרך לזכור ולהזכיר לחברי המועדון שגם בין חברינו לשעבר כדהיום היו וישנם אישים שפעלו בשוק ההון באמצעות פעילותם בעולם הבנקאות ותרמו תרומתם להתפתחות  מדינת ישראל. מכאן אני מבקש להזכיר את חבר המועדון מתתיהו הינדס נשיא המועדון לשנת הרוטרי  1950-1951 שלמד כלכלה ומשפטים באוניברסיטאות ורשה וברסלאו ובהמשך היה עיתונאי כלכלי ומדיני ולאחר מכן בנקאי בפולין ובגרמניה, מתתיהו הינדס נולד בירושלים ביוני 1894 חזר ארצה בשנת 1940 לחיפה ונתמנה למנהל בנק אנגלו-פלשתינה (אפ"ק) לימים בנק לאומי בהדר הכרמל. מן הראוי לספר שבנק זה היה פרי יוזמתו של זלמן דוד ליבונטין משנת 1885 לייסד בנק שיסייע להתיישבות היהודית, רעיון שגרם להרצל להציע לליבונטין בשנת 1901 לנהל את ה"אוצר" כמנהל באוצר התיישבות היהודים בלונדון. היכרותו את היישוב, שליטתו בעברית והכרתו את המשק והכלכלה הארץ ישראלית בתקופה הטורקית הביאו לכך כי יקבל את ניהול הבנק הציוני החל משנת 1903 שבתחילת דרכו סייע לבניית יקבי היין בראשון לציון ובזיכרון יעקב. את הברכה הבינלאומית אקדיש לראול ולנברג שנולד 4 באוגוסט 1912 בעיר קפסטה שבשבדיה למשפחה שבדית מיוחסת של דיפלומטים, בנקאים ואנשי עסקים כאשר אמו מריה "מאי" סופיה וישינג, הייתה בעלת שורשים יהודיים חלקיים (אבי- סבה היה יהודי), ולנברג חסיד אומות העולם שפעל כדיפלומט שוודי בהונגריה בתקופת מלחמת העולם השניה שבעוז רוחו הציל מציפורני החיה הנאצית עשרות אלפים יהודים מבני עמנו בהנפקת דרכוני חסות שבדיים, הגיע לארץ בשנת 1935 בהיותו בן 23 ועבד בחיפה בבנק הולנד בשדרות המגינים 44 למשך שנה (שם נמצא על הקיר שלט זכרון קטן) והתגורר ברחוב ארלוזורוב מט' 17 בסמיכות של שלושה בתים לאמן פרופסור הרמן שטרוק, חבר מועדוננו. ומכאן אברך בשם מועדוננו את מועדון Rotary Club of Lidin מאיזור שטוקהולם ~ השייך לאזור   2350 שנוסד בשנת 1954 . המועדון נמנה על 68 מועדונים באזור שבו  3534  חברים השיך לאיזור 15 ברוטרי הבינלאומי. המועדון ובו 61 חברים נפגש בכל יום שישי בשעה 12.00 ב Scandic Foresta . אבקש להרים כוסית ברכה למועדון Rotary Club of Lidin ולא לשכות את חברנו נ"ל מתתיהו הינדס ז"ל שנפטר בפברואר 1957 באורוגוואי בעת שימש כציר ישראל ולצרף לברכה את חברנו נ"ל ג'ק צ'ארלס דוגלאט קוקס ז"ל נשיא המועדון לשנת הרוטרי 1941-1942 שניהל את סניף ברקליס בנק ברח' יפו עד שנת 1949 ואת חברנו עמנואל גורלי מנהל מרחב צפון בבנק דיסקונט בשנים עברו.

את המרצה האורח מר שלמה מעוז הציג חברנו ערן דובובי: לכבוד הוא לנו לארח הערב את מר שלמה מעוז יועץ כלכלי ראשי ויו"ר  אקסלנס נשואה בית השקעות. מרצה מבוקש בשוק ההון, שהפך לאחרונה ל"סלבריטי" בשל השתתפותו מספר ערבים בשבוע בתכנית הכלכלית של ערוץ 10 בטלוויזיה. למר מעוז תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת ירושלים ותואר שני  מטעם  ביה"ס היוקרתי לכלכלה בלונדוו.- London School of Economics מעוז הוא יועץ בכיר בתחום הכלכלי ובתחום החיזוי הפיננסי, ומתמחה בעיקר במאקרו כלכלה והתחום המוניטארי. בעבר הוא היה היועץ הכלכלי הבכיר של שר האוצר, יצחק מודעי, והציר הכלכלי בלונדון מטעם האוצר.  הוא מתמחה ומתעסק עשרות שנים בתחום המוניטארי ומשמש כדירקטור במספר מועצות מנהלים של חברות כלכליות רבות במשק הישראלי..

שלמה מעוז  שמר במהלך כל הרצאתו על חוש ההומור המיוחד שלו ולא נרתע מלהעביר ביקורת נוקבת על  כשלים כלכליים בעולם. לדבריו העולם עדיין נמצא בנשבר אשר עלול להמשך חמש עד עשרים שנה. הריבית בעולם כיום  נמוכה יותר משהייתה בזמן מלחמת העולם השניה. מעיולם לא היו ריביו נמןכות כל כך- בין אפס  לחצי אחוז בארה"ב , 0.06% ביפן, ועד 1% באירופה.בארץ הריבית הועלתה רק לאחרונה ל 1.25%. החשש כיום הוא לא מאינפלציה אלא  מדפלציה – כאשר יש ירידות מחירים הציבור לא ממהר לקנות אלא מחכה שהמחירים ירדו עוד יותר.., וכתוצאה  כל הפעילות הכלכלית יורדת.
בישראל קיים יעד אינפלציה של 3% -  1%, ואילו בארה"ב אין מדיניות של יעד אינפלציה. המשבר הגדול של נות השלושים בארה"ב פרץ בעקבות עסקאות דלא נ ינידי שבה א0הועברו מיד ליד אדמות בימות  שערכן שאף לאפס הפתרון האמריקאי למשבר שפרץ במרץ 1932 היה יצירת "עבודות מע"צ" של העסקת אלפי עובדים בפיתוח רשות עמק טנסי, בנית הסכר הגדול ע"ש הובר ובנית רשת ענק של כבישים רחבים לעל אורך ארה"ב – סלילת ה  Freeways.
בעקבות המשבר המוניטרי הארחרון שעקב נפילת הבנקים למשכנתאות, התגובה האמריקאית לאחר פיטורי   כ 8 מיליון  עובדים היא לא בהפעלת תוכניות לעבודת יזומות אלא בהדפסת כסף בכמויות ענק והזרמתו לשוק. כמיליון בתים כיום בארה"ב עומדים ריקים או למכירה במחירים זעומים.
המשבר הכלכלי עבר לאירופה והתפשט בין כל המדינות, ובמיוחד יון ופורטוגל, וגם ספרד בדרך. על ישראל להתחיל להיפרד מאירופה, "היבשת הגריאטרית". מעוז האשים ישירות את אזרחי המדינות האירופיות המעורבות במשבר הכלכלי, והדביק להם מגוון כינויים. על הספרדים, הפורטוגלים והיוונים, אמר מעוז: "מדובר באנשים יחסית עצלנים, שלא רוצים לעבוד, לעומת החריצות הגרמנית שכובשת את אירופה. כל זמן שהייתה פריחה כלכלית לא ראו את ההבדלים, אבל עכשיו הים נסוג ורואים מי חלש באמת ומי לא.. מעוז הוסיף: "יוון היא מדינה של רועי עזים, שנכנסה בתרמית לאיחוד האירופי. ואף רימתה בגדול בהצגת הנתונים בתחילת פרוץ המשבר במדינתם. אין להם יצור או תעשייה ראויים לשמם והצעירים ם משתזפים כל היום ואינם עובדים. מראה קלאסי של כפר יווני הוא 40 אלמנות לבודות שחור, ארבעה זקנים עם 4 שיניים בפה, ומספר עזים ותרנגולות. ככה לא בונים ייצור או כלכלה."
