נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

05/01/2011 - מפגש המועדון ישיבה עסקית

כתב וערך: יורם קנטר
צילומים: יורם נאומן

הנשיא המכהן דני פסלר פתח את הישיבה בברכות לנ"ל מנחם חכים שהגיע לחגוג  עמנו מלאת לו 90 אביבים, ובשל כך עמדו לרשות החברים בקבוקי יין אדום משובח לברכה ולהרמת כוסית לרגל האירוע.

כמו כן ברך את משפחות חברינו צבי וייצנר ושלומית קירשטיין על התוספת המשמעותית של נכד/ה למשפחה.

חברנו דורון מאוטנר מסר דו"ח על מצב התקציב מול ביצוע במסגרות המועדון.

 באופן יוצא מהכלל הביא הנשיא ארבעה אורחים לישיבה (שהיא עסקית)- מורים צעירים ונלהבים מגינמסיה "תרבות" במקסיקו סיטי, המבקרים כעת בארץ. האורחים ששמות שניים מהם הוא חורחה, מצאו חיש מהר עניין במפגש עם חורחה שלנו – הלא הוא אלחנן גרינברג, והשפה הספרדית שטפה את שולחן, בניב ארגנטינאי מחד, ובניב המקסיקני מאידך.
פסוק השבוע הובא על ידי חברנו עמירם אוסמן. גם השבוע נבחרה ,פרשת השבוע" -- פרשת בא. בא נכתב ב,א בגימטרייה זה 3 . זוהי הפרשה השלישית בספר שמות וגם מתחילה ב 3- המכות האחרונות ארבה חושך ומכת בכורות . ( 7 המכות הקודמות הובאו בפרשה הקודמת וארא.) למכות אלו היו 2 מטרות עיקריות: האחת- שבני ישראל יכירו בכוח האל. "וידעתם כי אני ה' והשניה: שהמצרים יכירו בכוחו : "וידעו מצרים כי אני ה' "
אני רוצה להתייחס רק לשני פסוקים בפרשה זו: "והגדת לבנך ביום ההוא לאמור בעבור זה עשה הי לי בצאתי ממצרים" (פסוק ח) והשני: ''והיה כי ישאלך בנך לאמור מה זאת? ואמרת אליו בחוזק יד הוציאנו ה' ממצרים מביית עבדים" (פסוק י"ד)
להורים תפקיד חשוב בחינוך והקניית ידע לילדים. "והגדת לבנך", ולילדים זה ברור שאם יש להם שאלה הם פונים לאב לקבל מידע. "והיה כי ישאלך בנך" נראה לי שכיום התפיסה היא שחינוך הילדים והקניית הידע להם נעשית בבית הספר בלבד ואם חלילה הילדים בורים בנושאים מסוימים האשם הוא רק במורים ומערכת החינוך. טוב נעשה אם אנו ההורים ניקח על עצמנו גם את האחריות לחינוך והשכלת ילדינו. ברכות הריעות הובאו על ידי דני זגול, ואילו את הברכה הבינלאומית למועדון קינגסטון – ג’מייקה, הביא חברנו אילן אור שפתח ואמר:
אני בעלים ומנהל של חברה שעוסקת בייעוץ בתחום נמלי הים והלוגיסטיקה ,החברה מבצעת עבודות בארץ ובחו"ל. בארבע הפגישות הקרובות אני אברך מועדונים במקומות בהם חברתי ביצעה עבודות בהיקף גדול, ובהן הכרתי מקרוב את הארצות ואת האוכלוסייה.
המועדון הראשון הינו מועדון קינגסטון הנמצא בבירת ג’מייקה . ג’מייקה היא אי באזור הקריביים, השוכן כ 150 ק"מ מדרום לקובה. קולובמוס נחת בג’מייקה ב 1494 והייתה תחת שלטון הספרדים עד שנת 1665 , כאשר נכבשה על ידי האנגלים. הבריטים שלטו באי 200 שנים כאשר במהלך שנים אלה ראוי לציין שני אירועים,- בתחילת המאה ה 19 מספר השחורים שהיו עבדים שהובאו מאפריקה עלה לראשונה על מספר הלבנים ובשנת 1834 בוטלה העבדות .בשנת 1962 קיבלה ג’מייקה עצמאות והפכה לחברה בחבר העמים הבריטי. בשנות העצמאות הראשונות היה חשש שתלך בעקבות קובה ותהפוך לדיקטטורה קומוניסטית דבר שלא התרחש לבסוף.
כלכלת ג’מייקה מתבססת על יצוא סוכר, בננות וקפה הגדל בבלאו מאונטן והנחשב למובחר בעולם. האי הינו יצואן גדול של בוקסיד המופק ממכרות ,יצוא שהופסק לאחרונה כתוצאה מנפילת מחירי הבוקסיד בעולם.כיום פוקדים את האי יותר ממיליון תיירים בשנה. אוכלוסיית ג’מייקה כיום כ 2.8 מליון תושבים 95% שחורים צאצאי העבדים. במהלך שנות העצמאות כמיליון תושבים היגרו מהאי לארצות אחרות בעיקר לארצות הברית.
ג’מייקה הינה יצרנית המריחואנה הגדולה בעולם .כתוצאה ממלחמות ביו ברוני הסמים נמצאת ג'מיקה במקום השלישי בעולם בשיעור הרציחות ביחס לגודל האוכלוסייה. רק בקולומביה ודרום אפריקה שעור הרציחות גבוה יותר. בתחום הספורט ג'מייקה מצטיינת בריצות למרחקים קצרים והאצן הבולט הידוע , הינו אלוף העולם בריצות ל 100 ו 200 מטר,
קינגסטון הבירה, נוסדה על ידי הבריטים בשנת 1692 לאחר שהבירה הקודמת פורט רויאל נהרסה ברעידת אדמה. אוכלוסיית קינגסטון כ 700000 תושבים .בקינגסטון הנמל הגדול ביותרבאיים הקריביים המשמש כנמל מרכזי לחברות ספנות רבות כולל חברת צים. בקינגסטון 3 מועדוני רוטרי, הגדול ביניהם הינו מועדון קינגסטון הנמצא באזור 7020 .
Kingston Rotary Club- Jamaica הוא מועדון שנוסד בשנת 1959 , ובדומה לשלנו כולל 103 חברים חברי המועדון נפגשים כל יום חמישי בשבוע בצהרים במלון פגסוס `מלון טוב מהכרות אישית` . נרים כוסית של ברכה למועדון קינגסטון רוטרי קלוב!
שולה פרידריך מדווחת:
 
בבית  הספר הניסויי "עופר" יערך טקס נטיעות טו בשבט,
ש  ביום רביעי, 19.1.11 בשעה 11:30 בביה"ס.
 
(באותו היום אין ישיבה בצהרים - יתקיים סדר טו בשבט משפחתי בערב).
 
המעוניינים להשתתף בטקס הנטיעות מתבקשים להרשם מראש אצל מזכירתי אסנת במייל:
osnat@leobaeck.org.il או בטלפון  8300555 .
 
תודה. למשתתפים מובטחת חוויה מיוחדת במינה.
 
חברנו הנמרץ שלום וואנו, דיווח על בית מילר ומפעלותיו
של בית מילר- חיפה
המקום פועל כמרכז לנוער, (עם פעילות מסויימת של בוגרים). בארץ מתקיימים עשרה מרכזי נוער דומים, כאשר בית מילר נחשב הפעיל ביותר.
בית מילר מוכר כיום בעיקר כמכשיר בני נוער בתחום התקשורת, ובו מתנהלים בו זמנית 9 קורסים שונים, בהם משתתפים כ- 90 בני נוער.
כל נער מתקבל לאחר סינון קפדני, , כאשר בראיון אשר נערך עימו נבדקת בעיקר רצינותו, אחריותו ומחויבותו ללימודים ולקורס הנערך. (מי שנעדר פעמיים , מורחק מהקורס). בין קבוצות הלומדים משתתפים גם בני מיעוטים.
בקומת התקשורת לומדים הנערים תקשורת קהילתית, הפקת סרטים לבני נוער וגם הפקה ועריכת סרטים לגופים חיצוניים, כגון טלוויזיה קהילתית, רוטרי, ועוד.
עריכת הסרטים לגורמים חיצוניים מכניסה סכומים בין 20,000 – 30,000 ₪ לשנה, התורמים לניהול השוטף. בתחום התקשורת עוברים בבית מילר כ 300 – 400 ילד בשנה.מחוץ לקומת התקשורת מתנהלות בבית מילר, פעולות נוספות:
  1. מכשירים מדצי"ם (מדריכים צעירים) לתקשורת. מבין הילדים, שמים דגש על אלה המגלים מנהיגות, להיות מדצי"ם רגילים, ומדצי"ם לתקשורת בפרט, כאשר מושם דגש מיוחד על הצד הערכי והחינוכי.
  2. סטודנטים לתקשורת עושים במקום את הסטאג' שלהם.
  3. ישנו פרוייקט של הקרנה ישירה לאינטרנט ובו נושאים המעניינים בני הנוער.
  4. ניתן לצפות באמצעות גוגל באתר האינטרנט של בית מילר.
  5. אולפן ההקלטות משרת להקות נוער שונות, ובית מילר עצמו משמש בית לכל דבר ללהקת "מפגשים ברכס", של עירית חיפה , לכינוס, חזרות, ישיבות וכדומה.
  6. בכניסה למקום, בקומת המרתף- קרקע, מתנהל בשנים האחרונות קן של "השומר הצעיר", המשמש בשעות מסוימות גם כעין בית קפה לנוער .
  7. בית הקפה מנוהל ע"י חיילים, ואילו קן "השומר הצעיר", מנוהל ע"י המדריכים.
  8. מועצת הנוער העירונית נפגשת 3 פעמים בשבוע בבית מילר.
  9. גם מת"ן- מועצת תנועות הנוער החיפאית נפגשת בקביעות בבית מילר.
למעשה, עיקר המנהיגות הצעירה בחיפה מתנהלת בתחומי בית מילר. בני הנוער המגיעים לבית מילר, זוכים ללמוד במקום הנחשב לאחד הטובים בארץ, בתחום התקשורת הקהילתית. גיוס בני הנוער לפעילות נעשית באמצעות סרט על בית מילר , המוקרן בבתי הספר השונים בעיר.
בית מילר נהנה משיתוף פעולה עם: עירית חיפה, עם כל מגמות התקשורת בבתיה"ס בעיר , עם משרד החינוך, עם מנהל חברה ונוער, מכללת עמק יזרעאל, אגודת העיתונאים- חיפה והצפון, האגודה הארצית לטלוויזיה, משרד התקשורת, ועוד. המקום לא בנוי על רווחיות, אלא על מתן פתרון לבני נוער בגילאי 14-18 ולסטודנטים.

הקשר עם מועדון רוטרי חיפה
אנו בקשר עם המחלקה המשפטית של העירייה , על הארכת חוזה החכירה, כאשר האחריות הביטוחית והתחזוקתית היא באחריות העירייה.
במקום, נמצא אגף שלם סגור המיועד לשמש את המועדון, ומשמש כרגע רק כארכיון של הרוטרי- וחבל.
(לאחרונה, זוכה המקום לשיפוץ ועדנה בידי נ"ל שלמה אסיף). אפשר עם השקעה מועטה להפוך את בית מילר למקום רשמי של המועדון ולחייב את כל הוועדות והאפיקים לקיים לפחות ישיבה אחת בשנה במקום.

בית מילר מופיע בכל מקום, גם כשלוחה של רוטרי חיפה, כאשר בפרסומים שלו, ללא יוצא מן הכלל, מופיע באופן בולט, סמל הרוטרי. העירייה משלמת את המשכורות ואת עיקר ההוצאות של בית מילר, לאורך שנים.

מועדון רוטרי משתתף בחידוש ציוד מידי שנה, כי מטבע הדברים, ציוד תקשורת (מצלמות, מחשבים, טלוויזיות), הינו ציוד מתבלה ,מתכלה ומתיישן במהירות.
והתחלופה נדרשת בתדירות גבוהה.

אין ספק, שהמקום הוא בניין ה"דגל", של מועדוננו, בו פועלים ולומדים מאות בני נוער מידי שנה. כהערה פיקנטית אחרונה: תמר, בתם של בני משפחת מילר, מבקרת במקום כמעט מידי שבוע...

התפתח דיון עירני באשר לחשיבות בית מילר כפנינה בכתר המועדון, ועד לשאלת הנאמנות על הנכסים שיש להבהירה. הנשיא הודה לשלום וואנו על פעילותו בכל הקשור לבית מילר, כשזו לו השנה השניה לקשר עם הבית.
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet