נפגשים כל יום רביעי בשעה 13:00 במלון ביי וויו BayView, חיפה
Meeting every Wednesday on 13:00 at BayView HOTEL, Haifa

02/12/2015 - מפגש עסקי ואספה כללית של המועדון

הנשיאה המכהנת יוכי פלר פתחה את ישיבת המועדון מס' 21 לשנת הרוטרי 2015/16, שהיא הישיבה העסקית החודשית וגם אסיפה כללעית לפי תקנון המועדון. היא הביאה לאישור האסיפה הכללית את הרכבה של ועדת הביקורת של מועדוננו בראשות נ"ל שלמה אסיף, וחברים בה נ"ל צבי ענר, ר/עופר אדלמן, ר/אביבה רוטר ור/דן ביין. הרכב הועדה אושר פה אחד. בנוסף הובא לאישור משרד רואי החשבון האחראי לביקורת קרנות המועדון שאושר גם הוא.

 הנשיא המיועד לשנת הרוטרי 2016/17 צבי יצחקי הציג בפני החברים את עמודי התווך של הצוות הנשיאותי בראשו הוא יעמוד, וכן את ארבעת סגני הנשיא – ראשי האפיקים המיועדים. בנשיאות המועדון בשנת הרוטרי הבאה יכהנו:

נשיא מכהן– ר/ צבי יצחקי

מזכיר הכבוד- ר/דורון מאוטנר

גזבר הכבוד- ר/טל לזר

נשיא מלווה- נ"ל/אדי חי

סגני נשיא וראשי אפיקים:

אפיק המועדון-ר/נאוה וילבך

אפיק הקהילה- ר/צבי פורר

אפיק המקצוע- ר/אלחנן גרינברג

האפיק הבינלאומי- ר/יורם קנטר

 הנשיאה יוכי פלר הודיעה שועדת הנשיאים לשעבר החליטה לבחור ב ר/גידי ינאי כנשיא המיועד לשנת הרוטרי 2017/18.נאחל לכולם הצלחה בפעילותם במסגרת מועדון רוטרי חיפה .

   הטכס הרוטריוני המסורתי נפתח בפסוק השבוע שהוקדש הפעם לאנדרטה לזכר הנספים באסון השריפה בכרמל , והובא על ידי חברנו ר/ גבי אשד.  ‏פסוק השבוע מתייחס לפסוקו של  דוד בן גוריון האומר "זהר גבורתם יעמוד לעד". פסוק זה הונצח על  ‏האנדרטה אשר תוכננה ע"י האדריכל נתנאל בן יצחק והנמצאת במקום הנקרא חורשת הארבעים ‏וארבע, רובנו אם לא כולנו היינו במקום זה. ‏האנדרטה הוקמה לזכר חללי האסון אשר היה בשריפה בכרמל, והיא קורת קורטן ענקית הדואה אל הרקיע בתנועה קשתית ,מעל מקום האירוע, ‏כלהבת אש הלוכדת את מי שנמצא מתחתיה. בסיום הקטע הכתוב באנדרטה לאחר שמות כל הנופלים מצוטט פסוק תנכ"י מספר מלכים:  "ואחר האש קול ‏דממה דקה".‏יהי זכרם ברוך.

   לאחר הבאת ברכות הרעות  על ידי ר/שלמה פלדהמר, הביא חברנו ר/צבי פרידמן את הברכה הבינלאומית שנשלחת הפעם למועדון הרוטרי של פריז, בירת צרפת. המועדון אשר נוסד בשנת 1921 משתייך לאזור  1660 של הרוטרי הבינלאומי, והוא נוסד ברביעי ביולי לציון עצמאות ארה"ב. למעשה תכננו להקיו כבר ב 1913 אך פריצת מלחמת העולם הראשונה דחתה את פתיחתו ל 1921. הוא כונה בשם מועדון בנות הברית של צרפת (Allied Rotary Club of Paris' France) , על מנת לאפשר לנוטריונים  שהשתייכו לצבאות הברית להתכנס במלון קונטיננטל בפריז. המועדון בפריז סייע בייסוד מועדוני רוטרי רבים אחרים בצרפת רבתי, בציריך שוויץ, בבריסל שבבלגיה, ואף בקהיר ב1928 . על חברי תנועת הרוטרי נאסר להתכנס ולפעול במהלך מלחמת העולם השניא אך למעשה הם המשיכו להיפגש בקבוצות קטנות במסעדות שונות ברחבי פריז. אחד מחברי המועדון היה רנה קאסין שהיה שותף לניסוח מגילת זכויות האדם ב 1948 וזכה לאחר מכן גם בפרס נובל  לשלום על עבודתו. חברה אחרת של המועדון לותרן נויא ריבאו הייתה האישה הראשונה שכהנה כחברת נשיאות הרוטרי הבינלאומי.  חברי המועדון של נפגשים בימי רביעי למפגש וארוחת צהרים גורמה בפבילון דופין שבשדרות פוש בפריז . הבה נרימה כוסית של ברכה למועדון רוטרי של פריז!

 הודעות הנשיאות:

 *-   יום רביעי הבא עלינו לטובה לא יתקיים מפגש צהרים, אלא כולנו ניפגש בתיאטרון קרית מוצקין לערב הגאלה השנתי של המועדון, בו יתקיים המופע המדהים של ערב עם שבעה פסנתרים ושבעים אצבעות בניתוחו של גיל שוחט.

 *-    ב 17/02/15 מתקיים ערב בינמועדוני במועדון רוטרי קישון, כשהמרצה האורחת תהיה ח"כ ציפי לבני.

 *-   ביום ששי 18/02/2015 יתקיים בבית הגפן טכס הענקת מגן הנגיד לסובלנות שיוענק למספר רוטריונים וכן לכמה אישי ציבור על תרומתם לקידום הסובלנות בין העדות בחיפה בפרט ובארץ בכלל. חבר מועדוננו ר/שלום וואנו, שהוא יקיר חיפה ובעל פרסי כבוד רבים אחראים נבחר להיות בין מקבלי המגן, וכולם מוזמנים לקחת חלק במפגש שינוהל על ידי מזכיר הכבוד שלנו והנגיד המיועד דני פסלר.

 *-    ביום ראשון 20/12/2015 יתקיים טקס אזכרה לחברנו נ"ל סעיד אליאס ז"ל במלאת 30 לפטירתו. הטכס יתקיים ב 17:00 בכנסיה שברח' הפרסים החברים וכל מוקירי זכרו מוזמנים לקחת חלק בטכס. המועדון שוקד על הכנת חוברת מיוחדת לזכרו.

 *-   ביום ששי 25/12/2015 ניסע לישוב הקהילתי נטף שבהרי ירושלים לטכס קבלת שבת, ומופע המוקדש לנתן אלתרמן. היציאה ב 08:00 מחניון,  חזרה עד 16:00 באותו יום.

                                                                                                         *      *      *      *    *

       פינת המידע הרוטריוני:

 חברנו הוותיק נ"ל כרמל הכהן, הביא מידע רוטריוני על חברים ופעילויות המועדון של רוטרי חיפה בעבר הקרוב והרחוק:

  נ"ל/יקותיאל בהרב ז"ל, היה נשיא המועדון לפני מעל ל 50 שנה, בשנת הרוטרי 1963/64 . יקותיאל בהרב נולד ברוסיה בשנת 1894 ועלה ארצה כילד בשנת 1905 , עם הוריו ישעיה ורבקה בהרב. משפחתו הייתה בין מייסדי "אחוזת בית" הלא היא העיר תל-אביב. הוא למד בגימנסיה  הרצליה והוא נמנה על מחזור הבוגרים הראשון של הגימנסיה. התגייס יחד עפ חברים במלחמת העולם הראשונה לשרות בצבא התורכי שם עבר קורס קצינים.    עם תום המלחמה למד כימיה באוניברסיטה בצרפת. עם שובו ארצה הצטרף לחברת החשמל שהוקמה על ידי "הזקן מנהריים" פנחס רוטנברג, והתמנה למכיר הכללי של חברת החשמל בפלסטינה-א"י שם עבד מעל ל 40 שנה עד לפרישתו. היה פעיל מרכזי בפיתוח רשת החשמל בכל הארץ כולל נהריים וחיפה. בד בבד התנדב לפעילות ציבורית ענפה, היה ממקימי המרכז המסחרי החדש ברח' הבנקים ביחד עם שמואל פבזנר ואחרים. היה פעיל ב"הגנה" וכיהן כיו"ר ועד הקהילה בחיפה..

    הצטרף למועדון רוטרי חיפה והיה נשיא המועדון בשנת הרוטרי 1963/64. עם פטירתו הפתאומית של שמואל הכהן, אביו של כרמל ביולי 1947, שהיה יו"ר איגוד אספקת המים על הכרמל, קיבל עליו בהרב את התפקיד.   היו"ר היהודי הראשון של אספקת המים על הכרמל היה, הבריגדיר פרדריך הרמן קיש שהיה נשיא מועדוננו בשנת הרוטרי 1938/39. אחריו התמנתה לתפקיד  יו"ר אספקת המים אישה אנגליה, הגב' נורטון, מי שהייתה בעלת הבית שנקרא אחר שנים גם בית רוטשילד במרכז הכרמל , ושמו כיום הוא בית הכט    שמואל הכהן היה היו"ר למשך שנים רבות מ 1934 ועד פטירתו ב1947 עם סיום המנדט הבריטי. בהרב שהיה ידיד משפחת הכהן התמנה לתפקיד זה של יו"ר אספקת המים על הכרמל וזאת בנוסף לתפקידים שמילא במקביל של מזכיר חברת החשמל, ועוד תפקידים ציבוריים רבים. למרות את מצא את הזמן לפעילויות ברוטרי כולל כהונת נשיא המועדון.    במועדון הרוטרי חיפה הייתה בתקופתו פעילות ענפה ורבה. בהרב עצמו הקים את "קרן בהרב" של המועדון, בתרומה של 1700 דולר (של אז...) , שפירותיה משמשים עד היום למלגות לסטודנטים לארכיטקטורה. בשנת 1992 הוסיפה אלמנתו הגב' עליזה בהרב סכום נוסף של 18,500 דולר ושווי הקרן עלה משמעותית.

 לסיכום- נ"ל/יקותיאל בהרב,  ייזכר כאיש ציבור ראשון במעלה,  יקיר חיפה, פעיל וחבר מועדון, נשיא מצטיין שתרם מזמנו, ממרצו ומכספו לשיפור החיים בחיפה ובכרמל, וכל זאת ברוח הרוטרי.

                    

                                                                   *   *   *  *    *

 MY JOB TALK    - ר/נאווה וילבך, מנהלת חברת "אור לגיל"

   במסגרת הפינה בה מספרים החברים/ות על עיסוקם הגיעה תורה של חברתנו ר/נאווה וילבך:

נאווה היא בעלת חברת כוח אדם ארצית להשמת עובדים לסיעוד ל 24 שעות שנקראת "אור לגיל". החברה מאושרת ע"י משרד העבודה, ומפעילה 3 סניפים-בקריות, בחיפה ובמרכז הארץ. נאווה פועלת בתחום זה למעלה מ 20 שנה. את תחילת דרכה החלה כעובדת עצל חברנו נ"ל/שלמה אסיף שהקים עם שותפו את חברת אלסן-אסיף לשרותי סיעוד וכוח אדם, שנותנת שרות לעובדי יום אך לא למסגרות של 24 שעות. שלמה  חיפש מנהלת להקמת מחלקה חדשה בחברתו שתיתן מענה ללקוחות המעוניינים בעובדים ל 24 שעות, וקיבל אותה לתפקיד זה אצלו. ממנו למדה רבות על המקצוע ובעיקר תודעת מצוינות השירות. לאחר שש שנים עצל שלמה הודיעה לו על כוונתה ורצונה להקים עסק עצמאי משלה. שלמה נתן לה את ברכת הדרך, סגר את המחלקה שהייתה בבעלותו והעביר אליה את האחריות על לקוחותיו להמשך טיפול. כדרכו, עשה זאת שלמה בנדיבות ובאצילות נפש ועל כל היא אסירת תודה לו.

 כיום החברה שבבעלותה משמשת כמרכז שירות לחברות הסיעוד הגדולות במשק, בנוסף לאלסן-אסיף, חברות מתן, דנאל, מטב, עמל, סיעודית, שילה פאר ועוד, להן היא נותנת שירות של מטפלים סיעודיים ל 24 שעות. חברתה מקושרת לסוכנויות בינ"ל המאושרות על ידי מדינת ישראל כמו מולדובה, אוקראינה,ף רומניה, הודו, סרילנקה והפיליפינים, משם מגיעים עובדים זרים בסיעוד הדוברים רוסית, רומנית הונגרית ואנגלית. במסגרת הפעילות בפיליפינים נפל בחלקה להכיר מקרוב את קונסול הכבוד של הפיליפינים בחיפה, נ"ל/כרמל הכהן, שהוא אישיות מוערכת מאד בשגרירות הפיליפינית בישראל. הוא פתח לה דלתות בשגרירות וסייע לה בהכרת האנשים החשובים שם ועל כך היא מודה לו מאד. לאחר שסייעה לו בהשגת עובדת זרה עבור קרוב משפחתו במרכז, הציע לה כרמל הכהן להצטרף למועדוננו והיה הספונסר שלה.

במסגרת עבודתה כמנהלת החברה, היא דואגת שהעובדים המגיעים מחו"ל יעברו הכשרה מתאימה ובדיקות רפואיות כנדרש בחוק. היא צרפה לחברה שניים מילדיה, והם נוסעים בעצמם לבדוק ולראיין עובדים מתאימים וראות את הקורסים להכנה אותם עוברים המועמדים לעבודה בישראל. בן שלה עידן חבר בהנהלת עמותת אחיעוז שמייצגת את החברות הפועלות בשטח זה בארץ. כיום פועלים בארץ  102 תאגידים המורשים לעסוק בתחום שנותרו מ 405 שהיו בהתחלה. ביתה ענת מנהלת כיום את הסניף במרכז.

   נאווה אוהבת את עבודתה ורואה בה שליחות. היא מחזיקה צוות מקצועי ומיומן כולל עו"ס שעורכות ביקורי בית להתאמת העובד למטופל. היא  זמינה לכל החברים , נמצאת למתן שרות תמיד ושמחה לעמוד לרשותנו במתן עצה טובה והדרכה מנסיונה העשיר בתחום הסיעוד והטיפול  בנזקקים .

 

                                                  *   *   *  *    *

  לאחר ששמענו דיווח מחברנו נג"ל שאול דיאנג'לי, שמתפקד כיום כסגן מתאם הקליטה במועדוני רוטרי במרחב  על הכנס הבינלאומי שבו הציג רעיונות לשיפור והגברת קליטת חברים במןעדוני הרוטרקט, השולחן העגול והרוטרי  המתקשים בגיוס חברים חדשים, ואת התרשמותו של נ"ל/אדי חי על הפעילויות החברתיות של המועדון בצד הפעילויות  העסקיות והפעילויות והפרויקטים למען הקהילה, נעל הנשיאה יוכי פלר בהקישה בעוז על שולי הפעמון המיתולוגי והישיבה שהייתה גם אסיפה כללית הסתיימה.

 ------------------------------------------------

 כתב וערך: ר/ יורם קנטר

צילומים:   ר/יורם נאומן
2023 © כל הזכויות שמורות למועדון רוטרי חיפה
bullet