 בפורטוגל החינוך לא טוב ומיושן, וחינוך כזה לא משאיר להם סיכוי להגדיל את הערך המוסף שלהם מול מדינות אחרות. ספרד חשבה שיהיה זה רעיון פנטסטי להביא עובדים מצפון אפריקה והם נהיו אדונים, ה שיכורים כמו אירלנד ובריטניה. אירלנד זכתה לפריחה כלכלית עד לפני מספר שנים והגבירה את החינוך . כיום – הצעירים מהגרים בהמוניהם לאוסטרליה וניו-זילנד בכוונה שלא לשוב עוד לאירלנד, והכלכלה מתמוטטת..
המדינה היחידה שעוד מייצרת עם 80 מיליון עובדיה היא גרמניה, ואנו עדים כיצד הרייך הרביעי כובש את אירופה באמצעים כלכליים ללא נשק או מלחמה. הגרמנים השקיעו מיליונים בשיקום כלכלת יוון ופורטוגל, בעיקר משום שתושבי מדינות אירופה הדרומית הם צרכני השוק של מוצרים גרמניים והם רוצים לשמור על השווקים שלהם.
לפי מעוז, הערבות ההדדית לא תעבוד כי הארגונים המקצועיים ביוון חוצפנים ולא מוכנים להוריד רמת חיים, לא מוכנים לצנע, ואזרחי גרמניה לא רוצים לעזור לעצלנים האלה בלי שהם ייקחו אחריות. לא זו בלבד, איזו ערבות הדדית יש כאן? הפיסחים והצולעים של ספרד ופורטוגל יעזרו לעצלנים של יוון? העזרה ההדדית באירופה מאוד רופפת.
לפי מעוז, הייצוא הישראלי לאירופה ימשיך להיחלש, וכאמור ישראל צריכה למקד מאמצי ייצוא במדינות "החומות-צהובות". מינות אלו שהוא מכנה מדינות ה BRIC  כלומר ברזיל, רוסיה הגדולה, הודו וסין הן יעדי ההשקעות עבור הכלכלה העולמית, והן היחידות כיום שיש להם עתיד  בהשקעות ופריחה כלכלית. בברזיל עם עלית הנשיא החדש חל שיפור כלכלי מדהים. התפתח המעמד הבינוני שהו בעל יכולת הקניה ובכך עולות ההשקעות.רוסיה הגדולה עשירה במרבצי נפט וגז, מספקת גז לאוקראינה והמדינות הסלביות, ומפנה  את הידע שהצטבר בפיתוח תעשיות הנשק בעבר לתעשיות כבדות אזרחיות עם סיכוי להצלחה.הודו משקיעה כיום בעיקר בפיתוח תשתיות  לצורך פנימי אך גם היא מהווה כר להשקעות  ולפיתוח תעשיה והי טק. סין מייצרת מכל הבא ליד ווהשקעות העולם בסין כיום הן בשיעור של 1.7 מיליארד דולר כל שבוע! 55% מהייצור בסין הוא בבעלות ובתמיכת חברות זרות. לדעתו מדינת ישראל צריכה להתחיל לפנות למדינות הצהובות והחומות, קרי: הודו, סין וברזיל,ולהשקיע בתעשיות שם.

יו"ר ועדת התכניות של המועדון שלום וואנו הודה למרצה  בחום, והנשיא המכהן דן פסלר העניק לו כשי  ספר מדריך לרחובות של חיפה בתודה על ההרצאה המאלפת.
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet